Ana SayfaSEOSite Taraması 1.Gün: Nereden Başlamalısınız?

Site Taraması 1.Gün: Nereden Başlamalısınız?

-

Büyük bir sitede karşınıza çıkabilecek binlerce potansiyel sorunla karşı karşıya kaldığınızda cevabını vermeniz gereken soru, nereden başlamalısınız? Site taranmanızın düzenlenmesi ve yeniden oluştururken üstesinden gelmeye çalıştığımız soru budur. Cevap neredeyse tamamen sitenize bağlıdır ve geçmişi ve hedefleri hakkında derin bilgiye ihtiyaç duyabilir ancak kalabalık soruları azaltmanıza ve başlayabilmenize yardımcı olabilecek bir süreci özetlemek isterim.

Basitlik Tehlikeli Olabilir

Daha önce Moz’da her konuyu yüksek, orta veya düşük öncelik olarak etiketlemeye çalıştık. Bu basit yaklaşım çekici gelebilir, hatta rahatlatıcı da olabilir ve neden basitlikten uzaklaştığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu çok bilinçli bir karardı ve çok sıcak bir kaç problem vardı.

Birincisi, önceliklendirme, niyetinize çok bağlıdır. Amacınızı yanlış yorumlamak, kafa karıştırmakla kalmaz felakete kadar değişen kötü tavsiyelerde bulunabilir. Örneğin, Moz’da yeni bir SEO uzmanıyla anlaştığımızı ve şu konu açıldığında senaryoları konuşalım:

Site Taraması 1.Gün: Nereden Başlamalısınız

 

Neredeyse 35.000 NOINDEX etiketi ?! Ne diyorsunuz çocuklar?!!

Yeni SEO bu etiketlerini kaldırmak için acele ederlerse, bu direktiflerin büyük çoğunluğunun kasıtlı olduğunu bilmemekle çok fazla zarar görürlerdi. Sistemlerimizi daha akıcı hale getirebiliriz, ancak zihninizi okuyamazlar, bu yüzden yanlış alarmlar konusunda temkinli davranmak isteriz.

İkincisi, sorunları toplama konuları öncelikli olarak, bu sorunların niteliğini veya bunları düzeltmek için nasıl yürüdüğünü anlamanıza yardımcı olmak için fazla bir şey yapmaz. Artık, Site Tarama sorunlarını beş açıklayıcı türden birine sınıflandırıyoruz:

 • Kritik Tarama Konuları
 • Tarama Uyarıları
 • Yönlendirme Konuları
 • Metadata Konuları
 • İçerik Konuları

Türe göre kategorize etmek, daha taktik yaklaşmanızı sağlar. Örneğin, yeni “Yönlendir” kategorimizdeki konular ortak noktalara daha fazla sahip olacak; bu da potansiyel olarak ortak düzeltmeler içeriyor demektir. Sonuçta, sorun bulmanız sadece birinci adımdır. Onları düzeltmenize yardımcı olan daha iyi bir iş yapmak istiyoruz.

 1. Kritik Tarama Konuları İle Başlayın

  Her şeyin subjektif olduğunu söylemek manasına gelmez. Bazı sorunlar tarayıcıların (sadece bizim değil, arama motorları) sayfalarınıza ulaşmalarını engelliyor. Bu “Kritik Tarama Sorunlar”ı birinci kategorimizde grupladık ve şu anda 5XX hataları, 4XX hataları ve 4XX’e yönlendirmeler içeriyor. 5XX hatalarında ani bir artışınız varsa, bilmeniz gerekir ve hiç kimse 404’e bilerek yönlendirmez.

  Site Gezinme ara yüzü boyunca Kritik Tarama Sorunları vurgulanır görürsünüz:Site Taraması 1.Gün: Nereden Başlamalısınız

  Kritik sorunları hızlıca bulmak için kırmızı uyarı simgesini tıklayın. Önce bu sorunları ele alalım. Bir sayfa taranamıyorsa, diğer her tarayıcı sorunu kontrol etmek gerekir.

   

   

   

   

 2. Konuların Kalitelerini Dengeleme

  Teknik SEO konularınızı çözmeye geldiğinde, şiddeti miktarla dengeli hale getirmeliyiz. Sitenizle ilgili başka hiçbir şey bilmiyorsanız, yinelenen içeriklerden önce bir 404 hatasının ele alınması gerektiğini söyleyebilirim – ancak on bir 404 ve  17,843 yinelenen sayfanız varsa, ne olacak? Öncelikleriniz çok farklı görünüyor.

  Site Gezinme ana sayfasının alt kısmında, “Moz Çözüm Önerileri (Moz Recommends Fixing)” bölümüne göz atın:Site Taraması 1.Gün: Nereden Başlamalısınız

   

  Meselenin yaygınlığı ile aciliyetinize ağırlık veren sizin için küçük bir matematik hesabı yaptık. Bu, önceliklendirme hakkında bazı varsayımlar gerektirir; ancak zamanınız sınırlıysa, en azından birkaç kritik sorunu çözmek için hızlı bir başlangıç noktası sağladığını umarız.

 3. Çok Sayfada Yer Alan Sorunları Çözme

  Yüksek sayıda sayfada yer alan ilgili sorunları çözmenin bir başka avantajlı yolu daha var. Çoğu durumda, tek bir düzeltme ile yüzlerce (hatta binlerce) sayfadaki sorunları çözebilirsiniz. Burası daha taktiksel bir yaklaşımla size çok fazla zaman ve para kazandırabilir.

  Örneğin, Moz.com’daki 916 sayfamıza eksik meta açıklamaları eklemek istiyorum diyelim. Bu sayfalardan bazılarının blog yayın kategorileri olduğunu hemen fark ettim. Yani, URL’ye göre filtreleme yapıyorum:Site Taraması 1.Gün: Nereden Başlamalısınız

   

  Bu sayfaların eksik tanımlamalarımın 392’sini hızla oluşturduğunu görebiliyorum -% 43’lük büyük bir dilim. Bu sorundan endişeleniyorsam, yüzlerce sorunu birkaç kod satırı ile ortadan kaldırarak oldukça basit bir CMS sayfasıyla çözebileceğimi düşünüyorum.

  Yakın gelecekte bu analizin bir kısmını sizin için yapmayı umuyoruz ancak filtreleme işi yapmıyorsa, sorunların herhangi bir listesini CSV’ye de verebilirsiniz. Ardından, kilit noktadaki içeriğinize odaklanın ve filtre uygulayın.

 4. Sayfa Otoritesine  & Tarama Derinliğine katkı sağlayacak sayfalara dalın

  Şeffaf kalıpları kolayca bulamazsanız veya bu büyük sorunlardan bazılarını çözdüyseniz, sonra ne var? Binlerce sorunu bir anda düzeltmek, bu URL’lerin önemli olduğunu biliyorsanız faydalı olacaktır.

  Neyse ki artık Sayfa Otoritesi(PA) ve Taram derinliği (Crawl Depth)’ne göre sıralayabilirsiniz. PA kendi sıralama ölçme yeteneğimizdir (öncelikle bağlantı özniteliği tarafından desteklenir) ve Crawl Depth, bir sayfanın ana sayfadan uzaklığıdır:Site Taraması 1.Gün: Nereden Başlamalısınız

  Burada, MozBar URL’lerimizden birinde, çok yüksek bir otorite sayfası olan bir yönlendirme zincirinin olduğunu görebiliyorum. Belli ki daha büyük bir grubun üyesi olmasa bile, muhtemelen düzeltmeye değer.

   

   

 5. Yeni Sorunlardaki Artışları İzleyin

  Son olarak, zaman geçtikçe, özellikle de çok sayıda görünürlerse, yeni konular hakkında da uyarı almak isteyeceksiniz. Bu, ani ve potansiyel olarak zararlı bir değişikliği gösterebilir. Site Crawl, uyarı simgeleri, grafikler ve kategorilere göre yeni sorunların hızlı bir özeti de dahil olmak üzere yeni konuların izlenmesini kolaylaştırıyor:Site Taraması 1.Gün: Nereden Başlamalısınız

   

  Herhangi bir tarama bazı yeni sayfaların ortaya çıkmasını sağlayacaktır (içerik makineniz hiç dinlenmez), ancak aniden tek bir türde yüzlerce yeni sorun görüyorsanız, hızlı bir şekilde keşfedip hiçbir şeyin yanlış olmadığından emin olmak önemlidir. Mükemmel bir dünyada, SEO ekibi, başkalarının ve ekiplerin siteye ne yaptığını daima biliyor olabilir, ancak hepimiz mükemmel bir dünya olmadığını biliyoruz.

Umarım bu, sitenizin teknik SEO konularına hızlı bir şekilde nasıl girileceğini gösteren en az birkaç fikir verir. Moz’un müşteriysiyseniz yeni Site Crawl ve bu yazıda tartışılan tüm özelliklere zaten sahip olursunuz.

KAYNAK: https://moz.com/blog/site-crawl

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...