Ana SayfaPazarlamaSosyal Medyanın SEO Katkısı Sağlayabileceği 3 yol

Sosyal Medyanın SEO Katkısı Sağlayabileceği 3 yol

-

Günümüz dijital dünyasındaki pazarlamacılar arasında SEO ve sosyal medyanın iki etkili dijital pazarlama stratejisinin bileşenleri olması konusunda herkes hem fikir. Sonuçta SEO, tartışmasız dijital pazarlamanın öncü kanallarından biridir ve sosyal medya, web’deki kitlenizin toplandığı, paylaştığı ve her gün etkileşime girdiği yerdir.

Ancak yıllar geçtikçe, pazarlama sonuçlarını elde etmek için bu iki alanın birlikte nasıl çalıştığına dair anlaşılmaz bir şekilde karışıklık oldu. Google 2010 yılında Search Engine Land‘in Danny Sullivan’a, Facebook ve Twitter’da paylaşılan bağlantıların bir sıralama sinyali olarak kullanıldığını söyledi. Ardından 2014’te Google’ın Matt Cutts, Facebook ve Twitter sayfalarının “hala” herhangi bir arama sayfası gibi muamele gördüğünü gösteren bir video yayınladı -örneğin; Sosyal medya artık doğrudan bir sıralama faktörü değildi.

Bununla birlikte, sosyal sinyaller bir sıralama faktörü olarak kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, doğru yapıldığında sosyal medya SEO çabalarını en iyi şekilde artırabilir. Nasıl? Sosyal medya içeriklerinin SEO’ya katkı sağlar hale getirmenin bazı ipuçlarını paylaşıyorum.

 1. Sosyal medya faaliyetleriniz kaliteli geri dönüşlere neden olabilir

  Arama sonuçları sayfasında bilim sıralamasında yıllar içinde gelişme kaydedilirken, bir web sitesinin sahip olduğu kaliteli backlink sayısı arama motorları için hala önemli bir sıralama faktörüdür. Sonuç olarak, bağlantı kurma veya backlink kazanma pazarlamacılar arasında hala yaygın olarak kullanılan bir taktiktir ve sosyal medya sayfalarınız cazip linkler için mükemmel bir başlangıç noktası olabilir.

  Buradaki mantık oldukça basittir. Sosyal medya pazarlaması, en iyi içeriği en iyi şekilde paylaşmak ve bu içeriğin etrafında katılımı teşvik etmek ile ilgilidir. İçeriğiniz ne kadar ilgi çekiyorsa, o kadar çok kişi paylaşacak ve insanların içeriğinizi bulması ve bunlarla bağlantı kurması için o kadar çok fırsat olacaktır.

 2. Sosyal medya, içeriğinizin görünürlüğünü artırır

  Bu aslında SEO hedeflerinden biridir. Sosyal medya sayfaları, web sitenizi ve blog içeriğinizi paylaşmayı ve tartışmayı teşvik etmek için başka bir olanak sağlar. Sayfalarınız bir tanıtım platformundan çok daha fazla kişiye ulaşabilirken, en büyük sosyal medya avantajlarından biri, içeriğinizin elde edebileceği potansiyel erişilebilirliktir.

  “Sosyal paylaşımların ve ölçümlerin onlarsız sıralama üzerinde etkisi olup olmadığına bakılmaksızın, Google organikliğin gözünde % 100’lüksünüz. Sosyal ya da ücretli ya da herhangi bir tanıtım çabası olmaksızın, temelde yayın yapmaya ve yaptığınız yayın ile en iyisini umut ediyorsunuz demektir. İçeriğinizin sadece “viral etki” yapmasını umuyorsunuz. Yani, sanırım soru gerçekten de böyle sorulmalı, sosyal sinyaller arama sonucu sıralamalarını etkiliyor mu? Ancak daha ziyade, bunu teşvik etmezsem beni kimse görecek mi?” TopRank Pazarlama yoldaşım Steve Slater, Dijital Reklamcılık ve SEO Yöneticisi’

 3. Sosyal medya, kullanıcıların arama sorgularına geçebilecek marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olur

  Sosyal medya sayfalarınız, hedef kitlenizin sizi bulması ve sizinle etkileşime girmesi için kitlenizi ve markanızı oluşturmanıza izin veren başka bir dijital alternatif oluşturur. Elbette, bu olduğunda insanlar sizi aramada daha kolay tanıyacak ve tıklamaya daha eğilimli olacak. Buna ek olarak, toplumsal alanda oluşturduğunuz marka bilinirliği, sitenize veya diğer sosyal sayfalarınıza gelen marka odaklı organik arama trafiği (daha çok markalı aramalarda sıralamaya sahip olduklarından) anlamına gelebilir.

Sosyal ve SEO’yu birbirine bağlayan hızlı ipuçları

Sosyal medya, SEO çalışmalarınıza güzel bir katkı sağlayabilirken, tersi-tabii ki de doğrudur. Sosyal içerikle ve SEO ile ilişkilendirme için birkaç hızlı ipucu.

 • Yayınlarınızı ve profillerinizi optimize edin: Sosyal medya platformları da aslında arama motorlarıdır. Dolayısıyla, hem kullanıcılar hem de SEO’yu akılda tutarak gönderilerinizi hazırlayın. Buna ek olarak, sosyal profillerinizi aynı mantıkla optimize edin.
 • Hashtag’ları doğru yoldan kullanın: Özellikle Twitter ve Instagram söz konusu olduğunda, hashtags insanlar aradığı içeriği nasıl buldular; Hashtag’ler, arama sorgularıdır. Araştırma, her bir platform için kullanıp kullanmayacağını ve nasıl kullanılacağını anlamak için en iyi uygulamaları içermektedir. Buna ek olarak, hashtag’lerin gerçekte ne anlama geldiğini anladığınızdan emin olun, böylece her platform için uygun şekilde kullanabilirsiniz. Sosyal arama platformlarında yerel arama kutusunun yanı sıra Hashtagify.me veya Hashtags.org gibi araçları kullanın.
 • Yeni içerikler hazırlarken sosyal mesajları en iyi duruma getirin: Web siteniz veya blogunuz için oluşturduğunuz tüm içerikler bir SEO bileşenine sahip olmalıdır. Bu içeriği oluştururken, onunla birlikte hareket etmek için çeşitli optimize edilmiş sosyal yayınlar oluşturun. Bu doğal aramalarda bulunabilen alakalı mesajlar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 • Daha fazla alakalı etkileşimler ve sinyal etkenler oluşturmak için mention ve etiketleme kullanın: İçeriğinizdeki diğer sayfaları ve kullanıcıları belirlemek ve etiketlemek, yayınlarınızı zenginleştirmenin en iyi yollarından biridir. Etiketlediğiniz ve mention’ladığınız kişiler yalnızca bildirimde bulunmakla kalmaz, aynı zamanda yayınınıza girmek veya yayınınızı kitlenizle paylaşmak için daha fazla mecbur hissedeceklerdir. Bununla birlikte yukarıda belirtildiği gibi, paylaşımlar ve katılım ne kadar çok olursa, ulaşım o kadar iyi olur ve kaliteli trafik ve geri dönüşleri sürme potansiyelleri o kadar artar

Kitleniz İçin En İyi Cevap Olun

Pazarlamacılar için pratik yapmak kitlenizin ne zaman ve nerede arıyor olursa olsun, kitlenize en iyi cevap olmanıza yardımcı olan entegre bir pazarlama stratejisi hazırlamanız anlamına gelir. Bu stratejinin bir bileşeni kesinlikle sosyal medya pazarlamasını ve SEO’yu tek tek ve birlikte kullanıyor.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/06/social-media-boost-seo/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...