Ana SayfaPazarlamaNeden Etkin Pazarlama Gelecekteki En Büyük Yöntem Olacak?

Neden Etkin Pazarlama Gelecekteki En Büyük Yöntem Olacak?

-

SEO’nun karanlık günleri geride kaldı. Artık arama motoru arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için içinde bulunduğunuz yarışı kazanmak için siyah şapka SEO (Black Hat SEO) yöntemleri kullanan kişilerle/işletmelerle rekabet etmeniz gerekmiyor. Google’ın arama sıralaması algoritmalarında yakın zamanda birkaç kez yaptığı Google güncellemeleri sonrası sosyal kanıt ve sinyaller de önemli bir rol oynamaktadır. Bu, adil bir rekabet edebileceğiniz anlamına gelse de arama motorları sıralamasında en üst sıraya çıkmak hala kendi sektörünüzdeki herkese açık bir meydan okumadır.

Aslında web sitesi sahipleri daha SEO odaklı ve sürekli olarak daha iyi sonuç almak için SEO çalışmalarını optimize ederler. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almayı hedeflemek ve oalyın öneminin farkında olmak gibi büyük bir zorunluluk. Bu nedenle etkin kişilerle(influencer) dostane ilişkiler kurmaya çalışmalısınız.

Günümüzün dijital pazarlama dünyasının temel direklerinden biri, etkin/etkileyici pazarlamadır. Etkin kişiler değerli ve paylaşılabilir içerik oluşturmanıza ve içeriği paylaşmak isteyen takipçilere ulaşmanıza ve bu kitleye kendinizi tanıtmanıza yardımcı olur.

Yalnızca anahtar kelimeler üzerinden bağlantı kurarak güven oluşturmaya çalışmak yerine, bu kişilerin nüfuz ve erişimine güveniyorsunuz. Bu yazıda, etkin pazarlamanın önemi ve sıralama sonuçlarını artırmak için etkin kişilerden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz hakkında bilgi edineceksiniz.

Etkin Pazarlamanın Trafik ve SEO Üzerindeki Etkisi

Etkin pazarlamanın arama sıralamanızı nasıl etkilediğini merak ediyor olabilirsiniz. Korelasyonun daha iyi anlaşılması için en önemli arama sıralama faktörlerinden bazılarını ve etkin pazarlamanın bu faktörleri olumlu şekilde nasıl etkileyebileceğini anlamanız gerekir.

Arama motoru algoritmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazı önemli Google sıralama faktörlerinin bir listesini hazırladık. Bu verilerden, SEO kampanyalarınızı değişen kurallara ve güncellemelere nasıl adapte edebileceğiniz konusunda bazı fikirler alabilirsiniz.

Etkin pazarlamanın bu faktörlerinden hangisini etkileyebileceğini ve nasıl etkileneceğini bulmaya çalışalım. Buradaki cevabı bulabilirseniz sıralamanızı yükseltmek için ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz:

Alan Adı ve Sayfa Düzeyi Link Özellikleri

Web sitenizden ve web sayfalarından gelen bağlantıları işaret eder. Google, link veren sitelerin yetkisini belirleyerek bu bağlantıların sayısını ve kalitesini göz önünde bulundurur. Birkaç yüksek yetkili alan adı size backlink verdiğinde arama sıralamalarını hızla artırabileceği anlamına gelir.

Bir web sitesine veya bloga sahip olan kitlenizdekiler muhtemelen yüksek bir alan adı yetkisine sahip olmanızı sağlacaklardır. Bu nedenle, organik olarak markanız hakkında konuşurken ve sizinle bağlantı kurduklarında, SEO’nuzu artıracak kaliteli bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olurlar.

İçerik Tabanlı Özellikler

Sitenizdeki içeriğin alaka düzeyi ve kalitesi ile ilgilidir. Ayrıca, anahtar kelime kullanımı, konu modelleme algoritması puanları vb. gibi birkaç diğer faktöre de temas eder. Taze içerik için konuları ve fikirleri bularak faydalı, eşsiz ve etkili yazılar yazmalarını sağlayarak, içerik rezervinizi zenginleştirmek için etkin kişilerle birlikte çalışabilirsiniz. Ziyaretçiler için paylaşılabilir gönderiler hazırladığınızda yüksek kaliteli trafik kaynağını bulacağınıza emin olabilirsiniz. Yazarın popülerliği ve içeriği sunuş şekli söz konusu olduğunda doğal bir trafik almaya yardımcı olacaktır.

Katılım ve Trafik

Google, sitenize gelen trafik miktarını değerlendirdiği gibi bu ziyaretçilerin ilgisini çekme yeteneğinizi de değerlendirir. Bir etkin işi ile pazarlama faaliyetlerinizi yürüttüğünüz zaman sayfanıza organik olarak size ulaşılma ihtimali artar, markanız hakkında konuşulur ve hayranlarını sitenizi ziyaret etmeye teşvik eder diyebiliriz. Bu şekilde sitenize bol miktarda trafik sağlayabilirsiniz. Sağladığınız hacimli trafiği yüksek kaliteli içerik, iyi organize edilmiş ferah tasarım ve anlaşılabilir web sitesi yapısı ile birleştirildiğinde etkileşime girebilir ve iyi bir dönüşüm elde edilebilir. Yüksek etkileşim oranları açıkça Google için güvenilir bir kalite göstergesi olacak ve böylece sıralama artışı sağlanacaktır.

Sayfa Düzeyinde Sosyal Ölçümler

Bir diğer önemli sıralama faktörü sosyal sinyallerdir. Arama motorları tweetlenmiş bağlantıların kalitesine ve miktarını dikkate almaktadır. Ayrıca sayfalarınıza link veren sosyal paylaşımların sayısını da göz önüne alacaklardır. Bir influencer içeriğinizi kendi sosyal kanallarında paylaştığında veya kitlesini yönlendiren bir yayınları oluşturduğunda, daha fazla insanın içeriğinizi sosyal medyada paylaşmasını teşvik eder.

Performansınızı Arttırmak için Etkin Pazarlama Yapmak

Etkin pazarlamanın performansınız için ne kadar etkili olduğunu daha iyi anladığınıza göre, trafiği ve sıralamaları artırmanıza yardımcı olmak için etkileyenlerden yararlanmaya başlayabilirsiniz. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 1. Etkin kişilere sosyal paylaşımları teşvik eden paylaşımlar yaptırın

  İlgili sektördeki bilindik etkin kişilerle işbirliği yaptıysanız, onlardan önceden yaptıkları bazı sosyal medyada paylaşmalarını isteyin. Birlikte oluşturulan içeriği paylaşmaları idealdir. Aksi takdirde, sosyal medya takipçilerini sitenizdeki ilginç bazı bilgileri kontrol etmelerini tavsiye etmelerini sağlayabilirsiniz.

  Google arama sonuçları gerçek zamanlı olarak tweet’leri görüntülemeye başladığından bu yana arama sonuç sayfalarında görünürlük harika bir detay. Nasıl göründüğüne bakalım:

  Diyelim ki, sizin kitlenizden biri veya paylaşımda bulunan etkin kişinin birkaç takipçisi Google’da merak ettiği / etkilendiği bir şeyi o zaman diliminde aramak zorunda kaldı. Direkt olarakkendi markanız / ürününüz hakkındaki tweetlerini görecekler.

  Ayrıca, etkin kişiler tarafından oluşturulan sosyal paylaşımlar, etki alanının takipçileri arasında markanıza daha fazla görünürlük kazandırmanıza ve farkındalık yaratmanıza yardımcı olabilir. Etkin kişilerin sosyal medya paylaşımlarının tıklama oranınızı artırması ve ziyaretçileri sitenize çekme şansı yüksektir.

 2. Etkin kişilerin bloglarında / kanallarında yer alın

  Doğal, yüksek kaliteli bağlantıların arama sıralamanızda önemli bir rol oynadığını öğrendiniz. Etkin pazarlama taktiklerinizden biri, etkileyenler aracılığıyla kaliteli bağlantılar oluşturmak olmalıdır.

  Kendileri hakkında yazmalarını veya bloglarında markanızdan bahsetmelerini teşvik edebilirsiniz.

  Yönlendirme trafiği yeni ziyaretçileri sitenize olumlu bir şekilde etkilemiş olarak getirmiş olacak; dolayısıyla onları kitlenize katılma ve potansiyel müşterilere dönüştürebilecek bir şansınız olacak. Ancak, incelemeler Google güncellemesi sonrasında nofollow etiketi eklenmiş bağlantıların SEO’ya etki etmediğini söylemeliyiz. Maalesef, bu taktik, SEO ile ilgili alan adınızı ve sayfa yetkisini güçlendirmek için yararlı olmayacaktır.

 3. Etkin kişilerle birlikte paylaşılabilir ve özgün içerik hazırlayın

  Sitenize ziyaretçi çektiğinizde, onları kitlenize katılmaya teşvik etmek istersiniz. Daha önce belirtildiği gibi, katılım, önemli bir arama sıralaması faktörüdür. Dolayısıyla, içeriğin alakalı olmadığı veya yeterince büyüleyici olmadığı için sitenizi ziyarete gelen kullanıcıların kısa bir süre sonra sitenizden ayrılmasını istemezsiniz.

  İçerik sayınızı zenginleştirmek ve kitlenize yeni bir perspektiften yeni içerik kazandırmak için etkin kişilerle birlikte çalışın. Onlara alıntı yapmalarını mı yoksa daha önce hiç düşünmediğiniz yeni fikirlere sahip olduklarını mı söylüyorsunuz?

  Aslında bu fikir, sitenize özgün ve ilgi çekici içerik eklemektir; böylece ziyaretçilerle etkileşimde bulunabilir ve içeriği arkadaşlarıyla paylaşmalarını teşvik edebilirsiniz.

  Ayrıca, içeriği etkin kişilerle birlikte oluşturmak, etki alanının var olan okuyucu veya takipçisi tabanına doğru bir şekilde erişmenize yardımcı olacaktır. Birlikte içerik oluşturmak için pek çok yol var. Belki bir Soru-Cevap yazabilirsiniz; röportaj; Blog yazısı veya video…

  Örnek

  Twitter‘ın Influencer Q & A ile birlikte yaptığı çalışma birlikte hazırlanmış içeriğin harika örnekleridir. Influencer Q & A bölümü için düzenli olarak, sektörel influencer ve markalarla röportaj yapıyorlar. Bu parçaların arkasındaki fikir, etkin kişilerin pazarlama için Twitter veya diğer sosyal medya platformlarını kullanma hakkındaki düşüncelerini okuyucularına göstermesidir.

 4. Alakalı Youtube kanalları aracılığıyla performansınıza katkıda bulunun

  Ürününüzü gözden geçirmelerini isteyin. Dürüst değerlendirmelerin dışında, blog yazarları veya kanalları için sponsorlu yayınlar oluşturmak için etkin kişilerle de işbirliği yapabilirsiniz. Ürün sayfanıza veya web sitenize bağlantılar ekletebilir, yeni ziyaretçilere yol gösterir ve görünürlüğünüzü artırır.

  Örnek:

  PUIG, etkili blog yazarlarının gücünü Prada Candy Florale’nin serbest bırakılmasını teşvik etmek için kullandı. Yeni ürünlerini açıklayan ve inceleyen sponsorlu blog postaları oluşturmak için yaşam tarzı kategorisinde birkaç blog yazarı ile bir araya geldi.

 5. Yönlendirme trafiğinizi arttırmak için etkin kişilerle hediye kampanyaları yapın

  Her pazarlamacı, hediyenin markaları tanıtmaya ve katılımı artırmaya yardımcı olabileceğini bilir. Bir etkin kişi aracılığıyla hediye teşvik etmek görünürlüğü artırabilir ve yeni potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayabilir. Bunun trafikle ne ilgisi var? Etkin kişiler aracılığıyla verilen hediye yarışmaları sonrasında web sitenizin performansının önemli derecede değiştiğini görmek sizi şaşırtabilir.

  Etkin kişi herhangi bir hediye hakkında bilgi paylaştığında, sitenize ziyaretçi gönderme fırsatını kullanabilirsiniz. Ödüller hakkında ayrıntılar verin ve takipçilerinize vereceğiniz hediye hakkında daha fazla bilgi için sitenizi ziyaret etmesini isteyin. Basit bir link bile insanları sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilir.

  Örnek:

  Moda markası DSW sadece bunu yaptı ve takipçilerin 250 $ hediye kartı kazanma şansına sahip olacağı bir hediye yarışması kurguladı. Marka web sitesini ziyaret etmek için sitelerine link verilen farklı stil blog yazarları aracılığıyla oyunu terfi ettirdiler.

  Ayrıca, yarışmacıların sosyal medyada sizi takip etmesini gerektiren bazı kurallar ekleyerek alternatif bir fırsata sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla bir taşla iki kuşu vurabilirsiniz ve nu Instagram, Pinterest, Twitter veya bulunduğunuz diğer herhangi bir sosyal mecrada kitlenizi büyütebileceğiniz anlamına geliyor.

  DSW için, kurallar yarışmacıların markayı Pinterest’te takip etmesini ve özellikle yarışma için bir pano oluşturmasını şart koşuyordu. Sonra markanın panosundan ayakkabı ve kıyafetler eklemeleri gerekiyordu. Yarışmacılar daha sonra yarışmaya hak kazanmak için adlarını ve bilgilerini göndermeliydiler.

  Dolayısıyla, etkin kişiler aracılığıyla verilen hediyeler, sosyal takip ve web sitesi trafiğine ve etkileşimde artışa neden olur.

Sonuç

Artık, etkin kişilerin arama motoru sıralamasındaki etkisini tam olarak anlamışsınızdır. Burada vurgulanan ipuçları ve fikirler, çabalarınızı önemli ölçüde artırabilmeli ve bunu etkileyen faktörlerden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlamalıdır. Bu fikirlerden hangisini uygulayacaksınız? Listeye eklemek istediğiniz başka fikirleriniz var mı? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

KAYNAK: https://unamo.com/blog/influencer-marketing

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...