Ana SayfaSEOİçeriklerde infografik kullanmanın 9 avantajı

İçeriklerde infografik kullanmanın 9 avantajı

-

İçerik stratejinizin bir parçası olarak infografik kullanmıyorsanız önemli dijital fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz. İnfografikler üzerinden yapılan araştırmalar, sitelerdeki okunma oranlarından içeriğin daha fazla dikkat çekmesine kadar infografikler ile pek çok avantajın elde edilebileceği ortaya çıkarıldı. Web sitelerinin içerik stratejilerinin metin ve fotoğrafların ötesine geçmesini sağlayan infografik, doğru içerikler ile birlikte web sitelerinin içeriklerini daha ilgi çekici hale getirebilir.

İnfografik Tasarım Kılavuzu

İşte infografik kullanmanın 9 avantajı

İnfografikler daha doğru karar vermeyi sağlar

Görseller üzerinden elde edilen hap bilgiler, ziyaretçilerin karar vermesinde daha etkili olabilmektedir. Ayrıca okuyucuya verilmek istenen mesajlarda infografik işleri kolaylaştırmaktadır. Karmaşık fikirler dahi infografiklerdeki net tasarımlarla okuyucuya aktarılabilir.

Paylaşımı arttırır

İçeriklerin yanı sıra infografiklerin hazırlanması sırasında çeşitli araştırmaların yapılması gerekecektir. Bunun sonucunda ortaya çıkacak çalışmalar, kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmektedir. Bu da doğrudan paylaşım oranlarının artmasını sağlar. Böylece marka bilinirliği de arttırılabilir. İnfografiklerden yararlanılmak istenildiğinde bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Bu kriterlerde ise ön plana çıkanlar şöyle;

  • Kitlenizle alakalı konuları ele alın.
  • Görsel olarak çekici tasarımları tercih edin.
  • Markanız ile uygun olmasına dikkat edin.
  • Karmaşık bilgileri basit bir biçimde aktarın.
  • Paylaşmaya değer, ilgi çekici hikaye anlatın.

Paylaşılabilirliğin artacağını göz önünde bulundurarak web sitelerinde de bu yönde iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir. Bu konuda bazı ipuçlarını ve detayları göz önünde tutmanız sizi başarıya ulaştıracaktır

infografik  sayfalarında sosyal paylaşım düğmelerini ön plana çıkarın.

Gömme kodu ile farklı sayfalarda içeriklerin yer almasını sağlayın.

İnfografiklerin  paylaşıldığı sitelerde oluşturduğunuz içerikleri paylaşın.

Aylık bültenlerinizde yer verin.

Marka güvenilirliği sağlar

İlginç ve bilgilendirici grafikler oluşturmak, insanların web sitesi ya da işletme hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur. Böylece otorite oluşturmanın en kolay yollarından birisi de bu özel çalışmalar olmaktadır. Yararlı kaynaklar ve ilgili resimlerle dolu, orijinal bir infografik hazırlayarak güvenilir bir kaynak olma yolunda önemli bir adım atabilirsiniz. Belirli bir içerik stratejisi sizi bu konuda hedefe ulaştıracaktır. İçeriklerinizde güvenilirliği oluşturmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Tasarımı ve içerik dili ile başarılı bir infografik oluşturun.

Çalışmalarınızda belirli bir düzeni takip edin ve bunun için bir strateji oluşturun.

Çalışmalarınızı yüksek domain otoritesine sahip ilgili sitelerde yayınlayın.

İnfografiklerinizi sektörünüzdeki güvenilir sosyal medya kullanıcıları ile paylaşın.

Grafik konusunda yeterli değilseniz, bu konuda profesyonel destek alın.

Marka stratejinizi tamamlarlar

İçerik pazarlama stratejinizin başarılı olması için infografikler markanızın mesajı ve kimliği ile uyumlu olmalıdır. Bu nedenle ilk çalışmadan itibaren marka çizgisi, karakteri ile uyumlu infografikler hazırlanmalıdır. Birisi farklı sitelerde veya sosyal platformlarda infografik gördüğünde sizin olduğunu anlamalıdır. Bu çalışmalar doğru yapıldığında, hedef kitleniz sizin çalışmalarınızı diğerlerinden ayırt edebilir.

Yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturur

Bağlantılar elde etme Google’ın organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlar. Ancak bağlantıların siteniz ile ilgili olan kaliteli web sitelerinden gelmesi gerekir. Bu nedenle sektörünüz ile ilgili web sitelerinde bu içeriklerinizi paylaşarak onların içeriklerine destek sağlayabilirsiniz. Böyle bir paylaşım ise siteler için yüksek kaliteli geri bağlantıların oluşmasını sağlar.

SEO çalışmalarını geliştirir

Siteye daha fazla trafik çekmek, kazançları ve dönüşüm oranlarını artırmak için infografikler etkili bir araçtır. E-posta pazarlaması, blog gönderileri, sosyal medya reklamları vb. dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için bu çalışmalar kullanılabilir. Özellikle bilgi grafikleri, paylaşılabilirliği arttıracak işletmelerin kısa süre içerisinde viral olmasını dahi sağlayabilir. Tüm bunlar ise sitenin SEO çalışmaları için nihai hedefler olduğundan dolayı doğru infografik politikası, sitenin SEO çalışmalarında doping etkisi yapar.

Hikaye anlatmayı kolaylaştırır

İçeriklerin kullanıcılar tarafından okunması adına ilgi çekici hale getirilmesi gerekir. Bunun en kolay yolarından birisi de içeriklerde hikaye anlatmaktır. Konu ne olursa olsun, onu baştan sona bir bütün halinde hikaye oluşturur gibi aktarabilirseniz, okuyucular okumaya başladıkları bir içeriğin sonuna kadar gidecektir. İnfografikler ise bunu basit bir şekilde aktarmanızı sağlar. Kavramları açıklamak, karmaşık yapıları daha yalın bir şekilde anlatmak infografikler ile çok daha kolaydır.

Kolay takip edilebilir

Pazarlama çalışmalarında analiz ve takip önemlidir. Her bir çalışma için ayrı bir açılış sayfasının oluşturulması ile birlikte grafik çalışmalarının nasıl performans gösterdiği net bir şekilde görülebilir. Ayrıca hangi sitelerin çalışmalarınızı kullandığını görmek için ters görsel aramalar yaparak içeriklerin ne kadar yaygın hale geldiğini kontrol edebilirsiniz. İçeriğinizi yayınlamış ancak izin almak için sizinle bağlantı kurmayan web siteleriyle bağlantı kurmak için iletişime geçebilir ve böylece siteniz için değerli bir bağlantı daha kazanabilirsiniz.

Okunabilirliği artırır

İnfografikler, okuyucuların metin ağırlıklı içeriği kolayca sindirmesine yardımcı olur. Görseller ile öğrenmek çok daha kolaydır. Okunabilirliğin artmasını sağlayan infografiklerin bu gücünden yararlanabilirsiniz.  Instagram ve TikTok gibi benzer paylaşımlar odaklı sitelerin başarılarının önemli nedenlerinden birisi de kullanıcıların bu eğilimidir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...