Ana SayfaSEOArama Motorları Sonuç Sayfalarında Yukarı Çıkmanın 4 Yolu

Arama Motorları Sonuç Sayfalarında Yukarı Çıkmanın 4 Yolu

-

Bu günlerde Google’ın arama motorları sonuç sayfalarında üst kısımları reklamlarla daha çok ele geçirmesiyle birlikte ayakta kalmak hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Ancak herkesin aynı şeyi aradığı bir alanda, kendinizin ne kadar harika olduğunuzu müşterilerinize nasıl göstereceksiniz? Neler sizin yukarı çıkmanızı ve değerli tıklar almanızı sağlayacak? Endişe edecek bir şey yok, o arama sonuçları bazen gözden kaçmış değişikliklerle biraz daha renkli hale gelebilir.

Kendinizi Partiye Davet Edin ve Sitenizi İndekslendirin

Hepimiz, kusursuzca tasarlanıp optimize edilerek faaliyete geçirilmeye hazır web siteleri gördük. O, internetin büyük ve korkunç dünyasında yerini aldı ve sonuç: hiç. Hiç bir tıklama, hiç bir trafik yok, sadece dümdüz bir çizgi. Endişelenmeyin; hala umut var. Ayak işlerini yaptığınızdan emin olun: Google Search Console araçlarının bağlantılarını yapın, site haritası yaratın, kopya içeriklere dikkat edin, birkaç dost URL edinin, yeni içerik yazın ve bütün sosyal profillerinizin size geri bağlandığından emin olun. Sırada, robots.txt dosyasını tekrar kontrol etmek var. Arama motorlarının sizin var olduğunuzu bilmesini sağlayın.

Onların Gözünde Şimşekler Çakın

Bu günlerde yıldızlar, bir işletmenin en iyi dostlarıdır. Müşterilerinizi büyülemek istiyorsanız, arama sonuçlarınızla kullanıcı derecelendirmelerini birleştirmelisiniz. Google’ın satıcı derecelendirmelerine (Google’s Seller Ratings)  bir göz atın. Bu özellik, kullanıcı derecelendirmelerini yayınlıyor ve kullanıcıların sizin ürünlerinizin ne kadar harika olduklarını öğrenmelerine imkan sağlıyor. Onu elde etmek için son 12 ayda 150 incelemeniz olması gerekli. Google’a göre satıcı derecelendirmeleri reklamlar olmayanlara göre 17% daha fazla CTR alıyor. Bu artış, sizin maliyetlerinizi aşağıya çekerken karınızı yukarı taşıyacak.

O yıldızlar sadece reklamlar için değil, şemaları kullanarak onları doğal arama sonuçlarınıza da getirebilirsiniz. Onlar, müşterilerinizle iletişime geçerek daha fazla inceleme toplamanızda yardımcı olur. Arama sonuçlarınıza azıcık zarafet eklemenin etkisi uzun olacaktır.

Açık sözlü olun

Gizem her zaman iyi bir şey değildir, özellikle de her tık sayıldığında. Kimse siteye tık kazandırmak için yapılan yemlemeleri sevmez ve siz de kesinlikle o yüksek siteden çıkma oranlarından (bounce rates) hoşlanmayacaksınız. O istenen tıklar için kullanıcıların sizin neler sunduğunuzu bilmelerini sağlayın. Meta açıklamaları sıralama faktörü olarak kullanılmasa da bu onların önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. İlgi uyandıran bir kopya fark edilmenizi sağlayacak, özellikle de rakipleriniz onu önemsemiyorsa.

İyi harmanlanmış meta açıklamaları müşterilerin gerçekleştireceği tıklamaları kimin alacağını belirleyici bir faktör olabilir: siz ve rakipleriniz. Buna ek olarak, önceden bahsettiğimiz renkli yıldızlarla beraber siz gerçekten de öne çıkacaksınız. CTR’ın, arama motorları için sıralama işareti olduğundan dolayı, onların ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaya gerek duymadık. Potansiyel müşterilere, ziyaret edecekleri sayfa ile ilgili bir ufak bir bakış sunmak, onların daha uzun süre etrafta dolaşmalarını sağlayacaktır.

Yerel Düşünün

Eğer bilinirliğini arttırmak isteyen bir fiziksel mağazaysanız, işletmenizin isminin yukarılarda olmasını istersiniz ve bunun için çalışırsınız.  Bu, bu aralar daha az aramalarla beraber zorlu bir istek ancak o noktayı elde edebilmek için yapabileceğiniz bir kaç şey var. Ağ erişim korumasından emin olun (NAP consistency), yerel SEO’ya odaklanın ve evet o incelemeler istediğiniz yeri almak için hayati bir rol oynuyor.

Sonuç

Arama motorlarının sonuç sayfalarında önce çıkmak giderek daha zor hale geliyor ancak bunun sizi caydırmasına izin vermeyin. Bunun yerine, onun sizi zorlamasına izin verin. Artık yaptığınız her şey öyle ya da böyle bir etkisi olacak. Temellere geri dönüp ufak şeylere odaklanarak erişiminizi genişletme fırsatı kazanırsınız.

Sitenizi optimize etmek ve müşterilerinizle iletişime geçmek sadece arama sonuçlarında yukarı çıkmanıza yardım etmeyecek, aynı zamanda müşteriler ile bağlanmanızı ve onlarla uzun süreli ilişkiler sağlamanıza da katkıda bulunacak.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/seo-101-4-ways-pop-serps/176292/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...