Ana SayfaPazarlamaTwitter'dan Daha Fazlasını Elde Etmek için 10 Araç

Twitter’dan Daha Fazlasını Elde Etmek için 10 Araç

-

Çoğu dijital pazarlamacı, takipçi sayılarını arttırmak için Twitter’da harcadıkları çabanın düzenli tweet atmanın ötesine geçmesi gerektiği anlamalıdır. Bu kararlılık, strateji ve düzenli yönetim gerektirir. Twitter’dan Daha Fazlasını Elde Etmek için 10 Araç başlığını kullanmamızın sebebi harcadığınız eforun doğru olarak kullanmanız için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşmak isteyişimizden.

Sosyal ağlar ve kitleler evrim geçirdikçe ve dijital pazarlamacılar kendilerini sosyal ağlarda, içerikle hokkabazlık yaparken buldukça, en yukarıda kalmak yıldırıcı hatta sinir bozucu olabilir. Aslında, bazı araştırmalara göre B2B pazarlamacıları, içeriklerini dağıtmak için ortalama 6 sosyal medya platformu kullandığı saptanmış.

Sizden mi Bahediyoruz?

İyi haber şu ki Twitter hesabınızı yönetmekte size yardım edecek çok sayıda araç var. Bu araçlar, paylaşımı, etkileşimi ve takipçi sayınızı arttırmayı daha kolay hale getiriyorlar.  İster görsel içeriği arttırın, ister Twitter sohbetine ev sahipliği yapın ya da alakalı takipçiler bulun, eğer Twitter’da daha etkin olmak istiyorsanız  aşağıdaki araçlara göz atmalısınız.

Twitter’dan Daha Fazlasını Elde Etmek için 10 Araç

#1 bit.ly

Bit.ly uzun zamandır linkleri kısaltmakla biliniyor ancak bu onun tek işlevi değil. Ücretsiz bir hesap oluşturarak, birden fazla Twitter ve Facebook hesabıyla linkler paylaşabilmenizi ve bu linklerin performanslarını teker teker olarak izlemenizi sağlar. Kolay içerik paylaşmanıza izin verir ve hedef kitlenizin o içerikle nasıl etkileşime geçtiğiyle ilgili bilgi sunar. Ücretli üyelikle de link kısaltma ve daha derin hedef kitle analizlerine kavuşursunuz.

#2 Hootsuite

  • Platformun içinden doğrudan Twitter ve diğer sosyal medya sayfalarında paylaşımda bulunabilirsiniz.
  • Paylaşımlar arasında takvim oluşturarak düzenli paylaşımı kolaylaştırır.
  • Bütün paylaşımlarını takip edebilir ve takipçileriniz ve takip ettiklerinizle anında iletişime geçebilirsiniz.
  • Belirli hashtag veya anahtar kelimelerle alakalı tartışmaları izleyebilirsiniz.

Ücretsiz bir hesapla, bazı basit analizler, içerik önerilerine erişebilirsiniz. Diğer ücretli üyelik seçeneklerinde ise kendi ihtiyacınıza göre düzenlemeler yapabilmektesiniz.

#3 BuzzSumo

Daha iyi içerik yaratmak, alakalı etkili kişileri bulmak ya da ikisini de yapmak istiyorsanız bu araç size göre. Buzzsumo çalıştığınız içerik ve o içeriği yukarılara taşıyacak etkili kişilerle ilgili size iç görüler sunar.

Konu popüler içeriklere geldi mi BuzzSumo, son gün, hafta, ay, altı ay veya yılda en fazla paylaşılan içeriği hemen aramanıza ve keşfetmenize imkân tanır. Buna ek olarak da içeriğin ulaştığı sosyal ağlarla ilgili veriler de göreceksiniz. Etkili kişileri bulmak için, bu araç konuya veya kullanıcı adına göre arama yapmanızı sağlar.

#4 Keyhole

Bu araçla, hashtagleri, mentionları, anahtar kelimeleri, URLleri ve Twitter hesaplarını gerçek zamanda izleyebilirsiniz. Etrafınızda olan bitenden haberdar olmak için oldukça kıymetli bir araç. Ücretsiz olmamakla birlikte, Keyhole firmalara büyüklüklerine göre farklı planlar ve ücretsiz deneme sürümü sunuyor.

#5 Periscope

Bu günlerde şunu söylemek oldukça rahat; bütün dijital pazarlamacılar, hedef kitlenin ilgisini çekmek ve değer sunmak için videonun giderek daha önemli bir pazarlama aracı olduğunu biliyorlar. Twitter’ın Periscope uygulamasını kullanarak kitlenize daha görsel ve çekici video içerikler sunarak onlarla daha etkili bir etkileşime geçebilirsiniz.

#6  Buffer

Tweetlerinizi ve diğer sosyal paylaşımlarınızı düzenli bir zamanlama ile paylaşmanızı sağlayan harika bir sosyal medya yönetimi aracıdır. En büyük avantajı ise, maksimum görünürlüğe ulaşmak için içeriğinizin günün en uygun zamanında paylaşmasıdır. Ek olarak Buffer video paylaşma özellikliği eklenmesiyle birlikte güzel hatta harika görsel çalışmalar yaratabilirsiniz.

#7 Crowdfire

Crowdfire, aslında “Twitter’da kim beni takip etmeyi bıraktı?”  sorusuna cevap vermek için yapıldı. Ancak şu an bu araç şimdi bütünsel arkadaş yönetim platformu olarak olgunlaştı. “copy followers “ bu aracın en önemli özelliği. Bununla, benzer kullanıcı takipçilerini buluyor ve onları sizin takip ettiklerinizin listesine ekliyor. Buradaki öne çıkan özellik ise size veya sizin markanıza benzer kişileri takip etmelerinden dolayı sizi de takip etmek istiyor olmaları. Diğer bir özelliğiyle de kimin pasif olduğunu görüp onları takibi bırakmanızı sağlıyor. Ayrıca içerik ve paylaşımınıza göre kimin sizi takip etmeyi başladığını veya takibi bıraktığını izleme ayrıcalığını sizlere sunuyor.

#8 Twubs

Son birkaç yıldır, Twitter sohbetleri, markalara ve pazarlamacılara kitleleri ile bağlanmalarını, farkındalık yaratmalarını ve sundukları şeyleri sergilemelerini sağlayan bir dijital pazarlama taktiği olarak ortaya çıktı. Bu araç, sizin alakalı Twitter sohbetlerini bulmanızı ya da birine sohbet akışı yapmanıza imkan sağlıyor.

#9 Social Rank

SocialRank, en etkileşimli veya en etkili takipçilerinizin kim olduğunu daha iyi anlamanıza ve tahlil etmenize yardımcı olan, önemli kişileri belirlemenize ve izlemenize yardımcı olan bir araçtır.

Basit hesapta tamamen ücretsiz ve size takipçilerinizi sıralama ve filtreleme, onların tam profillerine bakma ve birden fazla sosyal hesabı birbirine bağlama imkanını sunuyor. Premium versiyonları da çoklu alıcılara direk mesaj göndermek gibi başka özellikler ve faydalar içeriyor.

#10 Twitter Analytics

Twitter’ın içindeki bu araç ise kesinlikle kullanılmalı. Ücretsiz, basit ve hali hazırda platforma yerleşik, sizin sadece onu çalıştırmanız lazım.  Gösterge paneli size son 28 günlük aktivitelerinizle ilgili detaylı bir genel bakış sunuyor.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2016/09/twitter-tools-for-marketers/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...