Ana SayfaPazarlamaVeriye Dayalı Analizlerle Rakiplerinizi Geride Bırakabilirsiniz

Veriye Dayalı Analizlerle Rakiplerinizi Geride Bırakabilirsiniz

-

Veri analizi günümüzde pazarlama stratejilerinin çok kritik bir noktasında. Yeni bir gelişmeleri her zaman takip ediyoruz ve verilerin artık çok daha kolay ulaşılabilir hale geldiğini görüyoruz. Bu noktada ön plana çıkan konu ise verilerin toplanmasından daha çok verilerin işlenmesi, bu kısımda da big data çok fazla yerde karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda veriye dayalı analiz ile pazarlama stratejilerine yapılabilecek katkıları, riskleri ve geliştirme olanaklarını paylaşacağız.

Google PageSpeed Insights, Google Lighthouse Verileriyle Güncellendi

Veriye Dayalı Analiz İle Strateji Geliştirme

Veriye dayalı analiz örneklemesini Electronic Arts Inc’in pazarlama müdürü Chris Bruzzo’nun verdiği örnek üzerinden yapacağız.

Amerikalı bir video ve oyun üreticisi Electronic Arts Inc’in pazarlama müdürü Chris Bruzzo, veriye dayalı analiz örneğini net bir şekilde paylaşıyor. Veriye dayalı analizlerin, bünyelerinde ürettikleri interaktif eğlence yazılımlarının rakiplerine karşı daha avantajlı olan konumunu koruması için akıllıca riskler almalarına nasıl yardımcı olduğunu paylaşıyor.

Electronic Arts Inc. (EA), verileri ve tüm veri analizlerini pazarlama stratejisinin her aşamasına dahil ediyor. Bu sayede alınan kararların doğrulanması bir sonraki adımda hangi işi yapacaklarını belirliyor. Akabinde verileri doğru okuyarak çeşitli denemeler ile bilinmeyenin peşinden daha bilinçli olarak gidilmesine yardımcı oluyor.

Bize göre, bu yıl FIFA futbol oyunumuzun ürün ve pazarlama stratejileri kapsamında yaptığımız işler bu konuda verebileceğimiz en iyi örneği oluşturuyor. Dünyadaki herkes Dünya Kupası’nı izlerken bu etkinliğe özel bir şekilde damgamızı vurmamız gerektiğini biliyorduk.

Veriye Dayalı Analizlerin Yapabilecekleri

Veriye Dayalı Analizlerin Yapabilecekleri

Electronic Arts Inc’in pazarlama müdürü Chris Bruzzo veriye dayalı analiz değerlendirmesini 3 ana başlıkta topluyor.

1 Aldığımız kararları doğrulamak
2 Bir sonraki harika işi açığa çıkartmak
3 Denemeler yapmayı mümkün kılmak

Chris Bruzzo bu konuda “Her şeyin oyuncularımızı iyi tanımayla başladığını biliyoruz. Oyuncu motivasyonlarını ve davranışlarını anlamak için oyun içi uzaktan ölçüm teknolojisinden yararlanarak Sonralık Etkisi adını verdiğimiz bir olguyu açığa çıkarmayı başardık. EA oyuncularına ait analizler sayesinde, oyuncuların bir oyun döngüsünün son aşamalarıyla etkileşim kurduğunda bir sonraki oyuna geçme olasılıklarının arttığını fark ettik.

Bu bulgudan hareketle, bu yılki FIFA futbol oyunlarımızın pazarlama faaliyetlerini değiştirdik. Geleneksel olarak, Dünya Kupası’nın düzenlendiği yıllarda, normal FIFA oyunumuza ek olarak tamamen ayrı bir Dünya Kupası ürününü satışa sunardık. Ancak bu yıl, Sonralık Etkisiyle ilgili analizlerimizi göz önüne alarak farklı bir yaklaşım denedik. Piyasaya ücretli bir Dünya Kupası ürünü sunmak yerine, kapsamlı bir Dünya Kupası güncellemesini doğrudan FIFA 18 oyununda ücretsiz olarak kullanıma sunduk.” şeklinde görüşlerini paylaştı.

Google Search Console Arama Analizi API’si Artık 16 Aylık Veriye Erişebiliyor

Veriye dayalı riskler almak

Elde edilen verilerin çok değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda eldeki verilerin doğru değerlendirilmesinin de bir o kadar zor olduğu herkesin malumu. Ortaya çıkan veriler doğrultusunda şirket bünyesine uygun pazarlama hamleleri yapmak ve alışılagelmişin dışında kararlar almak büyük riskler taşır. Büyük başarılar için riskler alınmalıdır muhakkak ama veriye dayalı analiz ile sonuçları ön görmek başarı ihtimalini arttırıyor.

Chris Bruzzo elde edilen verileri değerlendirip aldıkları kararlar hakkında “Bunun yeni ve ücretli bir üründen gelir elde etme fırsatını kaçırmamıza neden olduğunu söylemek kolay olurdu. Yaptığımız değişikliğin doğru bir karar olmasının nedeni şu: Oyunun tamamen yeni bir SKU’sunu satın alma ile oyun içinde kullanıma sunduğumuz içerikle etkileşim kurma seçeneklerinin potansiyel sonuçlarını oyuncu davranışlarıyla ilgili analizlerimize göre modellendirdiğimiz zaman, hayran etkileşimini ve FIFA 19 dönüşümünü artırmak için en doğru hareketin halihazırda piyasada olan üründen yararlanmak olduğunu belirledik.

FIFA 18 Dünya Kupası içeriği, şimdiye dek FIFA’da oyunculara sunduğumuz en büyük ücretsiz içerik güncellemesi oldu. Stratejimiz, oyuncularımıza katma değer sağlama hedefini gerçekleştirmenin yanı sıra, markayla ilgili duyarlılığı ve ilgiyi artıran güçlü bir marka taahhüdü oldu. Öyle ki, Dünya Kupası içeriğiyle etkileşim kuran oyuncuların yarısından fazlası, FIFA 18’i en az birkaç aydır oynamamış deneyimli oyunculardı. Ücretsiz güncellememiz bu oyuncuları başarılı bir şekilde geri kazanmamızı sağladı ve Sonralık Etkisi sayesinde FIFA 19’a geçme olasılıklarını artırdı.” açıklamasını yaptı.” paylaşımını yaptı.

Veriye Dayalı Analiz Yaratıcılığı Geliştirir

Verilerin analiz edilmesinden sonra yapılan denemeler ile veriye dayalı yaklaşımları temel alarak yapmak şirketin büyüme adımlarını daha yaratıcı atabileceğiniz manasını taşıyor.

Chris Bruzzo’nun veriye dayalı analizlerin öğretileri hakkında paylaşımı:

“Veri ve analizler, sadece oyuncu etkileşimini artırmakla kalmıyor denemeler yapmaya da olanak sağlıyor. İnsan etkileşimi ve kültür oluşturmayla ilgili olduğundan, verilerimiz sayesinde kültürel spotların içerikle etkileşimi yaklaşık %30 artırdığını öğrendik. Bu analizden yola çıkarak Cristiano Ronaldo’nun dünya çapında yarattığı heyecandan yararlanmak için “El Tornado” adında bir reklam spotu hazırladık. Bu reklam, YouTube’da 4,5 milyon kez görüntülenerek güçlü bir hayran etkileşimi elde etti. Oyuncular, oyunda Ronaldo’nun sahadaki popüler hareketi El Tornado’nun kilidini açabiliyorlardı. Bu başarı, denemelerimizi veriye dayalı yaklaşımları temel alarak yapmanın işimizi büyütürken daha yaratıcı olabileceğimiz anlamına geldiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Bu örneklerin de gösterdiği gibi, video oyunu verileri yeni ve ispatlanmamış fikirlerle akıllıca riskler alabilmemizi ve sonuç olarak oyunculara erişmenin yeni yollarını keşfedebilmemizi sağlıyor. Veriler yaratıcı vizyonumuzu belirlemiyor. Ancak, ekiplerimize oyuncu etkileşimini artıracak ve markamızı büyütecek şeyler sunabilmek için gereken zamanı ve kaynakları mümkün kılan değerli bir hedef sağlıyor.”

Kısa bir özet ile belirtmek gerekirse veriye dayalı analiz pazarlama stratejinizde çok kritik bir noktaya sahip. Burada şirketinizin geleceği hakkında verdiğiniz önemli kararların başarısını arttırmak için elde ettiğiniz verileri en doğru şekilde değerlendirmelisiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...