Ana SayfaSEOOrijinal haberleri ön plana çıkartacak bir Google Haberler algoritma güncellemesi geldi

Orijinal haberleri ön plana çıkartacak bir Google Haberler algoritma güncellemesi geldi

-

Aramada olduğu gibi haber kaynağı olarak da hayatımızda önemli bir yere sahip olan Google, bir süredir herhangi bir değişiklik yapmadan ilerliyordu. Son dönemde hem Facebook hem de Apple haber servisleri atakları sonrasında nihayet bir değişiklik yaptı ve Googel haberler algoritma güncellemesi geldi. Peki bu güncelleme sonrasında neler değişecek?

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google Haberler algoritma güncellemesi haber kaynaklarının değerini arttıracak

Google, haber kaynaklarının önemini arttırmak için orijinal haberleri ön plana çıkartacak şekilde algoritmasını güncelliyor. Bu güncelleme sonrasında Google, takipçisi/okuyucusu çok olan web sitelerinin içerik kalitesi farketmeksizin her zaman daha üst sıralarda görünmesi yerine artık orijinal içeriklerin üreticilerinin daha fazla görünür olmasını sağlayacak. Haber sitelerinin yoğun istilası altında olan Google Haberler’de daha önde yer alabilmek için ciddi stratejiler masaya yatırılıyordu. Yapılan güncelleme sonrası kartlar yeniden dağıtılıyor diyebiliriz.

Google, orijinal içeriklerin daha uzun bir süre arama sonuçlarında yer aldığından da ayrıca emin olacak.

“Haber sonuçlarında bir içeriğin en son ve en kapsamlı hali gösterirken, önemli olan orijinal içerik olarak tanımladığımız makaleleri vurgulamak için global olarak ürünlerimizde değişiklikler yaptık. Bu tür makaleler daha uzun süre arama sonuçlarında görünür şekilde kalabilirler. Bu belirginlik, kullanıcılara orijinal içerikler üretmelerini ve aynı zamanda daha yeni makaleler üretmelrini teşvik ediyor. ”

Resmi bir sıralama güncellemesi olmasının yanı sıra, Google’ın orijinal içeriğe yönelik yenilenen odağı, Google Arama Kalite Değerlendirme Rehberi’nde yapılan son değişikliklerde vurgulanmaktadır.  Bu değişiklik hem yayıncılara hem de arama yapan kullanıcılara yardımcı olmak için gerçekleştirilmiştir. Bu güncellemenin ardından, kullanıcıların yaptıkları arama sonuçlarında, içeriği/haberi orijinal kaynağından görüntüleme olasılığı artmış olacak ve yayıncı arama sonuçlarında daha fazla görünür olacaktır.

Orijinal içerik olarak tanımlanan nedir?

Google, orijinal içerik olarak nitelendirilen içeriğin mutlak bir tanımı olmadığını söylüyor. Bu amaçla, bir makalenin ne kadar özgün olduğunu belirlemek için belli standartlar bulunmuyor.

“Bu, farklı zamanlarda farklı haber siteleri ve yayıncılar için farklı şeyler ifade edebilir, bu yüzden bir makalenin yaşam döngüsünü anlama çabalarımız sürekli olarak gelişecektir.”

Kuşkusuz, bunu belirlemek pek çok durumda diğerlerinden daha zor olabilir. Örneğin, tüm dünyayı ilgilendiren bir haber etkinliği aynı anda birden fazla yayın kaynağı tarafından yayınlandıysa, hangi makalenin ‘orijinal makale” olduğunu tespit etmek zor olacaktır. Bir içerik yayıncısının yaptığı orijinal haber başkaları tarafından olduğu gibi veya değiştirilmiş bir makale yayınlansa, arama sonuçlarında hangi içeriğin öne çıkması gerektiğini bulmak daha kolay olurdu.

Bu değişiklikler şu an devreye girdi ve Google Haberler algoritma güncellemesi sonrası farklı haber türlerini nasıl değerlendirildiğini zaman içinde göreceğiz.

Kaynak: indir.com/haberler/google-news-algoritma-degisikligi-ile-orijinal-kaynaklari-one-cikartacak

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...