Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Avrupa Komisyonu’ndan Google’a Astronomik Ceza!

Avrupa Birliği’nde internet dünyasındaki olası manipülasyonları engellemek, adil yaklaşım sağlamak, gizlilik kuralları ve kişisel verilerin korunması vb sebeplerle ciddi önlemler alınıyor ve büyük firmalara gelen büyük cezalar olarak haberleri okuyoruz. Google’a Avrupa’dan ceza haberi Avrupa Komisyonu tarafından bir süredir sürdürülen uzun soluklu soruşturmanın bir sonucu olarak önümüze geldi. Uzun soluklu soruşturmanın sonucu Google’a çıkan fatura 2.42 Milyon Euro.

Google Neden Ceza Aldı?

Avrupa Birliği Komisyonu açıklamasında Google’ın rekabet kurallarını ihlal ettiğini gerekçesiyle verdiği 2.42 milyon avroluk verdiği bu ceza sonrası detaylar daha fazla merak edilmeye başlandı. Google’a verilen cezanın kendi alışveriş karşılaştırma hizmetini diğer arama motorlarının servislerilerine kıyasla daha fazla teşvik etmesi sebebiyle arama motoru hakimiyetini kötüye kullanması sebebiyle verildiği paylaşıldı.

Hükümetlerin gittikçe baskın olan teknoloji şirketlerini kontrol altında tutabilmesi noktasında bir dönüm noktası olabilecek büyük bir ceza olarak tarihteki yerini aldı. Google’ın Amazon ve Facebook gibi diğer şirketler ile birlikte hakimiyeti ele alması pazar gücüyle ilgili endişelere neden olmaya devam ediyor.

Para cezası Avrupa’dan geliyor ancak şikayetlerin çoğu arama sonuçlarında Google’ın arama sonucu sayfalarında adil olmadığını iddia eden Amerikan şirketlerinden geliyor. Bazıları cezayı memnuniyetle karşılarken, teknoloji dünyasındaki bir grup AB’nin aşırı para cezası verdiğini konuşuyor.

Google, şirketin iki büyük ürünü olan AdSense ve Android mobil işletim sistemini araştıran Avrupa Komisyonu için popüler bir hedeftir haline gelmiş durumda.

Karar aynı zamanda Google’ın rekabetçi olmayan uygulamalarını sona erdirmek için Google’a 90 günlük bir süre tanınması içeriyor ve gerekli düzenlemelerin yapılmaması halinde Google’ın ana şirketi olan Alphabet’in günlük dünya çapındaki cirosunun % 5’ine varan oranda ceza ödemesi riski taşıyor.

Ancak bu kontroller sadece Google için geçerli değil. Facebook geçtiğimiz günlerde, Avrupa Komisyonu’nun WhatsApp’ın satın alınmasıyla ilgili yanıltıcı bilgi talebinde bulunduğu 122 milyon doların üzerinde bir cezaya çarptırıldı.

Avrupa Komisyonu Temsilcisinin Açıklaması

Rekabet poltikasından sorumlu Margrethe Vestager “Google, hayatlarımıza fark yaratan birçok yenilikçi ürün ve hizmetle geldi vazgeçilmez bir parçası oldu. Bu iyi bir şey ama Google’ın alışveriş karşılaştırma hizmeti stratejisi, sadece kendi ürünlerini rakiplerinden daha plana çıkartarak müşterileri çekmek olmamalı, herkes için eşit olmalıdır. Google, arama sonuçlarında kendi karşılaştırma alışveriş hizmetini üst sıralarda tutup rakiplerini düşürerek arama motoru pazar hakimiyetini lehine kullandı. Google’ın yaptığı şey, AB’nin antitröst kuralları uyarınca yasadışı, diğer şirketlerin de rekabet içerisinde yer alması ve yenilik yapma şansının önüne geçti ve en önemlisi de Google, Avrupalı tüketicilere hakiki bir hizmet seçeneği ve yenilikçiliğin sağladığı tüm avantajlarından vazgeçti.” dedi.

Google şimdilik karara itiraz edeceğini paylaşmakla yetindi.

KAYNAK: http://www.indir.com/haberler/googlea-avrupa-komisyonundan-24-milyar-avro-ceza-yedi

Yorumlar

1 Yorum

Google, Alışveriş Aramalarında Eşit Şartlarla Rekabet Etmeye Başlayacak - aramamotoru.com

[…] Komisyonu’nun Google uygulayacağı yaptırım haberi güdeme bomba gibi düşmüştü. Avrupa Komisyonu’ndan Google’a Astronomik Ceza! Verilen cezanın rekabet kurallarının ihlal edilmesi sebebiyle olduğu açıklanmıştı. […]


Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.