Ana SayfaSEOAlexa Nedir? Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

Alexa Nedir? Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

-

Amazon tarafından geliştirilen ve internet siteleri için önemli bir etken olan Alexa Nedir? Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

İnternet üzerinde milyonlarca internet sitesi bulunuyor ve bu internet sitelerinin yükselişi esnasında bir çok kriter gerekli. Gerekli kriterler karşılandığında siteye gelen kullanıcı sayısı fazlasıyla katlanabiliyor.

Alexa Nedir?

En İyi SEO Araçları

Alexa, ilk olarak 1996 yılında kurulan bir şirket. Dolayısıyla geçen yıllar boyunca elde bulunan veriler çok geniş bir veri tabanı sağlayabiliyor, bu yüzden de bir internet sitesi hakkında bilgi edinmek istendiğinde fazlasıyla karşılığı alınabiliyor. Dünya genelinde bir çok internet sitesinin sıralama verilerinin bulunduğu Alexa, internet sitelerini dünya ve kayıtlı olduğu ülke genelinde sıralayarak internet sitesinin ne kadar kaliteli (içerik ve bir çok faktöre göre) olduğunu ölçüyor.

Alexa sıralaması nasıl yükseltilir

Alexa ölçüm yaptığı esnada siteye giren kişilerin yaptığı hareketleri inceler ve buna göre bir istatistik belirler. Bu kriterlerin arasında kişinin siteye nereden girdiği de önemli bir faktör olabiliyor.

Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

Alexa sıralaması Dünya ve Türkiye genelinde iki farklı şekilde sıralanıyor. Sıralamalar internet sitesine giren kullanıcıların yaptığı hareketler, arama sonuçlarından gelen kaynağa ve internet sitesinin performansına göre değişiklik gösterebiliyor. Çok fazla veriye göre sıralama yapan Alexa, seo konusunda da çok etkili olabiliyor.

Alexa ve SEO arasında güçlü bir bağlantı vardır. Alexa topladığı veriler dahilinde internet sitesinin yükselmesinde yardımcı olan bir platform. Gereken veriler sadece Alexa için değil, seo için de gerektiği için aynı zamanda seo stratejilerinin verimliliği konusunda da fikir verebiliyor. Özellikle ticari sitelerin değerini yansıtması nedeniyle oldukça önemli bir faktördür.

Alexa Sıralaması Yükseltme

Alexa sıralamasının yükselmesi demek aslında size verilen sıralamanın düşmesi demek. Alexa Sıralaması nasıl yükseltilir sorusunun cevabıyla alexa sıralaması düşürme sorusunun cevabı da aynıdır. Bir internet sitesinin de sıralamasını yükseltmek istediğinizde öncelikle düzenli trafiğe ihtiyacınız olacaktır. Gelen trafiği sürekli kaydeden Alexa, zamanla sitenize olan ilgiyi sıralama olarak yansıtacaktır.

İkinci bir sıralama yükseltme taktiği ise siteye Alexa Widget eklemek, çünkü eklediğiniz Widget sitenin anlık verilerini Alexaya gönderir ve yaptığınız değişikliklerden anında haberdar olmanızı sağlayacaktır.

Alexa Sıralama Yükseltme konusunda bir diğer strateji Alexa Toolbar. Tarayıcınıza ek olarak kurduğunuz Alexa Toolbar aracılığıyla bir kullanıcı sitenizi ne kadar sorgularsa sıralamanız da zamanla o kadar yükselecektir.

Alexa Nedir?

Son olarak sitenizin alexa sıralamasını düşürme stratejisi de internet sitesinin iyi bir içeriğe, düzgün bir seo stratejisine sahip olması.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...