Ana SayfaSEOArama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir?

-

Ucunu bucağını bilmemizin mümkün olmadığı web dünyasının dijital ansiklopedisidir demek hiç de yanlış olmaz. Arama motoru nedir? Arama motorları, internet üzerinde ulaşabileceğimiz tüm içerikleri aramak için kullanılan, ihtiyacımız olan belgelere, aradığımız bilgilere en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlayan aracı yazılımlardır. Arama motoru yazılımları gelişmiş algoritmaları sayesinde istediğimiz bilgiyi kendi algoritmalarına uygun şekilde filtreleyerek bize ulaştırır.

Arama motoru nedir?

İşlevlerine göre farklı farklı kategorilendirilmiş, kendi alanlarındaki sayfaları listeleyen lokal arama motorları, yerel arama motorları, global arama motorları vb internet dünyasında binlerce arama motoru bulunmaktadır. Temelde aradığımız kelime veya kelime grubunu barındıran tüm dokümanları listelerler.

Aslında arama özelliği olan bir çok site arama motoru özelliklerini ve algoritmalarını kullanır. Google arama konusunda Amazon’u rakip olarak gördüğünü açıklamıştır, çünkü Amazon’da her gün milyonlarca arama yapılmaktadır. Bunun dışında Google’ın sahibi olduğu Youtube’da en çok video araması yapılan sitedir. Son zamanlarda ise App Store’lar, Google Play ve Apple App Store aramaların yoğun olduğu siteler olarak karşımıza çıkıyor. Bu arama motorlarının hepsinin kendine özel dinamikleri bulunmakta ve buralarda listeleme yapılırken oraya özel olarak optimizasyon yapmak gerekmekte. Son yıllarda arama motoru optimizasyonu (SEO) kavramının yanına, App Store Optimizasyonu (ASO) kavramının yaygınlaşması bunun en büyük göstergesidir.

Kullanıcılar arama yaparken aradıkları içeriğe göre alakalı veya alakasız pek çok siteye ulaşabilirler. Alaka düzeyini arttırmak için aradığımız bilgiye yönelik daha fazla kelime kullanarak listelenen sonuçların aradığımıza uygun olmasını sağlayabiliriz. Örnek olarak arama motorunda “ayakkabı” kelimesini arattığımızda karşımıza çıkan sonuçlar genel olarak arama sonuçlarında listelenen sitelerin ana sayfaları karşımıza çıkar. Aradığımız “kadın spor ayakkabı” ise bu aramada alaka düzeyi yüksek ve doğrudan ilgilendiğimiz sayfaya ulaşmamızı sağlayan arama sonuçları listelenir. Bu basit örnekten yola çıkarak arama motorunda istediğimiz veriye ulaşmak için hedefimizi anlatan birden çok kelime seçersek arama motorları güçlü algoritmalar ile bize çok daha uygun sonuçları getireceklerdir.

En Çok Kullanılan Arama Motorları Listesi: https://www.aramamotoru.com/en-cok-kullanilan-21-arama-motoru/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?