Arama motoru botlarının takip etmemesi gereken veya etse bile referans olmadığımız bağlantılar için Nofollow etiketi kullanırız. Doğru kullanımda Nofollow etiketleri sitenizin SEO açısından daha güçlü olmasını sağlar. Gerçek hayatla bu etiketi kıyaslarsak durum şöyle bir iş var ve bunu birine yaptıracaksınız arkadaşlarınıza sorduğunuzda bir isim öneriyorlar ancak kimse onunla daha önce çalışmamış yani kefil olmuyorlar. Sitelerdeki durumda aynı böyle.

Nofollow Nedir?

Nofollow Arama motorlarının Algoritmaları gereği kullanmamız gereken önemli bir etiket türüdür. Kullanmamız gerekir derken yazımıza eklediğimiz her linke Nofollow etiketini verirsek bu etiketin hiç bir işlevi kalmaz. Örnek olarak Sosyal Medya linklerini sitemize eklerken Nofollow etiketini kesinlikle dahil etmeliyiz.

Nerede Nasıl Kullanılır?

İlk önce botlar Nofollow verdiğiniz bağlantıya gitmezler gitseler bile sizin sitenizden gitmiş saymazlar yani sitenize etkisi olmayacağı için dikkatli kullanmalısınız. Sadece aldığınız bağlantılar değil yazınız ile alakalı dışarıya yapılan linklerde yazınızı arama motorlarında destekler bu yüzden bu tür kullanımlarda Nofollow kullanmak çok mantıklı değil. En çok yapılan hatalardan birisi ise site içi Nofollow kullanımı bu kullanım türü sitenize oldukça zarar verir ve kullanımı önerilmez. Bunun sebebi ise botlar linklerin yapısına göre hareket eder o yüzden site içerisine Nofollow  link verdiğinizde o sayfayı indexlemeyebilir veya içeriğini dikkate almayabilir.

Geniş bir kitleye ulaşan bir blog sahibi iseniz yorumlar ile başınız dertte olabilir. Sitenize gelen ziyaretçi çeşiti .ok fazla renklilik gösterebilir ve yazınız altına yapılan yorumların sahiplerinin farklı kategoride siteleri olabilir ve kendi kategorimizde olmayan bir siteye Dofollow link vermek sitenizin kalitesini yerle bir edebilir. Bu yüzden kodlarda birkaç düzenleme yaparak yorumlardaki URL bölümüne Nofollow verebilirsiniz.

Örnek Kullanım;

Herhangi bir etiket kullanılmayan bağlantılar Dofollow olarak kabul edilir ve kodlarda şöyle gözükür.
<a href=”https://aramamotoru.com”>link</a> bu bağlantı Arama Motoru botlarının gözünde şöyle gözükür. <a href=”https://aramamotoru.com” rel=”dofollow”>link</a> Böyle gözükmesi sitenize ciddi zararlar verebilir.

Olması gereken ise şöyledir.

<a href=”https://aramamotoru.com” rel=”nofollow”>link</a> Bu linke göre arama motorları bu bağlantıyı takip etmeyecek ve karşı site ve sitenize her hangi bir yansıması olmayacaktır. Eğer sitenize çok reklam alıyor ve aldığınız reklamlar sitenizin kategorisinde değil ise bağlantıları düzenleyerek para kazanmaya devam ederken sitenize zarar vermemiş olursunuz.

 

 

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.