Ana SayfaSEOGoogle faydalı içerik güncellemesini başlatıyor!

Google faydalı içerik güncellemesini başlatıyor!

-

Google, resmi blog sayfası ve sosyal kanallardan faydalı içerik güncellemesi adını verdiği yeni bir güncelleme yapacağını duyurdu. Peki, faydalı içerik güncellemesi ne? Faydalı içerik güncellemesi hangi siteleri, nasıl etkileyecek?

Google, arama motoru ve servislerinde daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratabilmek adına geliştirmelerine devam ediyor. Yapılan son duyuruda, faydalı içerik güncellemesi adı verilen yeni bir değişikliğe gidileceği belirtildi.  Ağustos ayının sonuna doğru başlatılması planlanan güncelleme için öngörülen süre 2 hafta.

Faydalı içerik güncellemesi ne anlama geliyor?

“Önümüzdeki hafta, insanların öncelikli olarak arama motoru trafiği için oluşturulmuş içerikten ziyade, insanlar tarafından yazılan daha orijinal, faydalı içeriği görmelerini sağlamak için “faydalı içerik güncellemesini” başlatacağız.” diyerek durumu açıklayan Google, içeriklerinde kullanıcı deneyimini önemsemeyen ve sadece arama motorlarında üst sıralarda yer almak için içerik girişleri yapan sitelerin hedefleneceğini aktardı. Bu kapsamda iyi kullanıcı deneyimi sunan sitelere daha fazla önem verecek olan Google, arama motorlarını aldatmaya yönelik ya da sadece arama motorlarında sıralama amacı taşıyan site ve içerikleri arka plana alacak.

Eski içerikleri güçlendirecek SEO çalışmaları

Faydalı içerik güncellemesinden olumsuz etkilenmemek için neler yapılmalı?

Google’a göre güncellemelerden etkilenmemek isteyen web sitelerinin “Kullanıcılar için içeriğe odaklanması” gerekiyor. Ziyaretçilerin istediği bilgileri sunan, iyi bir kullanıcı deneyimi sunan sitelerin ödüllendirileceğini net olarak dile getiren Google, bunu başaramayan web siteleri için bu ödüllendirmeyi yapmayacak. Google’a göre aşağıdaki sorulara “Evet” yanıtını veren içerik oluşturucu ve web site sahipleri, muhtemelen faydalı içerik güncellemesinden olumsuz bir sonuç almayacak.

 • Web sitelerinde doğrudan siteye giriş yaparak yararlı içeriği bulabilecek mevcut veya hedeflenen bir kitle var mı?
 • Web sitesindeki içerikler uzmanlığı ve derin bilgi birikimini açıkça gösteriyor mu?
 • Web sitesinin ana amacı veya odağı var mı?
 • Ziyaretçiler içeriği okuduktan sonra, hedeflerine ulaşmak için yeterince bilgi elde edebiliyor mu?
 • İçeriği okuyan biri, tatmin edici bir deneyim yaşamış gibi hissediyor mu?

“Önce arama motorları için içerik oluşturmaktan kaçının” diyerek kritik bir öneri veren Google, her zaman olduğu gibi kullanıcıyı ön plana almaya devam edeceğini bu güncelleme ile gösteriyor. Kullanıcılara çeşitli sorular sorarak içeriklerinin analiz edilmesini de sağlayan Google’a göre aşağıdaki sorulara uygun yanıt vermeyenler için güncelleme sonrası işler değişebilir. Bu nedenle eğer sorulara verdiğiniz cevaplar uygun değilse, sitelerde kapsamlı bir değişim yapılması ve kullanıcılara odaklanılması gerekebilir.

 • İçerik doğrudan kullanıcılar için mi yoksa arama motorlarından daha fazla kullanıcı çekmek için mi?
 • İçeriklerin arama sonuçlarında iyi performans göstermesini umarak farklı konularda, çok sayıda içerik üretiyor musunuz?
 • Farklı konularda içerik üretmek için otomasyon sistemi gibi sistemler kullanıyor musunuz?
 • Farklı web sitelerinde yer alan içerikleri değer katmadan özetliyor musunuz?
 • İçerikleri sadece trend göründükleri için mi yazıyorsunuz, yoksa içerikleri hedef kitleniz için mi yazıyorsunuz?
 • İçeriğinizi okuyan okuyucular, diğer kaynaklardan daha iyi bilgi almak için tekrar arama yapma gereği hissediyor mu?
 • İçeriklerinizde belirli kelime sayısı kriteriniz var mı? (Google bunu önermiyor)
 • Herhangi bir uzmanlığa sahip olmadan, bunun yerine temel olarak arama trafiği alacağınızı düşündüğünüz için niş bir konu alanında mı içerik giriyorsunuz?
 • Web sitenizde ürün, film veya dizilerin yayın tarihini önermek gibi aslında yanıtı olmayan soruya yönelik içerikler var mı?

Faydalı içerik güncellemesi neleri değiştirecek?

Önümüzdeki hafta itibariyle yayınlanmaya başlayacak olan güncelleme yaklaşık 2 hafta sürecek. Google sıralama güncellemeleri sayfasında detayları aktarılacak olan güncelleme, diğer Google sinyallerin arasına yeni bir sinyal daha ekleyecek. Bu bakımdan web sitelerinin Google performansının değerlendirilmesi adına faydalı içerik güncellemesi ile yapılacak değişiklikler kalıcı olacak.

Yararlı olmayan içerikleri “otomatik” olarak tanımlayacak olan Google, değerli ve yararlı bilgi sunmayan içeriklerin kaldırılmasının diğer içeriklerin sıralama almasında etkili olacağını da söylüyor. “Çok fazla yararsız içeriğe sahip siteler, daha güçlü bir etki görebilir. Her durumda başarıya ulaşmak için, yararsız içeriği kaldırdığınızdan ve tüm yönergelerimizi uyguladığınızdan emin olun.” diyerek konuyla ilgili son görüşlerini aktaran Google, arama sıralamalarında dalgalanmaların yaşanacağı bir süreci başlatacak. Başlangıç aşamasında sadece İngilizce içerikler için geçerli olacak güncelleme, ilerleyen dönemlerde diğer dillerde de desteklenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

“noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu hatası nasıl düzeltilir?

“noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu hatası nasıl düzeltilir?

0
““noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu hatası” dizin raporunda yer alan bir hata mesajıdır.  Search Console’da yer alan dizin raporu nedir? Search Console'da yer alan dizin raporu,...
Yapay Zeka ve Pazarlama

Yapay Zeka ve Pazarlama