Ana SayfaPazarlamaInstagram'ın Yeni 'Ücretli Ortaklık' Özelliği Hakkında Markaların Bilmesi Gerekenler

Instagram’ın Yeni ‘Ücretli Ortaklık’ Özelliği Hakkında Markaların Bilmesi Gerekenler

-

Influencer marketing hızlanıyor ve nedenini görmek zor değil. Influencerlar, markanıza ve içeriğinizin otoriter olarak algılanmasını sağlar ve güvenilirlik verir, yeni izleyicilere/okuyuculara ulaşmanıza yardımcı olur ve genellikle geleneksel dijital pazarlama taktiklerine göre daha fazla yatırım getirisi(ROI) sağlar. Sonuç olarak, büyük ve küçük markalar bu etkin kişilerle hem ücretli hem de ücretsiz ortaklıklar kuruyor ve mesajlarını yaymak için sosyal platformları kullanıyor. Instagram’daki etkin kişilerle ücretli ortaklıklar yapan bu markalar ve pazarlamacılar için, ufukta bir değişiklik var. Geçtiğimiz hafta Instagram resmi olarak, yayınlar ve hikayeler için yeni Instagram Ücretli Ortaklık etiketi yayınlayacağını açıkladı.

Instagram, “İnsanların Instagram’da oluşturduğu bağlantılar 700M + kişilik topluluğumuzu bu kadar eşsiz yapan şeydir” dedi. “Tutkularını keşfetmek ve bağlanmak için dünyanın bir araya geldiği yer burası. Bu nedenle içerik üretenler (influencerlar ve yayıncılar) ve işletmeler genellikle Instagram’ın tutkulu topluluklarına organik gibi görünen içerikle güçlenmek için katılırlar. Instagram’da giderek daha fazla sayıda ortaklık oluştuğundan topluluğun içeriği yüklemek için takip ettikleri birinin ne zaman ödendiğini kolayca ayırt edebilmesinin sağlanması önemlidir. ”

SocialMediaToday’a göre, Instagram ortak etiket özelliğini test etmeye başladı ki bu geçen yılın Mart ayında uygulanan ana şirket olan Facebook üzerindendi. Instagram, resmi bir son başvuru tarihi olmamasına rağmen önümüzdeki birkaç hafta içinde yavaş yavaş gerçekleşeceğini belirtti.

Peki markalar ve pazarlamacılar yeni özellik hakkında bilmek istedikleri şey nedir? Duyurudan birkaç anahtar noktayı aşağıda görebilirsiniz.

Instagram Ücretli Ortaklık Avantajları

 1. Yeni özellik şeffaflığı ve güvenilirliği artıracak

  Etkin pazarlama şeffaflığı arttırma hedefi Instagram’ın yeni etiketleme seçeneğini başlatma kararının özünü oluşturuyor. Şirket sadece takipçileri sponsorlu içeriği kolayca tanıyabilmelerini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda etkin kişilerin ve işletmelerin bu açıklığa kavuşmalarını kolaylaştırmak istiyorlar. Aslında, TechCrunch’a göre, Instagram’ın Yaratıcı Programlar Direktörü Charles Porch, işletmelerin “bir ortaklığa sahipken takipçileriyle süper şeffaf olmanın yollarını aradığını” söyledi.

  İyi haber ise markaların bu yeni şeffaflık düzeyini avantajlarından yararlanabilmeleri. Basitçe ifade etmek gerekirse, etkin kişiler, markaların kitleleri ile otantik ve anlamlı bağlantılar kurmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda marka bilinci ve güvenilirliğini geliştirir. Daha fazla şeffaflık, daha fazla güvenilirlik ve özgünlük anlamına geliyor – modern tüketicilerin cana attığı ve ilgi duyduğu durum.

 2. Yeni verilere ve bilgilere erişeceksiniz

  Belki de en cazip olan kısım markalar ve pazarlamacılar, etkin kişilerin yayınlarındaki verilere erişim olan yeni etiketleme özelliğiyle keyif alacaklar.

  Instagram, “Ortaklar bu etiketi kullandıklarında, hem markalı içerik yayınlarının, hem de hikayelerin nasıl performans gösterdiğini izlemek için Insights’a erişebilirler” dedi. “Creators, Instagram Insights’taki ölçümleri görmeye devam edecek ve iş ortakları, Facebook Sayfa Bilgilerinde paylaşılan erişim ve katılım metriklerini görecek.”

  Tahmin edebileceğiniz gibi, bu verilere sahip olmak etki gözlemcinizin pazarlama çabalarının gerçek etkisini görmenizi sağlayacak ve bir sonraki adımda nereye gideceğiniz konusunda bilinçli kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

 3. Etiketi eklemek hızlı ve kolay

  Aşağıdaki örnek fotoğraftan da görebileceğiniz gibi, etiket her bir yayının üstünde göze çarpan, ancak basitçe görüntülenecektir. Bir ortağı etiketleme işlevi yürütüldüğünde, “İş Ortağı Ekle” seçeneğinin “Kişilere Etiketle” seçiminin altında yer aldığı bildirilir; bu herhangi bir postaya inanılmaz derecede kolay eklenebilir.

 4. Çalışmalarda resmi bir politika ve uygulama prosedürü var

  Bu noktada, Instagram, ücretli ortaklıkları etiketleme konusundaki resmi politikanın ne olduğunu ne de ne şekilde uygulamayı planladığını henüz ilan etmedi. Fakat geçen hafta yapılan duyurulara göre, çalışmalar devam ediyor ve önümüzdeki birkaç ay içinde açıklanması bekleniyor.

Markanız için Ücretli Influencer Marketing Taktikleri Doğru Mudur?

Herkesin etkili olduğu bir kitle var ve doğru kitleyi bularak çalışmanız önemli. Sonuç olarak neredeyse her marka, pazarlama planı içine etkin kişilerle çalışarak fayda sağlayabilir. Başka pazarlama taktiklerinde olduğu gibi, sektörünüzü, işletme hedeflerinizi, bütçenizi, mevcut pazarlama planınızı, hedef kitle ve bilinçli bir karar vermek için birlikte çalışmak istediğiniz etkileyici türlerini de düşünmelisiniz.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/06/instagram-paid-partnership/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Birinin Viber’ına Nasıl Erişilir? En Yeni Yöntemler 2024

0
Viber günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından. Mükemmel bir whatsapp alternatifi olan Viber ile mesajlaşabilir, yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Durum...