Ana SayfaSEODaha Büyük Bir SEO Bütçesi Kazanmanıza Yardımcı Olacak 3 ipucu

Daha Büyük Bir SEO Bütçesi Kazanmanıza Yardımcı Olacak 3 ipucu

-

Dijital pazarlamacılar, Arama Motoru Optimizasyonu‘nun “ücretsiz” trafik olduğunu söylediklerini duymuştum. Ben size SEO’nun “ücretsiz” olmadığını bildirerek yanlış algıyı düzeltme konusunda yardımcı olmak istiyorum. Daha büyük bir SEO Bütçesi, içerik yazmak ve bir SEO danışmanıyla çalışmak için hala gereklidir.

Kariyerimde bir SEO kampanyasında daha fazla bütçe için zorlayıcı bir argüman yaratmam gereken birçok kez olmuştur. Bu tür öneriler çoğunlukla meydan okuma gibidir ancak PPC için binlerce dolar göz kırpmaya gerek kalmadan harcanabilir. Bazı pazarlamacılarla koştuğumuzda SEO kampanyaları ve girişimleri ile karşılaştırıldığında reklam harcamalarındaki yatırım getirisini (ROI) görmenin daha kolay olduğunu söylüyor.

SEO uzmanlarının istedikleri bütçeleri almak için mücadele ettikleri üç nedeni vardır:

  • SEO uzun vadeli bir stratejidir
  • SEO için Yatırım Getirisini (ROI) kanıtlama
  • Blackhat taktiklerinin potansiyel SEO riskleri

Şimdi SEO’nun önemini öğrenmek ve web sitenizi organik bir açıdan daha başarılı yapmak için gereken bütçeyle mücadele zamanı. Aşağıda, istediğiniz SEO bütçesinin alınmasıyla ilgili bazı önemli ipuçları ve başarı göstermesi gerekiyor.

SEO uzun vadeli bir stratejidir

İstediğiniz bütçeyi elde etmenin ilk adımı ekibinizi ve karar verecek olan kişileri SEO’nun uzun vadeli bir strateji olduğuna ikna etmektir. Elbette hızla tamamlayabileceğiniz SEO taktikleri vardır ancak SEO doğru yapıldığında sonuç vermesi zaman alır.

Eğitim ve bilgi sağlayarak, en başından güven oluşturabilir ve ilgili tüm taraflar için gerçekçi beklentiler belirleyebilirsiniz.

Sektörünüzün rekabetçi yapısı, ne kadar SEO bütçesine ihtiyacınız olacağını da belirleyecektir. Rekabetçi bir sektör, daha fazla görünürlük kazanmak için agresif olmak için daha fazla para ödemeyi beklemelidir. Rekabetçi sektörlerde genellikle bir SEO bakış açısına sağlamak daha uzun sürebilir ve başarılı olmak için daha gelişmiş bir stratejiye ihtiyaç duyarlar.

En deneyimli SEO uzmanları, bir web sitesinde özellikle de taktiklere öncelik verildiğinde, organik bir fayda sağlayacağını tahmin edebilir. Öncelikli SEO taktikleri listesinden, web sitesinin birkaç hafta ila aylar boyu organik performans gelişmelerini görmeye başlayacağını tahmin edebilirsiniz.

SEO için Yatırım Getirisini (ROI) kanıtlama

Bu, talep ettiğiniz bütçeyi almamanın en önemli nedeni olabilir. SEO, bunun için plan yapmazsanız başarıyı özdeşleştirmek zor olabilir. Analizinizi takip etmek ve izlemek başarı için çok önemlidir. Genellikle, SEO ekipleri oturumlar, hemen çıkma oranı ve anahtar kelime sıralamaları gibi metrikleri raporlar. Bu makyaj metrikleri bir yönetici ile paylaşılacak en önemli metrikleri izlemek için önemlidir ancak hedeflenen değildir. Bunun yerine, organik oturumlar aracılığıyla kaç dönüşüm oluşturulduğunu gösterelim.

Ardından, bu dönüşümlerin normalde yatırım getirisi için hedeflenen ile aynı bağlamda olduğuna yani fikir birliğine varmak önemlidir. Bu şekilde, organik kampanyalardan elde edilen gelir tahmini gösterebilirsiniz.

SEO ekipleri ayrıca şirketin potansiyel olarak şirket parasından tasarruf ederek bu anahtar kelimeleri organik olarak sıralaması için bir bütçe ve SEO stratejisi oluşturmak için PPC çabalarına yatırım yaptığı hakkında rapor oluşturabilir. Ardından kazanç olarak ortaya çıkan para, diğer ücretli pazarlama faliyetlerine veya ek SEO kampanyalarına yeniden tahsis edilebilir.

Blackhat taktiklerinin potansiyel SEO riskleri

Çoğu dijital pazarlamacı, geçmişteki (ve şimdiki) olumsuz veya blackhat SEO taktiklerinin farkındalar. Bu taktiklerle gerçek mesele bir kez keşfedildiğinde, etkiyi tersine çevirmek zor olabilir. Çoğu zaman, bir SEO cezası ile vurulmuş olan webmasterlar, diğer SEO partnerleri ile çalışmak konusunda isteksiz olabilirler. Buna ek olarak, anlamsız olan teminatları sağlarken düşük miktarda para tahsil etmek isteyen online birden fazla web sitesi var. Blackhat taktikleri ve korkunç garantiler arama sektöründe kötü bir ışık saçıyor.

SEO için potansiyel bir ajans veya ortak ararken, uzun vadeli bir etkiye sahip olabilecekleri için blackhat SEO taktikleri uygulamadığınızdan ve takip eden süreçte uygulanmayacağından emin olun.

Bütçe Alma Zamanı

SEO başarılı dijital pazarlama programlarının denenmiş ve gerçek bir köşebaşı taktiğidir. İhtiyacınız olan bütçeyi elde etmek için mücadele ediyorsanız, yukarıdaki ipuçları, pazarlama hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olacak bir SEO bütçesini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Organik arama hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olacak bir araştırmaya gidiyorsanız, ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığımızı görmek için Arama Motoru Optimizasyonu hizmeti sağlayan bir ajanstan destek olmanız önemlidir. İşte tam da bu noktada SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/06/seo-budget-successful/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

  1. Sürekli takip ettiğim bir site haline geldiniz. Yöntem ve taktiklerinizi her fırsatta uyguluyorum. Ankara’da da eğitim vereceğiniz günü 4 gözle bekliyorum. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...