Ana SayfaSEOGoogle Arama Sonuçlarını Negatif Etkileyen Teknik Sorunu Çözmeye Çalışıyor

Google Arama Sonuçlarını Negatif Etkileyen Teknik Sorunu Çözmeye Çalışıyor

-

Son güncelleme ile ufak ufak hissedilen ve geçtiğimiz hafta perşembe günü itibarı ile bazı sayfaların yaşadığı indekslenme problemi sonrasında Google açıklamalarda bulundu. Google, web sayfalarının Google’ın dizininden kaldırılmasına neden olan ve geneli etkileyen teknik bir sorunu çözmek için çalıştığını paylaştı. Google deindeks sorunu açıklamaları sonrası geri dönüşler merakla bekleniyor.

Google Search Console URL Denetleme Aracını Daha Kullanışlı Hale Getiriyor

Google Deindeks Sorunu

Site yönetiileri ve SEO uzmanları geçtiğimiz özellikle perşembe gününden bu yana etkilendiği indeksten kaldırılma sorunundan etkilendi. Site yöneticileri ve SEO uzmanlarının sorularına rağmen Google, cumartesiye kadar bir sorun olduğunu resmen kabul etmedi.

Cumartesi günü Google’dan John Mueller bir başka teknik düzenleme geliştirmesi için yanlış bir hamle yapıldığını bildirdi:

John Mueller’den bir gün sonra yani pazar günü de Danny Sullivan, Search Liaison hesabı aracılığıyla bir paylaşımı yanıtladı.

İndeksleme sorunlarının çoğunlukla çözüldüğü ve tamamen çözülme yolunda olduğu ortaya çıktı.

Sorun Google Arama İle İlgili

Ayrıca, tweet’te belirtildiği gibi, sorunun giderilmesi için site sahiplerinin yapması gereken herhangi bir değişiklik yoktur. Sorun sizde değil, tamamen Google Arama ile ilgili.

Bununla birlikte, en önemli sayfalarınızı mümkün olan en kısa sürede tekrar indekslemek gerekiyorsa yani sizin için yüksek değerli sayfalar varsa, her zaman URL denetleme aracını kullanabilirsiniz.

Site sahipleri URL Denetleme aracını kullanarak Google’ın belirli sayfaları yeniden taraması ve yeniden işlenmesi için bilgilendirebilir. Dikkat etmeniz gereken önemli detay aynı anda sadece bir URL için işlem yapabilirsiniz.

Bu nedenle URL Denetleme aracı, Google’ın arama dizininde çok sayıda sayfayı toplu olarak geri almak için ideal bir çözüm değildir. Tek tek işlem yapıldığı için sınırlı sayıda sayfa için uygun bir seçenek olarak görünüyor.

John Mueller, sorun tamamen çözülmüş olsa bile, her sitedeki her URL’nin yeniden düzenlenmeyeceğini ekliyor.

Son olarak, Mueller, gerçekleşen işlemlerin “daha ​​önce olduğu gibi geri çekileceğini” söylüyor. Bu açıklama aslında bu durumdan etkilenen sıralamalar konusunda endişeli olanlar için kesinlikle iyi bir haber.

Google, yapılan bu açıklamalara rağmen hataya neyin sebep olduğu ile ilgili herhangi bir detay paylaşmadı.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...