Ana SayfaSEOGoogle Daha Hızlı Açılan Sayfalar İçin Görüntülü Reklamları Sıkıştırıyor

Google Daha Hızlı Açılan Sayfalar İçin Görüntülü Reklamları Sıkıştırıyor

-

Googleın daha hızlı açılan kullanıcı dostu sayfalar için yaptığı çalışmaları hepimiz takip ediyoruz. Google görüntülü reklamları sıkıştırıyor, sayfa yükleme sürelerini geliştirmek ve pil ömrü verimliliğini artırmak amacıyla görüntülü reklamlarını % 40’a kadar sıkıştırmaya başladı. Bu, Google’ın yaklaşık iki yıl önce piyasaya sunduğu Brotli sıkıştırma algoritmasıyla gerçekleştirilecek.

Google’ın Eylül 2015’te duyurduğu yeni görsel sıkıştırma algoritması Brotli, gzip sıkıştırmasına kıyasla en az % 15 veri tasarrufu sağlar ve bazı durumlarda % 40’ın üzerinde bir veri tasarrufu sağlayabilir. Şimdilik görünen o ki görüntülü reklamların tamamı sıkıştırılmayacak, ancak şirket mümkün olduğunda Brotli’den yararlanılacağını söylüyor. Google’ın Michael Burns’a göre, bu son kullanıcılara gönderilen verilerin miktarını her gün onbinlerce gigabayt azaltacak.

“Amacımız, yayıncılara içeriğinden para kazanmalarına yardımcı olmak ve kullanıcı deneyimine olan etkisini en aza indirgemek için sitelerin mümkün olduğunca hızlı yüklenmesine izin veren reklamcılık ürünleri yoluyla sürdürülebilir işletmeler oluşturmaya yardımcı olmaktır.

Hemen hemen iki yıl önce, sıkıştırma ekibimiz Brotli adlı yeni bir sıkıştırma algoritması duyurdu. Bugün Brotli sıkıştırma algoritmasının mümkün olduğunca Google Görüntülü Reklamları (Google Display Ads) sıkıştırmak için kullanıldığını bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Denemelerimizde, standart gzip sıkıştırmasına göre toplamda % 15 veri tasarrufu ve bazı durumlarda % 40’ın üzerinde bir tasarruf olduğunu görüyoruz! Bu, son kullanıcılara gönderilen verilerin miktarını her gün on binlerce gigabayt azaltmaktadır! Bu da daha hızlı sayfa yükleri ve daha az pil tüketimi ile sonuçlanır.

Bunun gibi sonuçların daha geniş kitleleri cesaretlendireceğini ve daha geniş kitleler tarafından benimsenerek Brotli sıkıştırması gibi web standartlarını ilerleteceğini umuyoruz.” Google Yazılım Mühendisi, Michael Burns

Micheal Burns bu açıklamayı Google Developers Blog’da yaptı, açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Google Daha Hızlı Açılan Sayfalar İçin Çalışıyor

Brotli, Chrome, Edge ve Firefox tarayıcılarında kullanılıyor. IOS ve macOS’daki Apple’ın Safari’si henüz Google’ın sıkıştırma algoritmasını henüz desteklemiyor. Görüntülü reklamları sıkıştırmaya ek olarak Brotli, arama sonuçlarından yüklenen Hızlandırılmış Mobil Sayfalar‘ın hızını artırmak için kullanılacak.

Bu, Google’ın bir bütün olarak online reklamların kalitesini iyileştirme stratejisinin bir parçası olabilir. Şirket geçtiğimiz günlerde, 2018 yılında kullanıcılarının “rahatsız edici” olduklarını düşündüğü reklamları engelleyecek olan Chrome tarayıcısına bir reklam engelleyici ekleme planlarını açıkladı. Büyük planda, daha hızlı yükleme sayfaları ve daha az müdahaleci reklamlar kullanıcıları rakiplerine göre Google’ın hizmetlerini kullanmaya devam etmeye teşvik edebilir.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-compressing-display-ads-pages-load-faster/203266/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...