Ana SayfaSEOSürekli İçerik Pazarlama İle Nasıl Büyük Kazanç Elde Edebilirsiniz?

Sürekli İçerik Pazarlama İle Nasıl Büyük Kazanç Elde Edebilirsiniz?

-

Tüm markalar ve/veya dijital pazarlamacılar gibi, geçmiş zamanlarda birkaç içerik pazarlama kampanyasında aksilik yaşamanız büyük bir olasılık. Dijital dünyada yapılan hataların dönüşü çok hızlı oluyor ve telafi etmek için ekstra çaba gerekiyor. Büyük özveri göstermenize rağmen bazen bir kampanya yalnızca hedeflediğiniz sonuca ulaşmaz veya beklediğiniz şekilde ilerlemez. Böyle bir durum gerçekleştiğinde yaşadığınız hayal kırıklığınız, köşeye sıkışmış olma hissi ile birlikte öfkeyle karar verme zorunluluğunda bırakabilir. Sürekli İçerik Pazarlama kampanyalarının hedefi olan kazanç noktasında zarar görmenize neden olabilir.

Diğer taraftan bakarsak bu kriz anlarından büyük kazançlar da elde edersiniz. Organizasyonun en yüksek seviyeye çıkmasıyla başlayan çılgınca başarılı içerik kampanyaları bazen hedeflerin çok uzağında kalmış ve ezilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda işleri lehinize çevirip kampanyayı hedeflere ulaştırdığınızı veya yaklaştırdığınızı söyleyebilir misiniz?

Kriz anlarından kendinize sağladığınız büyük kazançlar çoğu zaman size gelecek planlamasında yardımcı olabilir. Bir sonraki kampanyanız daha başarılı olmasa da en azından aynı çizgide devam ettirecek sonraki adımları belirlemenize yardımcı olur.

Bu nasıl olacak? En iyi içerik pazarlama çalışmalarınızı öğrenmenize ve performansını artırmaya yardımcı olacak bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Sürekli İçerik Pazarlama Başarısını Sağlama

Kampanyanın ilk bakışta ne kadar başarılı olduğuna bakılmaksızın, her şeyi akışına bıraktıktan sonra işiniz tamamlanmamıştır. Sürekli İçerik pazarlama kampanyaları gerçekten çıtayı yükseltmek için hatta daha büyük ve daha iyi sonuçlar sağlayabilmek için büyük fırsatlar sunuyorlar. Dolayısıyla, sürekli İçerik pazarlama taktikleri karışımını kullanarak bu kampanyalarızı optimize etmeye ve güçlendirmeye devam etmelisiniz.

Sürekli İçerik Pazarlama Önerileri

  • Yeni bir ücretli kanalı test edin. Bir kampanya zaten hedefleri ve beklentileri aşıyorsa, ücretli taktiklerle denemeleri yaparak limitleri biraz zorlamayı düşünmelisiniz. Örneğin, LinkedIn ile büyük bir başarı elde ettiyseniz, Twitter’da benzer bir kitle oluşturmayı düşünün veya daha fazla bütçe ekleyin ve kitlenizi zaten verimli ilerleyen kanallarla genişletin.
  • Kampanya içeriğini yeniden düzenleyin. İçeriğin yeniden düzenlenmesi sadece yenilenmekle kalmaz aynı zamanda açılış sayfanıza veya içerik öğenize daha fazla trafik çekmenizi ve öne çıkartmanızı sağlar. Örneğin, bir infografik veya hareketli grafik oluşturmayı düşünün. Mevcut ve yeni içerikleri veya düşünce liderlerini uyaran bir web seminerinde bir araya getirmeyi deneyin.
  • Çapraz linkleme olanakları bulunan içerikleri gözden geçirin. Kampanyanızın bir amacı var, bu nedenle çapraz linkleme oluşturarak kampanyanızın içeriğine daha fazla odaklanma sağlayarak biraz daha fazla destek sağlamıyorsunuz? Dolayısıyla, mevcut diğer alakalı içeriğe göz atın ve bir satır içi reklam, CTA ekleyin veya ona bağlantı verin.
  • Üçüncü parti bağlantıları sağlamaya çalışın. Konuk olarak başka bloglarda yazabilir veya kampanya içeriğinizin dışında olan sitelerden linkler alıp link ağını büyütmek için başka sitelerde yayınlanabilecek özgün yazılar paylaşmayı planlayın.

Kazananın Arkasındaki Başarıyı Ortaya Çıkarın

Yaşadığımız başarısızlıkların en iyi öğrenme fırsatlarından bir kısmını açığa çıkardığını biliyoruz ancak başarıda da aynı şey için geçerlidir. Dolayısıyla, en büyük pazarlama kampanyanızın kazanmasından öğrenmeye gelince, kendinize şu soruları sorun:

  • Hedefime ulaştım mı yoksa hedefimi geçtim mi? Örneğin, amacınız marka bilinirliğini artırmak ise, bu metriklere göre başarılı olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Aslında hedef noktalara (KPI) ulaştınız mı?
  • Hedefime nasıl ulaştım? Göz önüne alınması gereken bazı noktalar: İçerik karışımınızı en çok paylaşan influencerlar, trafiğin nereden geldiği (ör. Organik, sosyal vb.), Kullandığınız iç kaynaklar, zamanlama ya da sezonluk vb.
  • Karşılaştığım engeller nelerdi? En başarılı kampanyalarınız bile, yükseliş ivmesi gösterirken bir kaç sıkıntı ile karşılaşabilir. Dolayısıyla, karşılaştığınız engelleri ve bunları nasıl üstesinden geldiğinizi düşünün ve atacağınız adımlarınızın akışını kolaylaştıracak fırsatları not alın.
  • Bir dahaki sefere daha iyi nasıl yapabilirim? Bir sonraki kampanya için “nasıl” sorusunu sorarak ortaya koyduğunuz noktaları kayıt altına alırken iyi bir yol olacaktır. Örneğin, belirli influencerlar ile yaptığınız çalışmanın performansını artırmayı hedefleyerek (sonraki kampanyalarınızla tekrar değerlendirilebileeğini öngörerek) onlara tam boy bir röportaj yapmayı düşünün. Başka bir örnek olarak, Twitter en çok bahsettiğiniz sosyal kanal olsaydı, daha fazla etkileşim sağlamak için bir sonraki kampanyaya ait bazı sponsorlu yayınlar için bütçele ayırın.

Başarı Faktörü

Basitçe söylemek gerekirse, en iyi performans gösteren pazarlama girişimlerinizi sürekli olarak göz önüne alıp değerlendirerek, şimdiye kadar yaptığınız harika işlerden yararlanmanın yanı sıra bir sonraki büyük başarının temelini atabilirsiniz.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/11/content-marketing-performance/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...