Ana SayfaSEMYouTube, Videolardan Önce 2 Reklam Gösterimini Test Ediyor

YouTube, Videolardan Önce 2 Reklam Gösterimini Test Ediyor

-

Dünyanın en büyük 2. arama motoru olarak da kabul edilen dünyanın en büyük video arama motoru Youtube, videolardan önce 2 reklam gösterimini test ediyor. Peki test edilen bu yeni özellik kullanıcı deneyimi açısından nasıl olacak? İşte detaylar…

YouTube, Videolardan Önce 2 Reklam Gösterimini Test Ediyor

YouTube çok yakın bir zamanda video başlamadan önce arka arkaya gösterilecek iki reklam özelliğini test etmeye başladı. Ancak videodan önce yayınlanacak reklamlar atlanabilir reklamlar olacak. Böylelikle kullanıcı deneyimi açısından sıkıcı bir özellik olmayacak ve kullanıcılar diledikleri zaman reklamı atlaya bilecekler.

Kullanıcılar Video Başında Reklam İzlemek İsteyebilir

Yukarıda bahsettiğimiz kullanıcı deneyimi açısından 2 reklamın arka arkaya izlenmesi kötü bir deneyime sebep olabilir. Tabi bu genel kanı. Ancak YouTube’a göre video başında art arda yayınlanacak 2 reklamı izlemek, video içerisinde gösterilecek reklam olasılığını azaltacak. Böylelikle video başlamadan yayınlanan reklamlar izlendiğinde video izleme deneyimi bölünmeden sürebilecek.

YouTube bu özelliğin kullanıcıların uzun videolarda birden fazla reklama nasıl yanıt verdiğini analiz eden kullanıcı deneyimi araştırması sonucunda ortaya çıktığını belirtiyor. Açıklamanın bir kısmı ise şu şekilde;

“Son kullanıcı deneyimi araştırmamız, reklamların uzunluğu gibi faktörlere ek olarak, görüntüleyenlerin özellikle uzun süreli görüntüleme oturumları sırasında reklam aralarının sıklığına oldukça duyarlı olduğunu göstermektedir.”

Video izlerken gerçekleşen daha az kesinti, videoların daha az terk edilmesine ve daha yüksek reklam gösterim oranı gibi olumlu dönüşümlere yol açacaktır. Yeni reklam modeli, video başlamadan 2 reklam yayınlanması ilk olarak YouTube masaüstü versiyonuna, daha sonra mobil ve TV sürümlerine eklenecek.

Şirket bu değişikliğin hem izleyiciler, hem de reklamverenler için faydalı olacağını öne sürüyor.

Kaynak: Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?