Ana SayfaSEOGoogle Chrome Reklamları Engelleyecek

Google Chrome Reklamları Engelleyecek

-

Dijital dünyanın gelir kalemleri arasında reklamların yeri yadsınamaz. Her ne kadar belirli kuralları olsa da bazı sitelerde reklam konusun abartılmış ve içeriğin ulaşılmasını veya görülmesini engelleyecek şekillerde de olabiliyor. Dijital dünyadaki reklam hacimlerinin artması ve buna paralel olarak da reklamları görmek istemeyen kişilerin artması kaçınılmaz oldu. Ortaya çıkan bu ihtiyacı karşılayabilmek için hayatımıza giren reklam engelleme yazılımlarının şu anda ciddi kullanım oranlarına ulaştığını okuyoruz ve etrafımızda da pek çok örneğini bulabiliyoruz. Nisan ayında Google’ın reklam engelleyicilerin bu gelişimine tepkisiz kalmayacağına dair konuşulanlar şu an detaylarıyla karşımıza çıkıyor, Google Chrome reklamları engelleyecek.

Google’ın her zaman kullanıcı deneyimini ön plana aldığını ve tüm geliştirmelerin odağında kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi olduğunu biliyoruz ve sıkça Google güncellemeleri ile de bunu derinden hissediyoruz. Farklı bir kulvar olsa da Google yine kullanıcıların deneyimlerini dikkate alarak kullanıcıları rahatsız eden reklamları tespit etmek ve engellemek için bir reklam engelleyicisi üzerinde çalışma yapıyor. Wall Street Journal kaynaklı haberde Alphabet’in lokomotifi olan reklam Google’ın Chrome tarayıcısının hem mobil hem de masaüstü versiyonları için bu özelliği sunmayı planladığı yer alıyor.

Chrome’da varsayılan olarak işaretlenerek etkinleştirilerek kullanılacak olan reklam engelleme özelliğinin Chrome kullanıcılarına olumsuz deneyimler yaşattığını düşündüğü bazı reklam türlerinden bir filtreleme olarak yer alabileceği konuşuluyor. Google üzerinde yoğun olarak çalıştığı reklam engelleme özelliğinin hala netleşmeyen özellikleri mevcut ve yapılan çalışmanın sonunda uygulamaya alıp almayacağı da kesin olarak paylaşılmıyor. Beklentiler reklam içeriklerinin kalitesinin arttırılmasını sağlayacak şekilde filtrelenebilir olması yönünde. Öncelikli olarak öne çıkanlar otomatik oynatılan sesli videolar, uygunsuz açılan pencereler ve açılarak içeriğin görünürlüğünü azaltan reklamlar hedefte yer alıyor. Bu çalışmanın konuşulan bir başka yanı ise rahatsız edici olduğu belirlenen reklamların yer aldığı sitedeki tüm reklamların engellenmesi olarak da karşımıza çıkabilir. Böyle bir senaryoda site sahiplerinin tüm reklamlarını standartlar dahilinde tutmaya çalışması ve Chrome’da olası engellenen reklamları görüntüleyerek önlem alması gerekecek.

StatCounter verilerine göre tüm platformlarda tarayıcı pazarında %47,5 gibi önemli bir yüzdeye sahip olan Google Chrome reklam engelleme filtresini kullanarak reklamları denetlettirebileceğini gönüllü sektör gözlemcileri olduğunu düşünüyor olabilir.

Reklam engelleme hamlesi Google’ın en büyük gelir kalemi olan reklam gelirlerine karşıt gibi görünebilir. Google, üçüncü parti uygulamalar tarafından yapılan koşulsuz engelleme işlemleri yerine tespit ettiği kötü kullanımların önünü keserek kullanıcıların haklarını savunan bir hamle olacak gibi görünüyor. ABD’de masaüstü cihazlarda reklam engelleyicisi kullananların oranı %26 civarındadır ve Google kendi reklam filtresini geliştirerek üçüncü parti uygulamaların büyümesini engellemeyi hedefliyor. Reklam engelleyiciler hem yayıncıların hem de Google’ın gelirlerinin düşmesine yol açıyor. Bu da akla Google kendi reklam engelleyici uygulamasını kullanıma açtığı zaman diğer reklam engelleyici servislere karşı bir hamle yapma ihtimalini getiriyor.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...