Ana SayfaPazarlamaInfluencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing Nedir?

-

İnternette gezinirken ulaştığınız hemen her sitede reklamlarla karşılaşıyoruz, bazı sitelerde rahatsız etmezken bazı sitelerde üst üste yerleştirilmiş, içeriği kısmen veya tamamen kapatan reklamlarla karşılaşabiliyoruz. Genel sitelerde olduğu gibi sosyal mecralarda da sponsorlu içerikler akışımızın içerisinde bol miktarda bulunuyor. Sürekli reklam görmek bir yerden sonra boğucu bir hal almaya başlıyor. İnternet kullanıcılarının reklama boğulduğu, reklam görmekten sıkıldığı hatta ciddi oranlarda reklam engelleyicilere başvurduğu bu dijital dönem yaşıyoruz. Bu algıyı değiştirebilecek reklam görmekten sıkılmış internet kullanıcılarına ulaşmak için alternatif pazarlama teknikleri denemeye devam ediyor ve bu altarnetiflerden şu sıralar en trend olanı Influencer Marketing.

Influencer Ne Demek? Influencer Marketing Nedir?

2016 yılıyla birlikte daha fazla görmeye başladığımız ve 2017’de de sıkça duyacağımız bir pazarlama stratejisi influencer marketing. Terim olarak Türkçe karşılığını belirtmek çok mümkün değil, etkin pazarlama, hatırlı pazarlama veya konuşkan pazarlama olarak karşımıza çıkabiliyor. Influencer Marketing, odak noktası olarak pazar genelini veya belirli bir kesimi belirlemek yerine toplum üzerinde etkili olan kişilere misyon yüklendiği bir pazarlama biçimidir. Toplum üzerindeki etkin insanlar (influencer) potansiyel alıcıların/müşterilerin vereceği kararları etkileyip yönlendirme yaptığı ve influencerlar etrafında yönetilen bir pazarlama faaliyetidir. influencerların paylaştığı içerikler bazen potansiyel bir alıcı gibi reklamvari bazen de üçüncü taraf olarak görülebilir.

Günümüzde bireylerin satın alma süreçlerinde bilgi alabilecekleri çok fazla kaynağa ulaşabiliyor. Karar aşamasında bloglarda paylaşılanlardan, forumlarda yazılanlardan veya sosyal mecralarda başkalarının kullanıcı deneyimi ve düşüncelerini inceleyerek değerlendirme esnasında çok fazla bilgiye ulaşma imkanı veriyor. Markalar da potansiyel müşterilerinin satın alma kararlarına temas edebilmek için dijital dünyanın hatırlı kişilerini yani kanaat önderi olarak görülen kişiler üzerinden geniş bir kitleyi yönlendirebiliyor. Bir başka deyişle bahsi geçen kişiler vasıtasıyla yapılan pazarlama faaliyetine Influencer Marketing deniyor.

Influencer Marketing’in Önemi

Veriye çok kolay ulaşılabilen zamanlardayız ve değeri ne olursa olsun alacağımız her şey için internette araştırma yapma ve bilgi alma imkanımız var. Aynı özellikteki farklı marka ürünler için kullanıcı deneyiminden yararlanmak veya herhangi bir eksik noktasını öğrenmek artık parmaklarınızın ucunda. Markaların bu kadar fazla veri arasında sadece reklamlar ile karar verme aşamasındaki kişileri ikna edebilmesi kolay bir durum değil. Burada az önce tanımını yaptığımız geleneksel pazarlamadaki ağızdan ağıza (Word of Mouth) pazarlamanın dijital versiyonu olarak adlandırabileceğimiz influencer marketing devreye giriyor. Etkileşimi yüksek kişiler üzerinden hedeflediğiniz topluluklara ulaşma, fikirlere yön verme, kişilerin güvenilirliği üzerinden ürünlere güven duyulması sağlama, ürünler hakkındaki olumlu yorumlarla kişileri ürünlere yönlendirme gibi hedeflere ulaşabilirsiniz.

Bir örnek vererek konuyu daha anlaşılır hale getirmek gerekirse:

Hasan Yaşar, sunucularını Sunucu Çözümleri‘nde taşıdıktan sonra kendi sitelerindeki performans gelişimden bahsettiği zaman, kendisi için önemli bir gelişmeden bahsederken etrafındakileri Sunucu Çözümleri’ne yönlendirmiş oluyor. Aslında çalıştığı partnerinden memnun olmayan, yeni arayış içinde olan veya hep daha iyisini arayan kişilere marka öneriyor.

Sosyal etkileşimi belirlemek için çeşitli platformlar bulunuyor. Kendine özgü algoritması ile sosyal mecralardaki etkileşimi değerlendiren Klout bu platformlardan bir tanesi. Daha iyi anlaşılabilmesi için internet ve teknoloji kategorisindeki etkileşimi yüksek kişileri listelediğimiz Türkiye’de İnternet ve Teknoloji Kategorisinde En Etkin 100 Kişi yazısına göz atabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...