Ana SayfaSEOGoogle'a göre faydalı içerik nedir?

Google’a göre faydalı içerik nedir?

-

Bilindiği üzere Google, faydalı içerik güncellemesi için kritik adımı attı. Bu güncelleme duyurusu sonrasında ise en çok merak edilen faydalı içerik nedir, nasıl faydalı içerik üretilir? İşte Google’ın yaptığı son açıklamalarla birlikte Google’a göre faydalı içerik nedir sorusuna verilen cevaplar.

Google faydalı içerik güncellemesini başlatıyor!

Faydalı içerik nedir?

Google’a göre faydalı içerik; belirli bir kitle için oluşturulur, uzmanlık içerir, güvenilirdir, arayan kişinin isteklerini veya ihtiyaçlarını karşılar. Faydalı içerik 4 grupta ele alınabilir. Her bir grupta doğru hamleler yapmak, doğru içeriklerin oluşturulmasını sağlar.

Faydalı içerik kriterleri neler?

faydalı içerik

Belirli hedef kitle

Faydalı içerik, bir web sitesinin hedef kitlesine yönelik oluşturulan içeriktir. Siteyi takip eden kullanıcıların ilgisini çekmeyen, ilgi alanlarıyla örtüşmeyen içerikler Google’a göre faydalı içerik olarak görülmemektedir. Hedef kitle için oluşturulacak içerikler, Google tarafından da değerli olarak görülmektedir. İçeriklerin hiçbir zaman Google, arama motorları için yazılmamasını isteyen Google içerik üreticilerine ve web site sahiplerine de bu konuda önemli bir mesaj veriyor.

Uzmanlık

Faydalı içerikte bir diğer kriter ise uzmanlık. Belirli bir alanda uzmanlığı, eğitimi bulunmayan kişilerin yazdığı içerikler yerine kişilerin kendi uzmanlık alanlarında içerikler paylaşması Google için çok daha değerli. İçeriklerde de bu kapsamda uzmanlığın, bilgi birikimin yansıtılması gerekiyor. Bir alana hakim olan yazarlar, içeriklerinde çok daha fazlasını sunacağı gibi diğer sitelerdeki benzer içeriklerden de ayrışabilir. Ayrıca içeriklerde uzmanlığı da kullanarak diğer sitelerden kopyalama yapmak ya da bu içerikleri yeniden özgün yazmak yerine yeni anlatımlarla, farklı içerikler sunulması gerekiyor. Bu nedenle içeriklerde uzmanlığı kullanırken kaçınılması gerekenlere de dikkat edilmeli. Google’ın içeriklerde önemsedikleri ise şöyle;

 • Diğer sitelerin içeriklerini yeniden yazarak, benzer içerikler paylaşmayın.
 • İçeriklerde uzmanlığınızı kullanarak, okuyuculara değer katacak, faydalı bilgiler paylaşın.
 • Ürün incelemesi gibi içeriklerde, ürünler hakkında donanımlı olduğunuzu gösterin.
 • Kendi orijinal, özgün araştırmalarınız ile ürünün ya da hizmetlerin değerlendirmelerini yapın.
 • Ürün ve hizmet incelemelerinde, incelenen ürünün önceki modellerine ya da rakiplerine göre farklarını açıklayın.

Güvenilirlik

Faydalı içerikte en önemli kriterlerden birisi de güvenilirlik. Tüm içeriklerdeki bilgilerin doğruluğundan söz edilemeyeceği gibi web sitelerinin yararlı içerik için güvenirliği de sağlaması gerekmektedir. Bu kapsamda içeriklerde, sunulan bilgileri destekleyecek dış kaynaklara yer verilmesi, Google için güvenilirlikte en önemli kriterlerden birisi. Farklı yazar sayfalarına, hakkında sayfalarına, sosyal medya alıntılarına yer verilen içerikler, sunulan bilgileri destekleyeceği için kullanıcılar için de güven sağlayacaktır. Orijinal bilgi içeren, araştırmaya dayanan ve güvenilir kaynaklarla desteklenen içerikler, Google’ın güvenilirlik kriterinin sağlanması noktasında oldukça önemli. Güvenilirliği pekiştirmek için aşağıdaki önerilere göre içeriklerinizi şekillendirebilirsiniz.

 • İçerik, konunun tamamını kapsıyor mu?
 • İçerik başlığı, içerik için açıklayıcı mı? Abartılı, içerik ile bağdaşmayan ifadeler var mı?
 • İçerik, paylaşım isteği uyandırıyor mu?
 • İçerik, bir dergide, ansiklopedide yer alabilecek değerde mi?
 • İçerikte üslup ve yazım sorunları var mı?
 • İçerikte okumayı engelleyecek ya da bölecek çok fazla reklam var mı?

İstek veya ihtiyaçları karşılama

İçeriğin okunması tamamlandıktan sonra kullanıcıların öğrenmek istediği bilgilere ulaşmalıdır. Eğer kullanıcılar içeriği okuduktan sonra aynı aramayı tekrarlıyor, Google arama sonuçlarına geri dönüyorsa o içeriğin faydalı olduğu noktasında soru işaretleri oluşacaktır. Bu nedenle içeriğin ana hedefine bağlı olarak kullanıcıların ulaşmak istediği verilerin sunulması gerekir.

Google’ın başlattığı faydalı içerik güncellemesinde bu 4 kriter altında beklentileri karşılayan web siteleri olumlu sonuçlar alacaktır. İçeriklerinizi yazarken bu kriterler göre planlama yapmanız ve içeriği şekillendirmeniz Google performansınızın artmasına yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?