Ana SayfaSEOGoogle indeksleme sorunu önemli ölçüde düzeltildi

Google indeksleme sorunu önemli ölçüde düzeltildi

-

Google, devam eden indeksleme sorunları hakkında bir güncelleme sundu. Mobil indeksleme ve stating sorunlarının önemli ölçüde düzeltildiğini belirtti. Google indeksleme sorunu yaklaşık 15 gün önce başlamıştı.

Google SearchLiaison Twitter hesabı üzerinden Google’ın uzun süredir devam eden mobil dizine ekleme sorunları hakkında bir tweet attı. Ana dizin indeksleme sorununun % 99 düzeltildiğini belirtti. Bununla birlikte, kanonikal indeksleme sorunun henüz % 55’i düzeltilerek kısmen düzeltilmiş durumda olduğunu paylaştı.

En yaygın mobil öncelikli indeksleme sorunları ve çözümleri

Google indeksleme sorunu çözüm oranları

Mobil dizin ekleme sorunu

Yayıncıların fark ettiği ilk sorun, web sayfalarının dizinden kaybolması ve birçoğu bunun web sitesi ana sayfalarında olduğunu fark etmesi oldu:

Tespit edilen hata ana sayfadan daha fazlasına da oluyordu. Dizine ekleme sorununun bir başka belirtisi de, yeni web sayfalarının dizine eklenmesinin ve Google’ın dizininde görünmesinin uzun sürmesiydi.

Bazı web yayıncıları bu hata karşısında kısmi bir düzeltme olarak URL’leri Google Search Console’da yeniden göndermek olduğunu ve tekrar dizine eklenmesi için beklemek olduğu söylediler.

Google Arama Sonuçlarını Negatif Etkileyen Teknik Sorunu Çözmeye Çalışıyor

Kanonikal sorunu

İkinci sorun, Google’ın yinelenen içeriğe sahip web sayfalarına atıf yapma şeklini etkiledi. Örneğin, bir web yayıncısı bir makale yayınlayabilir ve bir başka içerikte o içeriğin bir kopyasını oluşturabilir.

Bir yayıncı yeni oluşturduğu makaleyi aradığında Google, içeriğin orijinal kaynağını değil, ihlal edici içeriğe sahip web sayfasını gösterebilir. Diğerleri, bunun geçmişte orijinal sayfanın göstereceği ortak içerik için de olduğunu fark etti. Kanonikleştirme sorunu ortaya çıktıktan sonra Google orijinal içeriği değil, kopya kabul edilebilecek içeriklerini gösterecekti.

SearchLiaison, 1 Ekim 2020’de sorunu şu şekilde açıkladı:

“Daha önce dizine eklenmiş bir sayfa dizinden silinmişse, dizine eklemek için hiçbir sayfayı seçemediğimiz mobil dizine ekleme sorunu olabilir. Kanonikal sorun söz konusuysa, URL İnceleme Aracı URL’yi kopya olarak gösterebilir ve Google tarafından seçilen standart URL ondan farklı olacaktır…. ”

Googl SearchLiaison daha sonra 1 tweet attı:

“Kanonikallerle ilgili sorun, indeksimizin yaklaşık % 0,02’sini etkiledi ve 20 Eylül’den dün geç saatlere kadar 16:30 PT. O zamandan beri bu URL’lerin yaklaşık %10’unu geri yükledik ve yeniden işlemeye devam ediyoruz. “

İndeksleme ve kanonikal sorunlar neredeyse düzeltildi

9 Ekim, itibarı ile Google Search Liaison, sorunların kısmen giderildiğini açıkladı. Ancak stating sorunu hala devam ediyor.

“Güncelleme: Mobil dizine ekleme dün etkili bir şekilde çözüldü ve URL’lerin yaklaşık % 99’u geri yüklendi. Kanonikal sorun üzerindeki çalışmalar devam ediyor ve etkilenen URL’lerin yaklaşık % 55’i geri yüklendi. “

Bu sorunlar, etkilenen yayıncılar için önemli bir trafik kaybına neden oldu.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...