Ana SayfaSEOGoogle, Dizine Ekleme Özelliğini geçici olarak devre dışı bıraktı

Google, Dizine Ekleme Özelliğini geçici olarak devre dışı bıraktı

-

Google, Twitter’dan yaptığı paylaşım ile URL Denetleme aracının Dizine Ekleme İsteği özelliğini geçici olarak devre dışı bırakacağını açıkladı.

Yakın zamanda açıklamasını yaptığı indeksleme problemlerinin önemli ölçüde çözüldüğü haberinden sonra yaşanan sıkıntıları tam olarak çözebilmek için Dizine ekleme özelliğini geçici olarak devre dışı bıraktı.

Google indeksleme sorunu önemli ölçüde düzeltildi

Search Console Dizine Ekleme özelliği pasif hale getirildi

Google, Search Console’da pek çok kişinin aktif olarak kullandığı URL Denetleme Aracı’nın “Dizine Ekleme İste” özelliğini devre dışı bırakıyor.

Geçici olacağı açıklanan bu özelliğin en az birkaç hafta devre dışı bırakılacağı tahmin ediliyor. Google, son dönemde yaşadığı altyapı değişiklikleri yapmak için “Dizine Ekleme İsteğini” devre dışı bıraktığı Google SearchLiaison hesabından paylaştı.

Dizine Ekleme İsteği özelliği, Search Console’daki URL Denetleme aracının bir parçasıdır. Bu özellik tek tek URL’lerin taranmasını istemek için kullanılılır.

Dizine Ekleme İste özelliğinin en yaygın kullanım şekli site sahipleri yeni bir sayfa yayınladığında veya mevcut bir sayfada değişiklik yaptığında kullanılır.

Google’ın yeni içeriği arama dizinine ekleme sürecini hızlandırır, ancak herhangi bir garanti sunmaz. Özellik çalışırken bile anında indeksleme sözü vermez, isteği alır ve değerlendirir. Google bazı durumlarda içeriği dizine hiç eklememeyi seçebilir.

Şirketin bir Search Console yardım sayfasında belirttiği gibi:

“Bir tarama isteğinde bulunmak, dizine ekleme talebinde bulunmanın anında veya hiç gerçekleşeceğini garanti etmez. Sistemlerimiz, yüksek kaliteli, yararlı içeriğin hızlı bir şekilde dahil edilmesine öncelik verir. “

Bununla birlikte, bu özelliğin SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin geçici olarak onsuz yaşayabilecekleri bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Bu, özellikle Google’ın altyapı değişiklikleri bazı iyileştirmelere yol açıyorsa yararlı olabilir.

Bu özelliğin geçici olarak kullanılamaması yeni içerik dizine eklenmeyecek anlamına gelmiyor. Google’ın paylaşımında da belirttiği gibi normal yöntemleriyle içerik bulmaya ve dizine eklemeye devam edecek.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Bu özellik durdurulduktan sonra bloğumda hiç dizine eklenme olmadı maalesef. Sanki normal botlarda çalışmayı durdurmuş gibi geliyor bana.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...