Ana SayfaSEOBir Sayfada Birden Fazla Anahtar Kelime Hedefleme

Bir Sayfada Birden Fazla Anahtar Kelime Hedefleme

-

Herhangi bir Moz Training Bootcamps almış olanlar için, anahtar kelime araştırmalarına, tek tek anahtar kelimeler yerine kavramları tanımlama amacına yaklaştığımızı göreceksiniz. SEO için bunun için ortak bir terim “niş anahtar kelimeler”dir. Benzer bir kelimenin veya kavramın aslında aynı sorunun varyantları olarak “niş” olduğunu düşünüyorum.

Örnek

Hadi geniş söylemi örneklendirelim: Kediler neden sevilmez?

Bu konudaki bazı niş konu başlıkları şunlar olabilir:

 1. Kedim neden tezgahdan bir şeyler çalmaya devam ediyor?
 2. Kedim neden mobilyalarımı yok ediyor?
 3. Bu kediyi neden kabul ettim?

Ardından, en iyi kaliteye sahip anahtar kelime türlerini (Zorluk, Arama Hacmi, Uygunluğu vb.) arayan Keyword Explorer veya başka bir araç kullanarak bu niş konularının varyantlarını bulabilirim.

Anahtar kelime araştırmanızı bu şekilde organize edersek, kavramsal olarak Google’ın Hummingbird algoritması güncellemesinin arama mantığına yaklaşır.

Konumuzla alakalı niş alt konular hakkında çalışma yaptıktan sonra, sıralamaya girebileceğimiz fırsatları bulmak için belirli anahtar kelime varyasyonlarına odaklanacağız.

Sayfamı birden çok anahtar kelime için optimize etmeli miyim?

Çoğu site için yankı uyandıran cevap evet!

Sayfalarınızı yalnızca bir anahtar kelime için optimize etme stratejisi geliştirirseniz, bu durum birkaç soruna neden olabilir. Örneğin, bir içerik yazarı, bir sayfada bir anahtar kelimeyle sınırlı hissederse geniş konsepti çok daha yararlı ayrıntıyla tartışmayan çok hafif içerik geliştirebilir. Buna karşılık, pazarlama müdürü, değerli bilgiyi birden çok sayfaya yayabilir ve bu da her bir sayfanın potansiyel etkisini azaltır. Ardından sitenizin mimarisi gerekenden daha büyük bir hale gelebilir, bu da arama motorunun benzersiz içeriğinizi ayırt etmesi ve bir arama motoru sonuç sayfasına gönderilme olasılığını azaltır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda gösterildiği gibi, yüksek sıralamaya sahip tek bir sayfa, yüzlerce arama motoru sonuç sayfası olmasa da onlarcasında gösterilebilir. Verilen bir konuyla alakalı arama sorgularını tanımlamak ve daha sonra bu sorguları H2 başlık olarak kullanmak iyi bir uygulamadır.

Peki niş anahtar kelime seçimi yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Bu, nispeten yeni bir arama motoru sonuç sayfası özelliğine dayandırarak yararlandığım süreç: “bunu arayan bunları da aradı (People also ask)” kutuları.

Niş anahtar kelimeler nasıl bulunur?

 1. Arama motoruna ilgili bir soru girin

  Soru biçimli arama sorguları, özellikli snippet’ler oluşturduğu için harika. Öne çıkan snippet’ler, genellikle bir ila iki cümle yanıtı veya liste görüntüleyen arama sonuçlarının en üstünde görünen küçük kutucuklardır. Son zamanlarda özellikli snippet’ler görüntülendiğinde yakınlarda “bunu arayan bunları da aradı” yazan başka bir kutu vardır, bu ikinci kutu arama algoritmasının mantığına bakmanıza izin verir ve arama motorunun “düşünce”nin ne olduğunu “yakın” olarak düşünen konuları gösterir.

  Niş anahtar kelimeler nasıl bulunur

 2. En alakalı “bunu arayan bunları da aradı” sorgusunu seçin

  İlk “bunu arayan bunları da aradı” önerilerine bir göz atın. Bunlar seçtiğiniz sorgunuzun  yakın ve farklı varyasyonları olup, biraz farklı açıdan arama niyetini temsil eder. Hedef kullanıcılarınızın arama amacına en uygun olanı seçin. Ne oluyor? Seçtiğiniz ilk seçenekle ilişkilendirilen listenin altında “bunu arayan bunları da aradı” üç yeni bir öğe popülasyonu yer alacaktır. Bu yüzden bunlara kendi macera kutularını seçmek olarak değiniyorum. Her seçimle, arama motoru tarafından tanımlanan konuyu derinlemesine dalıp incelersiniz.

  Niş anahtar kelimeler nasıl bulunur

 3. Düşük değerli ama öne çıkartılan snippet’lerle öneriler bulun

  Her “bunu arayan bunları da aradı” öneri özellikli bir snippet’tir. Bir başkasından “bunu arayan bunları da aradı” önerisini seçerek konunun derinlerine inerken, özellikle yararlı olmayan özellikli snippet’leri de göz önünde bulundurun. Bu, bir sorunun basit bir çevirisini üretmeye ve işareti kesinlikle aşmamaya çalışan arama motorudur. Bunlar bir fırsat sunuyor. Geliştirilebileceğini düşündüğünüz şeyleri takip edin. Aşağıdaki örnekte, öne çıkan Snippet’in, ortalama bir kullanıcının sorusuna tam olarak cevap vermeyen bir makale tarafından oluşturulduğunu görürüz.

  Niş anahtar kelimeler nasıl bulunur

 4. “bunu arayan bunları da aradı” sorularının bir listesini derleyin

  “bunu arayan bunları da aradı” kutusunu kullanarak algoritmanın içeriğe bağlı sonuçlarının derinlemesine araştırdıktan sonra, istediğiniz konuyla yakından ilgili bulduğunuz tüm soruların bir listesini yapın. Genellikle bunları bulduğum gibi bir Excel sayfasında takip ediyorum.

 5. Bir anahtar kelime araştırma aracı kullanarak kelime listenizi analiz edin

  Öne çıkan özellikli snippet’ler ürettiğini bildiğiniz güzel bir anahtar kelime listesi ile kelimeleri Keyword Explorer‘a veya tercih ettiğiniz anahtar kelime araştırma aracına ekleyin. Şimdi, bir anahtar kelime için normal değerlendirme ölçütlerinizi uygulamanız yeterlidir (genellikle arama hacmi ve rekabetçilik kombinasyonu).Niş anahtar kelimeler nasıl bulunur

 6. Anahtar kelimeleri sayfanızın başlığına ve başlık etiketlerine uygulayın

  Listeyi, sayfayı hedeflemek istediğiniz bir anahtar kelime grubuyla sınırladıktan sonra, içerik ekibinizin sorulara alakalı, alternatif değerli yanıtlar üretmeye çalışmasını sağlayın. Hedef anahtar kelimelerinizi başlık etiketleri (H2, H3) olarak yerleştirin ve bu başlıkların hemen ardından özlü, değerli bir açıklama yapın.

Kampanyanızdaki niş anahtar kelimeleri ölçün

İçerik yazarları içeriği üretirken kullandığınız anahtar kelimeler için sıralama etiketini başlık etiketlerinde sıralamaya başlarsınız. Anahtar kelimeleri kampanyanıza ekleyin ve sonra bunları uygun bir şekilde etiketleyin. Niş konuyla ilgili bir etiket kullanmanızı özellikle öneririm.

Örneğin, insanların kayıp evcil hayvan bulmasına yardımcı olan bir işim varmış gibi düşünelim. Ortak bir niş konusu, köpek kulübelerinin telefon numaralarını bulmaya çalışan insanlarla ilgili olsun. Bu konu alanında, düzinelerce varyasyon olacak. Yakınlardaki hayvan barınakları ve köpek kulübelerinin telefon numaralarını nasıl çabucak bulacağınız hakkında faydalı bir yazı yazdığımı varsayalım.

Bu durumda, o makalede hedeflediğim tüm anahtar kelimeleri Moz Pro kampanya sıralamaları aracımdaki “köpek kulübesi telefon numaraları” ile etiketleyeceğim.

Sonra, yazı yazıldığında, basitçe “köpek kulübesi telefon numaraları” etiketini seçerek, kullandığım tüm arama terimlerinin ortalama arama görünürlüğünü rapor edebilirim. Makale başarılı olursa, sıralamadaki pozisyonların arttığını görmeliyim. Ortalama, birden fazla anahtar kelime için sıralamada olduğumu gösteriyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...