Ana SayfaSEOHemen Çıkma Oranı(Bounce Rate)Nedir?

Hemen Çıkma Oranı(Bounce Rate)Nedir?

-

Web trafiği analizinde kullanılan bir terim olan hemen çıkma oranı (bounce rate), kullanıcıların site ziyaretlerinde açtıkları ilk sayfa dışında başka bir sayfaya geçmeden ayrılmalarına denir. Sitelerin amaçlarına göre hemen çıkma oranları olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilebilir. Eğer sitenizin amacı başka bir siteye yönlendirmek ise hemen çıkma oranınızın düşük olması sizin işinizi kötü yaptığınız anlamına gelmez. Sitenizin yüksek hemen çıkma oranı varsa işinize yarayacak birkaç önemli noktayı yazının devamında inceleyebilirsiniz.

Yeterli içeriğe sahip olmak

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar aradıkları sonuca hemen ulaşmalarından dolayı sayfanızdan hızlı ayrılıyor olabilirler.

Orantısız sayfalar

Ziyaretçinin aradığı harici sayfalara yönlendirme yapılması, sitenizin hemen çıkma oranını yükseltebilir.

Site hızı

Hemen çıkma oranları için önemli sorunlardan birisi de sayfa hızıdır, kullanıcı aradığı sonucu hemen bulmak ister ancak sayfanız yavaş yükleniyorsa bunu düzeltmek siteniz için iyi olacaktır.

Teknik hatalar

Site hızının yanında sayfanızın hata vermesi, boş sayfa göstermesi gibi teknik hatalarda oranlarınızı yükseltebilir. Hedef kitlenizin kullandığı tarayıcıları gözden geçirmeniz işinize yarayabilir.

Yanıltıcı başlıklar

Sayfanızın içeriğiyle alakası olmayan yanıltıcı başlıklar ziyaretçilerin hemen çıkmasının sebebi olabilir, sayfa içeriğinizi ve başlığınızı gözden geçirip düzenlemeler yapmalısınız.

Düşük kalite

Yüksek hemen çıkma oranınızın sebebi sadece site içeriğinin yetersiz olması olabilir. Bu konuda sayfanızda nelerin eksik veya fazla olduğunu kontrol edip güncellemeler yapabilir veya içerik için profesyonel bir destek alabilirsiniz

Fazla bilgi istemek

Kullanıcıdan detaylı ve fazla kişisel bilgi istemek sayfanın güvenirliğini azalttığı gibi hemen çıkma oranlarında da yükselmeye sebep olabilir.

Kötü deneyimler

Sitenize giren ziyaretçiyi reklam, anket, otomatik oynayan videolar, abone olma kısımları ile rahatsız ediyor, sayfayı incelemesini engelliyorsanız bu sizin için bir dezavantaj olacaktır.

Senkronizasyon

Sitelerin farklı cihazlarla uyum sorunu yaşaması veya mobil uygulaması olmaması olumsuz etkileyebilir. Yukarıdaki  başlıkların yanı sıra sayfanızın güzel ve temiz tasarımı, yazılarınızda ki boşlukların orantılı olması, destekleyici resimler eklemek, gereksiz reklam paylaşımlarından uzak durmak sitenizin hemen çıkma oranını düşürmek de yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...