Ana SayfaPazarlamaPazarlamanın 5P’si Nedir?

Pazarlamanın 5P’si Nedir?

-

Günümüz piyasasında rekabet ve hız ön planda olduğu için sürekli yenilikler ve değişimler oluyor.Bir işletmenin gelişebilmesi ve varlığını sürdürebilmesi, ürün ve hizmetlerinde etkili pazarlamayı yapması için bilmesi gereken bazı 5P kuralları vardır.

ÜRÜN/PRODUCT

Ürün, ihtiyaçları karşılamak için üretilen şeylerdir.İyi bir ürün pazarlamak için ürünün özellikleri, ürünün sağladığı yararları, ürünün etkileşimini ve ürün çeşitliliğinin detaylarını açıklamak yarar sağlayacaktır.

FİYAT/PRICE

5P kurallarından en önemli unsurlarından bir tanesi fiyattır. Fiyat belirlerken bazı unsurları da göz önünde bulundurmalıyız. Ürün fiyatı, müşterinin ödemeyi kabul edeceği miktar olmalıdır. Fiyat çok yüksek olursa potansiyel müşteriler kaçabilir, çok düşük olursa da kar elde edilemez. Ürünün maliyeti, kalitesi ve kazancı baz alınarak fiyat belirlenmesi gerekir.

TUTUNDURMA/PROMOTION

Promosyon ürünün tanıtımı ile ilgili olan planlamalardır.Ürünü satabilmek ve duyurabilmek için satış organizasyonları, reklam, sponsorluk gibi yöntemler kullanılabilir.

DAĞITIM/PLACE

Ürünlerin doğru yerde ve zamanda müşteriye ulaşmasının esas amaçlarından bir tanesi dağıtımdır. Ürünün kolay bulunuyor ve ulaşılabiliyor olması gerekir.

İNSANLAR/PEOPLE

İşletmenin çalışanlarının kalitesi, müşteri ile olan etkileşimleri, çalışanların müşterilere olan davranışları ve konuşma biçimleri 5P kurallarında dikkate alınan önemli bir faktördür. Bu 5P koşulları göz önüne alındığında bir işletme, pazarlamada en etkili yöntemlere kavuşur. İşletmeler bu kurallar sayesinde kendine özgün stratejiler geliştirebilir, pazarlamada başarı elde edebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...