Ana SayfaSEMGoogle Alışveriş Reklamları Kuralları Değişiyor

Google Alışveriş Reklamları Kuralları Değişiyor

-

Google kullanıcı deneyimi için yaptığı çalışmaları arasına Google alışveriş reklamları kuralları güncellemesini de ekledi. 10 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Google alışveriş reklamları kuralları değişiyor.

Google güncellemeleri arasında yer alan bu yeni düzenleme ile 10 Temmuz 2017’den itibaren geçerli olacak güncelleme ile Google belirlenen kurallara uymayan ürünleri kesinlikle Google Alışveriş Reklamları‘nda yayınlayamayacağını paylaştı. Google alışveriş reklamları güncellemesi sonrasında uyulması gereken kuralları aşağıda paylaşıyoruz.

Yeni Google Alışveriş Reklamları Kuralları

 1. Ürün Görselleri

  Ürün görselleri üzerinde promosyon metni (ücretsiz kargo, indirim yüzdesi, satıcı ismi vb.) çerçeve veya badge, damga, sembol, ürün logosu yer almaması gerektiğini, sadece beyaz arka fon önünde ürün görselinin yer alması yeterli olacağını ve ürün görselleri için en az 100×100 piksel, giyim ürünleri için ise 250×250 piksel minimum olması gerektiğini belirtti.

 2. GTIN ve MPN Numarası

  Global Ticari Ürün Numarası (GTIN), ticari ürünleri tanımlamak için kullanılan, en az 8 en fazla 13 haneli kod numarasıdır. Örneğin, Türkiye’de satılan ürünlerde, barkodun altındaki 13 haneli kod numarası GTIN numarasıdır. Ürünlerinizin GTIN numarasını bilmiyor veya bulamıyorsanız, ürünleri tedarik ettiğiniz firmalara veya üretici firmalara başvurarak öğrenebilirsiniz.

  GTIN numarası bulunmayan ürünler için MPN (ürtici parça numarası) kodunu kullanabilirsiniz. Üretici parça numarası anlamına gelen MPN, tıpkı GTIN numarası gibi ticari ürünleri tanımlamak için kullanılan, ürün üzerine basılan, harf ve sayılardan oluşan koddur.

 3. Ürün Başlığı

  Ürünlerinizin başlıklarının Google’ın istediği formatta olması, reklamlarınızın daha üst sıralarda gösterilmesine yardımcı olacağı için yazdığınız başlıklar aşağıdaki bilgileri içermelidir.

  Örnek Başlık: Marka + Ürün + Özellik (Renk, ölçü, ağırlık vb)
  Örnek Uygulama: Samsung Galaxy S8 Orkide Grisi

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...