Ana SayfaPazarlamaSektörünüzdeki Etkin Kişileri Bulmak için 9 Araç

Sektörünüzdeki Etkin Kişileri Bulmak için 9 Araç

-

Web üzerinde etki avı, genel olarak halkla ilişkiler ve sosyal medyadan dijital pazarlamaya kadar yükseliyor. Özellikle, yeni kitlelere ulaşmak için etkin (influencer) olan kişilere ilgi gün geçtikçe artıyor. Bir topluluğa bir eylem için ilham verme yeteneği olan etki çok güçlü bir şey ve bu nedenle dijital pazarlamacılar ve halkla ilişkiler uzmanları tarafından takdir ediliyor. Bulunduğunuz sektörün etkin insanları ile olan bağları tanımlayan, nitelendiren, etkileşim kuran ve sürdüren bir etkileşme programı, içerik türetmekten ürün geri bildirimlerine ve ortak içerik üretimine kadar her şey için müthiş bir “güç artışı” görevi görebilir.

Etki gücü yüksek insanlar, müşterilerden oluşan bir kitleyle bağlantı kurmaya çalışan bir şirkete değerli bir güvenilirlik sağlayabilir. Ancak bu bilgi bombardımanında endüstride bu etkili bağları kurmak önemli bir zorluktur.

İşte şimdi bu kişileri, uzmanlık alanlarını da göz önüne alarak ararken elinizi kuvvetlendirebilecek 9 aracı sizlerle paylaşacağız.

Traackr

Tracckr sizin etkili kişiler bulmanızı, sosyal medyayla ilgili bilgiler edinmenizi ve insanlarla en iyi nasıl iletişime geçebileceğinizle ilgili size yardımcı olur. Etkin insan arama motoru, profiller, dinamik listeler, sesli raporlama paylaşımı, duygu analizi, trend olan konular ve benzeri pek çok özelliği size sunuyor. PR, iletişimciler ve pazarlama uzmanları bunu kesinlikle kullanmalı.

Linkdex

Temelde bir SEO aracı olan Linkdex, bir  SaaS(hizmet olarak yazılım)  çözümü olarak kendini yeniden keşfetti ve organik pazarlamacılar için arama, PR ve içerik kanallarını birleştiren bir ücretli uygulamaya dönüştü. İçerik analizi, sosyal medya hesapları, backlink sayıları, sıralama, değer, ve çok kanal analiz verilerini içeriyor. Esasında ise Linkdex bir dijital pazarlama aracı ancak halkla ilişkiler firmaları bu aracı bütünleşik pazarlamalarına eklediler.

Little Bird

Bu ücretli uygulama ile Twitter’da onaylanmış etkin kişileri, çeşitli konuların yanı sıra popüler konular dahilinde de bulmanızı sağlar. İçerik pazarlaması, çoklu sosyal ağlar arasında sosyal satış odaklı aramaları destekler.

Follerwonk

Sadece Twitter aramalarına ve analizlerine dayan bu ücretsiz araç, etkin kişilerin bulunması ve aynı zamanda rekabet analizleri, izleme, veri görselleştirmeleri için kullanışlı bir arama motoru. Sosyal bir otorite filtresi sayesinde etkin kişilerin sınıflandırılmasına olanak tanır ve gelecekteki referanslar için raporlar kaydedilebilir.

Buzzsumo

Çoğunlukla beta halinde olan bu ücretsiz araç, kendisini en  popüler içerikler ve etkin kişilerle ilgili iç görüler sunarak içerik pazarlaması ve SEO için bir araç olarak konumlandırıyor. Total sosyal paylaşımlara göre sıralanmış en yaygın içeriği bulmak için konuya veya belli bir web sitesine göre çalışma yapın. Bütün sonuçlar daha arıtma için filtrelenebilir ve CSV veya XLS formatında başka analizler için dışarı aktarılabilir.

Keyhole

Freemium modeli ile bu hashtag izleme aracı, belirli hashtag kullanan etkinliklerle ilgili içeriğine ve etkin kişileri izlemede yardımcı olur. Elde ettiğiniz sonuçları panoya kopyalayabilirsiniz. Newsroom İntelligence ve Audience Intelligence gibi ücretsiz deneme sunmayan başka ücretli araçlar da var.

Kred

Kred, pazarlamacılara etkili kişileri bulma, onlara öncelik verme ve onlarla etkileşime geçmelerinde yardım eden ücretli bir ölçüm aracıdır. Seyirci katılım analizi, etkili kişiler skor tablosu ve e-mail pazarlamasının yanında etkin kişilerle pazarlamacıları birbirleriyle buluşturur. Kredstory ise bir tüketici uygulaması ve onunla sosyal medyada paylaşımlar ve iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Klout

Muhtemelen en tanınmış etki keşfi ve katılım araçlarından biri olan Klout, bir Klout skoru elde etmek için bireysel sosyal ağ içeriğini analiz eden ücretli olan bir servistir. 2014 yılında arayüzünü içerik iyileştirme ve paylaşım platformu olabilmek için değiştirdi. İşletmeler içi Klout ise etkin kişileri araştırma, segment ve yönetme hizmetlerini sunuyor.

Etkili kişileri bulmadan önce, sadece en önemli SEO anahtar kelimelerinizi kullanarak bu araçlarda aramalarda bulunun. Etkilemek istediğiniz kişi açısından bakın. Hangi konular onlar için önemli? Satış döngüsünde hangi soruları soruyorlar ve onların bilgi bulma, tüketim ve etkileşimdeki öncelikleri hakkında ne biliyorsunuz?

Bu iç görüler etkileşime geçilecek etkin kişileri bulma yolunda daha verimli bir araştırma yapmanız için size yardımcı olacak.

Bu araçların yanında sizin yapmanız gereken günlük eylemler ise:

  • Sektöre sağladığınız katkı
  • Bloglar, haberler, sosyal ağlar ve gruplar
  • Satış, halkla ilişkiler ve pazarlama ekibiniz ile konuşmak

Buradaki araçlar global veriler üzerinden seçilmiştir, ülkelere ve kullanım yoğunluğuna göre etkinlikleri değişebilir.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2014/02/9-influencer-discovery-tools/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Binance Smart Chain Nedir?

0
Blokzinciri ekosisteminde, yeni ağlar geliştirilmeye devam ediyor ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunuyor. BSC, yani Binance Smart Chain ağı bunlardan biridir. Kullanıcılara, token -...