Ana SayfaPazarlamaYazınıza Sihirli Değnek Etkisi Yapacak 5 Güçlü Kelime

Yazınıza Sihirli Değnek Etkisi Yapacak 5 Güçlü Kelime

-

Güçlü kelimelerin ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Kullanıcıların dikkatini çeken ve insanların bilinçaltındaki noktalara temas edip etkileyebilecekleri ve onları harekete geçirmeye ikna edebilecekleri bilimsel olarak kanıtlanmış olan kelimeler. Gerçek bir hipnozda olduğu gibi düşünebilirsiniz. Kelimeler çok büyük güce sahiptir. Hayal gücünüzü canlandırabilir, odaklanmanızı dağıtabilir, aklınızda bir sahne veya resim yaratabilir, duyularınız için hileler oynayabilir, dernekler üretebilir ve hem olumlu hem de olumsuz birçok başka duygu ya da reaksiyon meydana getirebilirler. Yazınıza Sihirli Değnek Etkisi Yapacak 5 Güçlü Kelime başlığında size katkısı olacak kelimeleri detaylarıyla paylaşacağız.

Güçlü sözcükleri, aşağıdaki noktalar sayesinde insanları bir anda transa çevirme kapasitesine sahiptir:

 • Dikkat Çek
 • Kritik Noktayı Atlat
 • Bilinci Tahrik Et

Çoğunlukla her üç aşamayı da aynı anda başarılabiliyor. Büyülü bir şekilde, güç unsuru içeren kelimeleri insanların ilgisini çeker ve onları farkında olmadan mesajınıza kapılırlar. Bu bağlantı noktası kritik faktörü aşmanıza olanak tanır; bu da bilinçsizce insanların sizin için bir şey yapmasını sağladığı anlamına gelir ve isteğinizi bile fark etmezler. İsteğinizin ardından kişinin kabul edebileceği veya kabul etmeyebileceği ideallerle tanımlama biçimi olduğu için memnuniyet veya rahatsızlık duygusu sonunda kendini gösterecektir.

Neden bazı kelimelerin yukarıda saydığımız maddeler ile tetikleyebilecek gücü var, diğer bir deyişle neden bu şekilde bizim üzerinde çalışmıyor? Pratik olarak, tüm sözcüklerin güçlü olma potansiyeli vardır ve bu yalnızca onları doğru, doğru şekilde ve bağlamda kullanıldığında olan bir durumdur.

Bununla birlikte, çoğunlukla tekrardan dolayı bazı kelimelerin diğerlerinden daha fazla gücü vardır. Çünkü hayatımız boyunca ebeveynler, arkadaşlar ve çevre tarafından bazı kelimelere belirli bir şekilde tepki vermemiz öğretildi. Sonuç olarak, doğru senaryonun bir parçası olduğunda, bazı kelimeler bize doğal geliyor ve belirli, bilinçaltı eylemleri tetikliyor.

Tabii ki, hepimiz farklı kimlikler taşıyan ayrı kişileriz ve reaksiyonlarımız – belli ölçüde – değişecek; Ancak benzer kültür çevrelerinde, sözlü iletişim biçimimizde gözlemlenebilir kalıplar vardır ve tipik davranışları tanımlamamıza ve tahmin etmemize izin verebilirler.

Güçlü kelimelerin ve bunları nasıl doğru kullanacağının bilgisi, herhangi bir pazarlamacı için sahip olabilecek güçlü becerilerden biridir.

Hipnotik dil becerilerinizi ince ayarlayın ve içerik yazarken bilinçli olarak belirli kelimeleri kullanmaya başlayın. Onları nasıl verimli bir şekilde uygulayacağınızı öğrendikten sonra, dönüşüm oranlarını kontrol edebilme yeteneğine sahip olacaksınız.

Eminim dahil ettiğimiz 5 büyük güçlü kelimeyi bulmak için sabırsızlanıyorsunuz.

İşte Tercih Etmeniz Gereken 5 Güçlü Kelime

 1. İlk Güçlü Kelime

  İlk büyük güce sahip kelime “SEN”. Herhangi bir iletişim biçiminde kullanıldığında hipnoz olur çünkü yazının veya konuşmanın tonundan genel olarak bireye yönelir. “SEN” mesajınızı kişiselleştirir.

  Resmi bir sesi kişisel, bire bir diyalog haline getirir ve mesajın yazarı ile alıcısı arasında bir ilişki kurar. “SEN” kelimesini kullanan yazılar, geçmişimize olan biri tarafından yazılmış gibi görünüyor, bize tavsiyelerde bulunmak istiyor ve dikkat çekiyor.

  “SEN” bizimle daha derin bir seviyede konuşuyor ve bir gruba yönelik bir yazıdan çok daha fazla kişiselleşebiliyor. Yazılarınızı çok daha ikna edici yapıyor.

  Bu tarz konuşmayı, kitlenizle paylaştığınız tüm pazarlama kampanyalarınızda ve mesajlarınızda kullanmaya çalışın. Her seferinde birçok kişiyle değil, ayrı ayrı her biriyle konuşun. Böylece, farklı pazarlama iletişim türünün sonuçlarında hemen güçlü bir gelişme göreceksiniz. Bunu sitenizdeki, blog gönderilerinizdeki, e-postalarınızdaki ve sosyal medyadaki kopyalara ekleyin. “SEN” her yerde çalışır.

  “SEN”in nerede olması gerektiği konusunda tekrar kontrol etmek için derhal web sitenize, sosyal medya kanallarına, blog ve açılış sayfalarına gidin. Öyle değilse, değişikliği yapın. “SEN” kelimesi aynı zamanda pazarlama iletişimi alanındaki müşteri odaklı bir yaklaşımı temsil eder. Beklentileriniz ve ürünlerinizi ve hizmetlerinizi kullanarak yararlanabilecekleri avantajları her zaman konuşmayı unutma; kendin hakkında konuşma sağlayacağın avantajları konuş.

  Not: “SEN” gücünü günlük yaşamda kolayca fark edebilirsiniz; Sadece dijital pazarlama dünyasında değil. Aktörün doğrudan sizinle konuştuğu tüm şovları düşünün – örneğin House of Cards. Francis doğrudan kameraya bakıp aklından neler geçtiğini size söylediğinde, sanki gösterinin bir parçası olduğunuzu hissettirmiyor muydunuz?

  Günlük yaşamda kullanılan “SEN” gücünün mükemmel örneğini düşündüğümde babam akla gelir. Kalabalık bir bakkalda her zaman en iyi ürünleri alabilir. Nasıl? Babam her zaman tezgahın arkasındaki bayan ile bir tür bağ oluşturmaya çabalamaktadır: Üniformasına eklenmiş olan etikette yazılı olan adını fark eder ve kendine özgü hissettiren spontan küçük konuşmalar yapar.

  Tabii ki başarılı olur, çünkü o hoş ve dost canlısı bir adam, ancak bu da bir ikna tekniğidir ve işe yarıyor. Bu teknik hakkında Robert Cialdini’nin ikna konusundaki kitaplarından daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Ve şimdi, bir sonraki güç kelimesine geçelim!

 2. İkinci Güçlü Kelime

  İkinci büyük güç kelimesi “ÇÜNKÜ” ‘dir. Bilimsel olarak, birine bir iyilik isteyeceğinizde ve yardımına ihtiyaç duymanızın sebebini açıkladığınızda, kabul etmenizin çok daha muhtemel olduğu kanıtlanmıştır. “ÇÜNKÜ”, başarı oranınızı tam anlamıyla iki katına çıkarabilir.

  Pazarlamacılar için Psikoloji’ye göre – İsteğiniz için bir sebep vermek, uyumluluğu % 60’dan% 90’a çıkarabilir. Pazarlamacılar için Psikoloji, birinin farklı bir şekilde fotokopi çekmesini isteyen farklı bir şablonu test eden 1970’li vaka çalışmasından istatistiklerini alıyor. İstek herhangi bir sebep olmadan verildiğinde, başlatıcı, zamanın% 60’ında başarılı oldu. Bir sebep eklendiğinde -% 90’ın üzerine çıktı. İlginçtir, ne tür bir sebep verildiğinin önemi yoktu.

  “ÇÜNKÜ” bilinçaltı zihnini ilk güçlü kelime olan “SEN”i tam olarak aynı şekilde uyarır. Zihinlerimize kök salmış olan otomatik uyum tetikleyicisini etkinleştirir.

  “ÇÜNKÜ” sözcüğünün neden bu kadar güçlü olduğunu anlamak için verilen cevap, belirli bir sebep sonuç ilişkisinde yatmaktadır. – İnsan beyni yaptığı her şeyin arkasındaki nedenini bilmelidir. Bir zamanlar bir neden var, bunun bir nedeni var ve kabul devam ediyor.

  İnsanlar “ÇÜNKÜ” sözcüğünü duyduklarında, daha sonra ne olacağına bakılmaksızın, zaten yerine getirilmiş olan uygun bir iletişim formülü gibi davranırlar. “ÇÜNKÜ” sihirli kelimesi bir cümleye dahil edildiğinde, isteğinizi gerçekleştirmek için haklı bir nedeniniz olup olmadığı önemsizdir.

  Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizle iletişim kurarken kapsamlı olarak “ÇÜNKÜ” kullanın. İster mevsimlik indirimlerden, hediye alışverişlerinden veya standart mal fiyatlarından bahsedilen bir yazıda daima “ÇÜNKÜ” için yer olması gerekir.

  Çözümlerinizin neden yardımcı olduğunuzu açıklayın ve sisteminizle ilgili sorunlar hakkında açık olun. Açıkça insanlara sorunların gerçek sebeplerini vermek şeffaflığı, şikayet ve geri ödeme taleplerini önemli ölçüde sınırlandıracaktır.

 3. Üçüncü Güçlü Kelime

  İnsanları hipnotize eden bir diğer büyü kelimesi … “HAYAL ET” kelimesi. Bu kelime anında seni gerçeğe çevirir.

  Birine sadece birine bir şeyler yapmaları gerektiğini söylersen, sorgularlar. Ancak “HAYAL ET” denilince söz konusu değildir. Bu güçlü kelime, bir şeylerin olabileceği bir dünyaya uygulanır: kurallar yoktur ve herkes farklı şeyler görselleştirebilir.

  “HAYAL ET”mek bir akıl oyunu başlatır, insanlara sahiplik duygularını tetikler ve belirli bir senaryonun parçası olmasını görselleştirmelerine yardımcı olur. Ve bu zihin durumundan, yürütme şekli diğerlerinden çok daha kısadır, çünkü bir kişi kendi ya da bir şeye ait olduğunu zaten hayal etmiştir. Görselleştirmelerinin keyfini çıkarırsa, onları görmeye hazırdırlar.

  Şöyle bir düşünelim, bir seyahat şirketinin şu şekilde başlayan bir bülten gönderdiğini varsayalım: “Elinizde bir hindistan cevizi bulunan bir palmiye ağacının altında olduğunuzu düşünün.” Bu soru şuursuzca zihninize etki etmez mi?

  Güneş ışınları yüzünüzü ve vücudunuzu ısınırken, evde otururken hala tuzlu okyanus esintisini hissedebilir ve tatlı Hindistan cevizi suyunu tadabilirsiniz. “HAYAL ET”mek size o kadar etkili bir şekilde konuşuyor ki, sizi sadece bir saniyenin hayal gücü içine almaya ikna etme potansiyeline sahip. Aynen böyle.

  İyi yazılmış bir yazının ne istediğini hayal ettiyseniz, sattırırsınız… O zaman geriye dönük çalışmak bazen bizi ve yeteneklerimizi sınırlar.

 4. Dördüncü Güçlü Kelime

  Yaşam ve pazarlamada, bilinçaltımıza konuşan bir sonraki güç kelimesi “HATIRLA” kelimedir.

  “HATIRLA” hayal gücünü önceki “HAYAL ET” sihirbazına benzer şekilde harekete geçirir ancak ekstra bir şey de yapar: geçmiş durumları hatırlar ve bunları yeniden oluşturarak aynı duyguları hatırlatır ve duyguları deneyimlemenizi sağlar. Bu nedenle, “HATIRLA” ile çift etki yaptığınızı söyleyebiliriz, çünkü net bir hatırlatmayı çağrıştırır ve sizi otomatik olarak bu durumla ilgili bir zihniyet ortamına sokar.

  Sonuç olarak, pazarlama çalışmalarınızdaki gücünü kullanmak oldukça faydalıdır. Kitlenizin belleğine veya geçmiş deneyimlerine bakabileceğiniz zaman yapın. Geçmişin nefesini geri getirmek mesajınızı güçlendirecektir.

 5. Beşinci Güçlü Kelime

  Asla “NEDEN” sorusunun gücünü küçümsemeyin. İnsanlar doğası gereği meraklıdır ve “NEDEN”, temel ve doğal merak duygularını tatmin eder. “NEDEN” açıklama sözü verdi ve başlıklarda kullanıldığında tıklama ortalaması ikiye katlayabileceği kanıtlanmıştır.

  Bunun nedeni merak boşluğu olarak adlandırılan olgudur. Carnegie Melon Üniversitesi profesörü George Loewenstein’a göre, merak boşluğu kelimenin tam anlamıyla bildiklerimizle bilmek istediğimiz arasındaki uçurumdur. Bir kişi, belirli bir konuyla ilgili bir boşluk fark ettiğinde, daha fazla bilgi edinmek için bilinçaltı arzusu tetiklenir ve yalnızca öğrenme yoluyla tatmin olabilir.

  Upworthy’nin kurucularından Peter Koechley, manşet oluştururken merak açıklığı tekniğini nasıl verimli bir şekilde kullanacağını önerir. Ona göre, hepsi hikayeyi dağıtmadan merakı en üst düzeye çıkaracak kadar açık. Her bir başlık için doğru dengeyi bulmanız gerekir, böylece mükemmel tutar söylenir.

SONUÇ

Şimdi, doğru kullanıldığında potansiyel müşterilerinizi büyütecek ve dönüşümleri artıracak sihirli değnek etkisi yapacak 5 büyük kelimeyi biliyorsunuz. Tabii ki, bu tam bir liste değildir; Yüzlerce hatta binlerce güçlü kelime vardır.

KAYNAK: https://unamo.com/blog/seo/5-big-power-words-convert-make-magic-copywriting

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?