Ana SayfaSEOOptimize images çözümü

Optimize images çözümü

-

Resimler web sitelerin ortalama %21’ini oluşturmakta. Verileri görselleştirmekten, metin paragraflarını bölmeye, portföy çalışmalarınızı göstermeye kadar fotoğraflar ve grafikler her site sahibinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bununla birlikte dezavantaj olarak büyük boyutlu resimler web sitenizin daha yavaş açılmasına neden olabilir. Optimize images çözümü ile birlikte sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bilmeniz Gereken 14 Görsel Optimizasyon İpucu

Resim optimizasyonu nedir?

Resim optimizasyonu, kaliteyi kaybetmeden dosya boyutunu küçültme işlemine denir. Sitenizi yavaşlatan en büyük faktörlerden biri de resimlerinizdir. (Web siteniz en iyi sunucularda çalışıyor olsa bile resimler performansın düşmesine neden olabilir.) Amaç resimlerinizi optimize ettikten sonra sayfa açılış hızını olabildiğince minimum düzeyde tutabilmektir.

Resimler nasıl optimize edilir?

Resimlerinizi optimize etmenin birinci amacı, en düşük dosya boyutu ile kabul edilebilir bir kalite arasındaki dengeyi bulmaktır. Resimleri optimize etmenin birden fazla yolu vardır. En popüler yollardan biri web sitenize yüklemeden önce resimleri optimize etmektir. Bu işlemi Adobe Photoshop veya Affinity Photo programları ile yapabilirsiniz. Bir diğer yol ise WordPress tabanlı web sitenizde var olan resimleri WordPress eklentileri ile optimize edebilirsiniz.

1. En iyi dosya türünü seçtiğinizden emin olun!

Resimlerinizi optimize etmeye başlamadan önce, en iyi dosya türünü seçtiğinizden emin olun. Popüler olarak kullanılan birkaç dosya türü vardır bunlar: JPEG, PNG ve GIF’tir.

JPEG: Daha küçük dosya boyutuna sahip ve yüksek kaliteli bir çıktı elde edebilirsiniz. Bu dosya türü sitenizde kullanmak istediğiniz resimlerin çoğunu destekleyecektir. (arka planı şeffaf resimler için kullanılamaz.)

PNG: Daha yüksek dosya boyutuna sahiptir fakat daha kaliteli bir çıktı elde edebilirsiniz. Arka planı şeffaf resimleri PNG formatında kaydedebilirsiniz.

GIF: Kısa videolar kullanmak yerine GIF formatında hareketli resimler kullanabilirsiniz. Yalnızca 256 rengi destekler bu yüzden her video için kullanılmayabilir.

Bu dosya formatları haricinde JPEG XR veya WebP gibi bir çok dosya formatı mevcut. Bu dosya formatlarını günümüzde kullanılan çoğu tarayıcı tarafından desteği mevcut değil.

2. Sıkıştırma kalitesi ve Optimize images çözümü neden önemli?

Bir görüntüyü çok fazla sıkıştırırsanız dosya boyutu oldukça düşecek fakat görüntü kalitesi de o düzlemde düşecektir. Buna bir örnek vererek ilerleyelim, aşağıda bulunan resmin orijinal boyutu 2.06MB. Orta derecede sıkıştırılmış bir resim için elde edilen dosya boyutu ise 151KB’tır. Bu resimleri optimize etmek için yeterli bir dosya boyutudur.

Optimize images çözümü

Birde resmimizi yüksek derecede sıkıştırılmış haline bakalım. Dosya boyutu 68KB’a düştü ancak resim oldukça kötü bir hal aldı. Bu yüzden resimlerimizi optimize ederken altın oranlarda (orta derecede) optimize etmemiz gerekiyor.

Resim optimize ederken kullanabileceğiniz araçlar:

Resimlerinizi optimize etmenize yardımcı olacak birkaç popüler araç mevcut. Bunlar:

  1. TinyPNG: PNG ve JPEG resimleri sıkıştırmak için ücretsiz bir web sitesi.
  2. JPEGmini: Mac ve Windows için bir fotoğraf yeniden sıkıştırma uygulaması.
    JPEGmini Windows indir
    JPEGmini Mac indir
  3. Benzer fotoğraf ve video uygulamalarına göz atabilirsiniz:
    Fotoğraf ve Video Programları
Kadir Kılıç
Kadir Kılıç
1999 yılında Ordu'da doğdum. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversite yıllarımda kendimi yazılım ve dijital pazarlama alanlarında geliştirmeye başladım. İmza İnternet Teknolojileri firmasında Staj yaparak kendimi bu alanlarda geliştirmeye devam ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google Search Rehberi: Yapay zeka ile içerik oluşturmak

Dijital pazarlama stratejisi uygularken yapay zeka kullanılır mı?

0
Yapay zeka, insan zekasını taklit eden yazılımlar olarak tanımlanabilir. Sanal asistanlar, otomatik gönderilen e-postalar, yüz tanıma programları, otomatik olarak gerçekleştirilen analizler ve daha pek...