Ana SayfaSEOSayıların Renkli Dünyası: Büyük İçerik Üretmek İçin Verilerin Kullanımı

Sayıların Renkli Dünyası: Büyük İçerik Üretmek İçin Verilerin Kullanımı

-

Çimlerin daha yeşil olup olmadığını görmek için çitin üzerinden bakıyorum ve zaman zaman aslında gördüğüm şeylerden hoşlanıyordum. Çoğunuz yaptığı gibi bir ajanların hazırladığı blog yazılarını okudum. Çoğu zaman, müşterilerin en önemli endişelerinden biri de hakkında yazacakları şeydi. Web yöneticilerine ve işletme sahiplerine benzer şekilde, anahtar kelime listesini web sitesi yazısına dönüştürme gibi sönük bir görevle belirli bir süre dolaştıktan sonra, yazarın verdiklerini kolayca kabullenebilecekler gibi görünüyor. Büyük İçerik Üretmek İçin Verilerin Kullanımı oldukça önemli. Peki kelimeler bittiğinde nereye bakıyorsunuz?

Numaralar!

Tamam, buradan sonra benden ayrılma ve benimle kal. Sanırım bazılarınız yazarın vermek istediklerini çözmek için sayıları göz önüne serme fikri, bir tuğla ile bir baş ağrısını durdurmaya çalışmak gibi olacaktır. Gelecekteki birkaç paragrafta size göstermeyi umduğum şey, özellikle birkaç anahtar ilkeye dokunabilirseniz verilerin inanılmaz bir ilham kaynağı olabileceğidir. Bunları gerçekleri açığa çıkarma, ilişkilendirme, şaşırtma ve paylaşma.

Gerçekleri Açığa Çıkarma

Dünyaya gösterebileceğiniz bir miktar özgün birincil verileri üreten bir işiniz veya web siteniz varsa şanslısınız. Analizlerden, Moz gibi işlenmeye açık takipçilerinizden veya bir forum işletirseniz bilgiye ihtiyaç duyan kullanıcı verilerinden gelmiş olabilir. Bu kaynaklara nasıl gireceğinize dair örnekler vereceğim (özellikle belirgin veya bol göründükleri zaman) ancak bir sektörde birinci parti verilerin büyük oranda kullanıldığının kanonik örneğinden başlayalım, örneğimiz flört etmek.

Aşk hayatımızı oranlaştırmak ve analiz etme düşüncesi, bir tür birbiriyle çelişen ya da tamamen zıt iki kavramın bir arada kullanılması ve bu şekilde oluşturulmuş ifade (oxymoron) gibi görünüyor. Bununla birlikte, içerik için verilerin en başarılı şekilde kullanıldığı örneklerden birisi, “veri” etiketli blog yayınlarının binlerce sağlam geri dönüş ve kıskanılacak trafik kazanmış olduğu OK Cupid ekibi tarafından test edildi. OK Cupid’deki ekip, kullanıcı tabanında oluşturulan benzersiz veriler için büyük kaynaklara temas ederek bunu başarıyor. Bir hızlı örneğe göz atalım: Tebrikler Mezunlar: Hiç kimse bir b*k vermez.

Sayıların Renkli Dünyası: Büyük İçerik Üretmek İçin Verilerin Kullanımı

Kadınların % 22’si ve erkeklerin % 16’sı, mezuniyet derecesinin flört etmek için zorunlu olduğunu söylüyor. Blog yazısı oldukça basittir (özellikle de uzun sürmemektedir) ancak ortalama bir kişinin kullanamayacağı benzersiz veriler kullanmıştır. OK Cupid ayrıcalıklı bir konumdadır, çünkü bu tür bir anlayış kitlelerine geniş bir yelpazede empoze edebilirler.

Ancak belki sitenizde profilleri olan bir milyon müşteriniz yok; birinci parti verilerini nereden bulabilirim? Şirketiniz veya kuruluşunuzun sahip olabileceği, ilginç içeriğe kolayca dönüşebilecek veri türlerine ilişkin birkaç fikir var:

  • Google Analytics, Search Console verileri ve AdWords verileri: Tatillerin ilginç eğilimlerini görüyor musunuz? Belki de, belirli zamanlarda daha fazla kişinin belirli anahtar kelimeleri aradığını fark ettiniz. Verilerinizi ülkenin geri kalanından farklı kılan yerel bir tatil (festival veya etkinlik gibi) varsa bu daha da ilginç olabilir.
  • Satış verileri: Satışlarınız ne zaman yukarı veya aşağı iniyor? Olaylarla çakışıyor mu? Veya tamamen farklı anahtar kelimelerle çakışıyorlar mı? Verilerinizle aynı kalıpları izleyen anahtar kelimeleri belirleyecek olan Google Correlate’i kullanmayı deneyin.
  • Anket verileri: Anketler düzenlemek ve anlaşılır içerik oluşturmak için satışlarınızı veya öncü geçmişinizi kullanın.
    • Bir giyim mağazası, kişiliğe ilişkin sorulara cevapları, insanların satın aldığı giysilerin renklerine göre karşılaştırabilir (Potansiyel başlık: Gerçekten Kırmızı İçin Söylenenler Doğru mu?)
    • Bir araba parçaları mağazası, belli aksesuarların boyutlarını sevilen sporlarla karşılaştırabilir (Olası başlık: Büyük Kamyonlar ve Büyük Hitler)
    • Bir sigorta sağlayıcı talep edilen sigorta türüne karşın eğitim seviyesini karşılaştırabilir (Potansiyel başlık: Akıllı İnsanlar Sigortadan Farklı Ne Yaparlar?)

Muhtemelen sizin veya işletmenizin yıllar içinde oluşturduğu ve harika içerikler haline gelebilecek birincil ağızdan özgün veriler için ilham kaynağı olabilir. Verileri yeterince işlerseniz, çöp trafikten arınabilirsiniz.

İlişkilendirme

Veri yabancıdır. Neredeyse hiç kimsenin günlük konuşmalarında kullanmadığı bir dildir, makineler için bir sadece gösterimdir. Bu düşünce, verileri okuyucularımızla hemen ilişkili hale getirmemizi gerektirir. Sadece “Veri ne diyor?” diye sormamalıyız, bunun yerine “Veriler bana ne anlatıyor?” Verileri birbiriyle ilişkili hale getirme yöntemi basittir; verilerinizi, kişilerin kendilerini nasıl tanımladığına göre düzenleyin. Düzenli olarak kategorize ettiğimiz coğrafi, ekonomik, biyolojik, sosyal veya kültürel ayrımlar olabilir.

Bu tür bir stratejinin en iyi örneklerinden birçoğu coğrafyayı içerir. Ülkenizin haritasına bir göz atın ve ilk önce yaşadığınız yere bakmamaya çalışın. Hemen kendinizi devletinizii başkalarıyla kıyaslayan bir hale gelmeyin.

Bu yüzden belki de milyonlarca kullanıcısıyla Cupid’e kapılmanız yeterli değildir ve paylaşılacak benzersiz verileri bulamazsınız – endişelenmeyin, hala umut vardır. Aşağıdaki örnek, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki potansiyel müşterilere göreceli olarak coğrafi bir hikaye oluşturmak için Google Adwords verilerini kullanmanın oldukça becerikli bir yöntemidir. Opulent Jewelwrs’deki webmasterlar, ülke genelindeki popülerliği “Devletin Stili” olarak adlandırdıkları bir parçada görselleştirmek için devlet düzeyindeki Keyword Planner’ı kullandılar.

Büyük İçerik Üretmek İçin Verilerin Kullanımı

Bunu Reddit’in DataIsBeautiful (çoğu bu örneklerin nereden geldiği) üzerinde bulduğumda hemen kontrol ettim North Carolina’nın en iyi performansı sergileyen modellerini inceledim. Dürüst olmak gerekirse popüler moda ya da mücevher markaları hakkında çok fazla ilgilenemedim, ancak Kuzey Carolina’ya olan ilgim bu eksikliği gölgede bıraktı. Coğrafya temelli veri görselleştirme, spor, siyaset ve hatta örme ile ilgili başarılı içerik oluşturulmasına neden oluyor.

Bu yazıdan herhangi bir pratik fikirle ayrılırsanız, bence bu örnek olmalı. Bir Adwords kampanyasını başlatın ve tüketici talebinizin sektörünüzde devlet düzeyinde nasıl dağılım gösterdiğini öğrenin. Bir pazarlamacı mısınız ve belirli bir sektörde müşterileri çekmek ister misiniz? Ulusal talepte bir beyaz sayfa yazma şansınız var. Yerel bir işletmeyseniz, Google Keyword Planner’ı şehrinize hedefleyebilir ve ülke genelindeki diğer şehirlerle karşılaştırabilirsiniz.

Şaşırtma

Belki de veri odaklı içeriğe sahip en büyük fırsat, okuyucunuzu gerçekten şaşırtma şansıdır. İlginç bir gerçeği öğrenmek için heyecan verici bir şey var (bunlardan birini görmüyor ve almıyor mu?). Peki, verilerinizi “pop” yapmaya nasıl vesile oluyorsunuz? Numaraları nasıl büyüleyici yaparsınız?

Perspektif.

Basit bir istatistikle başlayalım:

2013 ve 2018 arasında çocuk felcini bitirmek için gereken bütçe

5.5 Milyar Dolar.

Bu sayı nasıl hissettiriyor? Büyük ya da küçük bir  his uyandırmıyor mu? Tek başına ilginç mi? Muhtemelen hayır, biraz heyecan katmaya çalışalım.

 

Bu tutarların her 2 haftada bir iPhone’lara harcandığını fark ettiğinizde 5,5 milyar dolar o kadar fazla gibi görünmüyor. O kadar çok çocuk felci dünyasından kurtulabiliriz! Veya, eğer bunu böyle sunarsak …

Büyük İçerik Üretmek İçin Verilerin Kullanımı

Bu açıdan, bu kadar para harcamak neredeyse delilik gibi görünüyor ki sıtmaya karşı yapabileceğimiz büyük kazanımlara kıyasla sadece birkaç tane daha çocuk felci vakası var. Tabii ki, istatistikler hikayenin tamamını anlatmaz. Çocuk felci, davanın maliyetinin çok daha üstünde olduğu ve sıtma aktif olarak harekete geçtiğinde olay başına maliyet artışının görüleceğini söyleyebiliriz. Fakat nokta aynıdır: çocuk felci sayılarına bir tür bağlam, bazı zorlayıcı perspektifler vererek, verileri daha ilginç ve çekici hale getiririz.

Peki bunu kendi sitenizdeki içerikle nasıl ilişkilendirebilirsiniz? Masa oyunlarında bir parça yazan BestPlay.co’nun bir örneğini inceleyelim. Masa oyunları, veri merkezli bir sekör değil, ancak bu verilerle harika içerik üretmelerini engellemez. Ortalama masa oyun derecelendirmesini gösteren parçada sağladıkları genel bir grafik.

Burada gerçekten fazla veri göremiyoruz. Verilere baktığımızda veriyle ilgili olarak içten içe şok etkisi oluşturacak hiçbir şey yok. Peki kilit noktaları belirlemek ve kullanıcıya şaşırtacak veriler vermek için nasıl bir perspektif kullanıyorlar? Basit – tarihi bir perspektif uygulayın.

Bu tarihsel perspektifle, masa oyunları puanlarının, kaydedilen tarihte 2012 yılına kadar daha iyi ve daha iyi olabileceğini görebiliriz. Kullanıcıları içine çekmek için şaşırtıcı perspektifler sağlamak için karşılaştırma kullanırsınız.

Paylaşma

Bu nihai yöntem, en çok gözden kaçırdığım yöntem. Süslü içeriğinizi oluşturduktan sonra, kitlenizin veri akışına dahil olarak sizin için çalışma yapmalarına izin verin. Verilerinizden yararlanabilecek ve kendi yayınlarınızda içeriğinizi gösterebilecek harika veri setleri arayan ciddi bir topluluk var. Donald Trump’tan Çöküntülerin Tümünden TSA’daki Her Şey’e kadar Ananasın Elle Çekilmiş Resimlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Hepsini Toparlarsak

Bir webmaster bu tür yöntemleri birleştirdiğinde özgün verileri ortaya çıkararak, ilişkiselendirerek şaşırtıcı hale getirirse, hatta verilere karşı hoş karşılanmayan bir konu için ne olur? Böyle bir şey elde edersiniz: kotlar vs tozluklar.

Bu parça, için coğrafya kartı oynadılar:

Kullanıcılar, kot pantolon talebinin büyümesine perspektif vermek için kot üzerindeki kullanıcı ilgisini karşılaştırdılar:

Büyük İçerik Üretmek İçin Verilerin Kullanımı

Slice.com, sonuçta In Style Magazine, Shape.com ve NY Post gibi sitelerdeki bağlantıları puanlandıran ilginç, veri odaklı içerik sunmak için birinci parti verilerini açıklar. Modaya veri merceğine bakmak, büyük trafik ve büyük paylaşımlar anlamına geliyor.

Nasıl başlarım?

Verilerin derinliklerine in. Elinizde güzel bir rapor bulana kadar beklemeyin, ancak ilginç görünümler veya sonuçlar oluşturan şeyleri dilimlere ayırmaya başlayın. Zaten sahip olduğunuz verilerlee başlayabilirsiniz: Google AnalyticsGoogle Search ConsoleGoogle Adwords ve bir Moz müşterisiyseniz, sıralama izleme verilerinizi veya anahtar kelime araştırma verilerinizi dahi kullanabilirsiniz. Bu araçlardan hiçbiri işe yaramazsa,  Reddit veya WebHose‘daki şaşırtıcı veri kaynaklarını araştırın. Verileri kitlenizle ilişkilendirerek ve perspektif sağlamak için karşılaştırmalar yaparak sayılarda bir hikaye bulun. Kusursuz bir formül değil, ama oldukça çözüme yakınsınız.

KAYNAK: https://moz.com/blog/data-for-content

GÖRSEL KAYNAĞI: DepositPhotos

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Yazilarinizi anlarken zorlaniyorum. Belli ki cevirmissiniz Turkce ye uygun cumleler cok az. Amerikan tarzi konusma hakim. Bunu duseltmezseniz okuyan olmaz pek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google Güncellenmiş Tatil Reklamcılığı Kılavuzu'nu Yayınladı

Google’da sıralamanızı yükseltmek için 5 ipucu

0
Dijital pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir unsuru olan arama motoru optimizasyonu (SEO), işletmelerin online görünürlüklerini artırmalarına katkı sağlamaktadır. Google'da daha üst sıralarda yer almak için...