Ana SayfaSEOSandbox Nedir? Sandbox'tan Nasıl Çıkılır?

Sandbox Nedir? Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

-

Sandbox Nedir? ve Sandbox’tan Nasıl Çıkılır? soruları son zamanlarda bizlere oldukça fazla sorulmaya başlandı. Bizde sizlerin isteklerine karşılık olarak bu içeriği oluşturmaya karar verdik. Öncelikte Sandbox’tan bahsedip, daha sonrasında Sandbox’tan nasıl çıkılacağına değineceğiz. Haydi başlayalım…

Sandbox Nedir?

Sandbox, Google’ın web sitelerine verdiği bir ceza türüdür. Genellikle Spam yapan sitelere bu ceza uygulanır. Eğer Spam’in ne olduğunu bilmiyorsanız daha önce hazırladığımız “Spam Nedir?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Eğer Spam’in ne olduğunu biliyorsanız devam edebiliriz.

Google’ın web sitelerine verdiği Sandbox cezası sonucunda, cezayı alan web sitesi Google filtresine takılır ve site arama sonuçlarında yüksek dereceli sıralamalarda yer alamaz. Sandbox cezasından sonra sitenin ziyaret sayısında, arama sonuçlarında yaşanan sıralama düşüşünden kaynaklı bir azalış meydana gelir. Sitenin ziyaret sayılarındaki bu azalış sitenin Sandbox cezası aldığı ve ceza kaldırılmadıkça geçen süre ile doğru orantılı olarak azalmaya devam eder.

Sandbox Cezası Almaya Sebep Olan İşlemler

Genellikle yeni oluşturulmuş siteler ve bu sitelerde dikkat edilmeyen SEO kuralları bu cezaya sebep olabilir. Ancak genel olarak Spam içerik yüzünden verilen bu cezanın, aşağıda yer alan sebepler yüzünden de verilmesi mümkündür.

 1. Aşırı anahtar kelime kullanımı
  • Seçilen anahtar kelimenin yazı içerinde çok fazla kullanılması
  • Seçilen anahtar kelimenin anlamsız ve/veya gereksiz yerlerde kullanılması
 2. Site içi kopya içeriğin olması
  • Bir içeriğin birden fazla kez yayınlanması
  • Bir içeriğin bir bölümünün birden fazla kez birçok yerde kullanılması
 3. Site dışı kopya içerin olması
  • Başka bir sitenin içeriklerinin olduğu gibi sitede yayınlanması
  • Başka bir sitenin içeriklerinin büyük bir kısmının sitede yayınlanması
 4. Gizli Anahtar Kelime Kullanımı
  • Normalde kullanıcıya gösterilmeyen içeriklerin Google’a gösterilerek Google’ın kandırılmaya çalışılması.
  • Hacklink kullanımı (Bilmeyenler için : “Hacklink nedir?” )
 5. Aşırı etiket kullanımı
 6. Çok hızlı şekilde Backlink artışı

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Sanbox’tan Nasıl Çıkılır? sorusu Sandbox cezası alan site yöneticilerinin en çok merak ettiği sorulardan biri. Sandbox cezasından kurtulabilmek için kısa sürede sitenizde Spam olduğunu düşündüğünüz veya bildiğiniz içerikleri temizlemeli, aşırı ve/veya gereksiz anahtar kelime kullandığınız içerikleri düzenlemeli, sitenizin kaynak kodunu inceleyerek Hacklink kontrolü yapmayı,  eğer aşırı etiket kullanıyorsanız bu etiket kullanımı azaltmayı ve en son ve en önemlisi ise tamamen özgün içerikler üretmelisiniz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken Google’ın Sandbox cezasını kaldırmasını beklemek. Bu süre neredeyse 6 ayı bulabilir, bu yüzden sabırlı olmanızda fayda var.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?