Ana SayfaSEOGoogle'ın nofollow, sponsored ve ugc bağlantı özellikleri SEO'yu nasıl etkileyecek?

Google’ın nofollow, sponsored ve ugc bağlantı özellikleri SEO’yu nasıl etkileyecek?

-

Şimdiye kadar sitemizden verdiğimiz linklerde kullanmadığımız bir nevi “paylaşıyorum ama referans olmuyorum” olarak düşünebileceğimiz nofollow özelliği yapısal bir değişikliğe uğradı. Sitelerimizden başka sitelere verdiğimiz linklerin önemli olduğu önemli bir gerçek. Bu durumu daha iyi analiz edebilmek isteyen Google nofollow özelliği geliştirmesi ile başlattığı geçiş süreci bir süre sonra arama sıralamalarını etkilemeye başlayacak.

Nofollow Etiketinin Kullanımı Ve Detayları

Google nofollow özelliği geliştirmesi

Google, nofollow bağlantı özelliğini geliştiriyor ve Google’ın bağlantıların (linklerin) yapısını anlamalarına yardımcı olmak için ek özellikler sunuyor. Rel = “nofollow” özelliğini geliştirecek iki yeni bağlantı özelliğini aşağıda görebilirsiniz:

  • • rel = “sponsored” Bir sitedeki, reklam, sponsorluk veya benzeri anlaşmaların bir parçası olarak oluşturulan bağlantıları tanımlar.
  • • rel = “ugc”: Yorumlar ve forum gönderileri gibi, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin içinde görünen bağlantıları tanımlar. (UGC: User Generated Content)

İleride, bu üç özelliğin her biri, sıralama sinyalleri olarak ipuçları olarak değerlendirilecek ve sıralamalara etki edecek faktörlerden olacak. Bugüne kadar olduğu gibi göz ardı edilmeyecekleri anlamına geliyor.

Neden bu bağlantıları tamamen görmezden gelmemek gerekiyor? İşte Google’ın açıklaması: “Bağlantılar içindeki kelimelerin işaret ettikleri içeriği nasıl tanımladıkları gibi, Google aramalarınızı geliştirmemize yardımcı olabilecek değerli bilgiler içerir. Karşılaştığımız tüm bağlantılara bakmak, doğal olmayan bağlantı modellerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Bir ipucu modeline geçerek, bu önemli bilgileri göz ardı etmeden site sahiplerine bazı bağlantıların birinci taraf onayının ağırlığı verilmemesi gerektiğini belirtmesine izin veriyoruz. ”

Nofollow Etiketi Ne Zaman Kullanılmalı?

SEO uzmanları ve site sahiplerinin bilmeleri gerekenler

  • Link özellikleri hala önemli

Muhtemel link şeması cezalarını önlemek için reklamları ve sponsorlu bağlantıları işaretlemek yine de önemlidir. Google, “sponsorlu” un kullanılmasını tercih eder, ancak ‘nofollow’ da tercih edilebilir.

  • Mevcut özellikleri değiştirmenize gerek yok

Mevcut nofollow bağlantılarını değiştirmeye gerek yok. Google, şu anda yürürlükte olan nofollow niteliklerini aynı şekilde değerlendirmeye devam edecek. Ayrıca, SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin, ‘nofollow’ özelliğini, reklamlara ve sponsorluklara ilişkin bağlantıları işaretlemek için kullanma şeklini değiştirmelerine gerek yoktur. Ancak, Google uygun olduğunda “sponsorlu” özelliğine geçmenizi önerir.

  • Yeni özellikler nasıl doğru kullanılır?

Tek bir bağlantıda birden fazla özellik kullanılabilir. Örneğin, rel = ‘ugc sponsorlu’, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin içinde görünen sponsorlu bir bağlantı için kullanılabilir.

Google, sponsorlu bağlantılar dışında kullanmak için yanlış bir öznitelik olmadığını söylüyor. Bir bağlantı aslında bir reklam veya sponsorluğun parçası olmadığı zaman sponsor olarak işaretlenmişse, etki azaltılacaktır.

“… Bunun ipucunu göreceğiz, ancak bunun etkisi – eğer varsa – en fazla bağlantıyı başka bir sayfa için kredi olarak saymayacağımız olacaktır. Bu bağlamda, daha önce nofollow olarak işaretlenmiş birçok UGC ve reklam dışı bağlantının statükosundan farklı değil. ”      Sonuç olarak – açıkça bir reklam veya sponsor olan herhangi bir bağlantı “sponsorlu” veya “nofollow” kullanmalıdır.

  • Bu değişiklikler 10 Eylül 2019’da kullanılmaya başlandı

Üç bağlantı özelliği “sponsor, ugc ve nofollow” 10 Eylül 2019 itibarı ile itibariyle çalışmaya başladı.

‘Sponsorlu’ ve ‘ugc’ özellikleri ‘ipuçları(hint)’ olarak değerlendirilir. Nofollow, Mart 2020’ye kadar her zaman olduğu gibi aynı şekilde çalışacaktır, bu sırada bir ipucu olarak da değerlendirilecektir.
Sadece nofollow özniteliğine güvenenler, yeni özniteliklerden birine geçmeyi kesinlikle düşünmelidir.

Google’ın nofollow, sponsored ve ugc bağlantı özellikleri SEO’yu nasıl etkileyecek?

En öne çıkan özellik Google Arama sonuçları belirlenirken nofollow ve yeni eklenen özellikleri ipucu olarak değerlendirebileceği konusu. Google, bu eklenen özellikleri kullanabilir mi? Kullanabilir ama nofollow gibi görmezden gelebilir. Aynı zamanda bu özellikleri rel= “ugc sponserd” vb olarak birlikte kullanılabilir. Ücretli bağlantılar için “ugc” kullanıldığının tespit edilmesi ceza almaya yol açabilir.

Sıralama içi ipucu değerlendirebileceği gibi tarama ve indeksleme için de ipucu olarak değerlendirmeye başlayacak. Bu değişikliğin tarihi ise 1 Mart 2010. Buradan çıkartabileceğimiz sonuç daha önce tarama ve indekslemede görmezden geldiği nofollow linkleri de değerlendirmeye başlayabilir.

Herkesin aklında “geçmişe dönük olarak kullanılan nofollow linklerin ne olacağı?” söz konusu. Geriye dönük olarak herhangi bir değişiklik yapılması zorunluluğu yok. Google verdiğiniz bağlantılara kefil olmadığınızı aynı şekilde değerlendirmeye devam edecek.

Google'ın nofollow, sponsored ve ugc bağlantı özellikleri
Google’ın nofollow, sponsored ve ugc bağlantı özellikleri

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...