Ana SayfaPazarlamaGoogle Arama Sonuçlarında Mavi Yerine Siyah mı Tercih Edecek?

Google Arama Sonuçlarında Mavi Yerine Siyah mı Tercih Edecek?

-

Arama motoru denince akla ilk gelen şirket olan Google, arama sonuçlarının gösterildiği ve sıralamanın belirlendiği algoritma üzerinde çok sayıda değişikliğe gitti. Bu değişiklikleri tasarımında ufak dokunuşlarla çok fazla hissettirmeden olduğunu gözlemlemekteyiz. Daha önce pek çok defa şahit olduğumuz gibi Google yine planladığı bir değişim için A/B testi yaparak ve kullanıcılardan gelen tepkileri belirleyip, istatistiksel veriler doğrultusunda sürecin devamına karar verecek. Şu an Amerika’da bazı kullanıcılar arama yaptıklarında alışılagelmiş şekilde arama sonuçlarının beyaz arka plan üzerinde mavi (Çin harici tüm dünyada arama sonuçları başlığı mavi) çıkan sayfa başlıkları yerine siyah yazı başlıkları görmekteler. Google kurulduğu zamandan bu yana hep mavi olarak kullandığı başlıkları arama sonuçlarında siyah renk ile değiştirmeye hazırlanıyor.

Arama Sonuçları Siyah Renkte mi olacak?

Örneklerden gördüğümüz gibi arama sonucu başlıkları daha önceden alışkın olduğumuz mavi ve mavi tonları renkleri yerine siyah renkte geliyor. Siyah görünümde arama sonuçlarında yeşil linklerin daha ön planda görünmesine imkan sağlayabilir. Hedeflenen alan adını, dolayısı ile markayı öne çıkartmak amaçlanmış olması muhtemel bir tasarım çalışması olmuş.

Kullanıcılar tarafında bu testin sonuçları yeterince destek almış görünmüyor. Hatta değişikliğin pek olumlu karşılanmadığını söylemek yanlış olmaz. Arama sonuçlarındaki bu renk değişiminden memnun olmayan kullanıcılar #BringBackTheBlue etiketi ile Twitter’da bir kampanya başlatıp Google’ın bu değişikliği geri almasını için hemen çalışmalara başlamışlar.

Tıklanan Linklerin Görünümü Nasıl Olacak?

Arama sonuçlarının yıllardır alıştığımız rengin maviden siyaha dönüşmesi, aklımıza “Peki tıkladığımız linkler nasıl görünecek?” sorusunu getiriyor. Yapılan çalışma şu an sadece arama sonuçlarındaki başlıkların renginin değişmesini kapsıyor. Yani, gövde metni yine siyah ve linkler yine yeşil olarak karşımıza çıkıyor. Tıkladığımız linkler de ayırt edilebilmesi için önceden olduğu gibi mor renk ile gösteriliyor.

Arama Sonuçlarındaki Başlıkların Rengi Ayarlardan Değişir mi?

Test grubunda olup memnun olmayan test kullanıcıları için, kritik bir sorun ise arama sonuçlarındaki başlıkların renginin ayarlardan değiştirip değiştirilemeyeceği. Google, bu renk testindeki kişilerin ayarlar sayfasında böyle bir seçenek bulundurmuyor, fakat arama sonuçlarındaki başlıkları tekrar mavi olarak görmenin bir yolu var şimdilik.

Google hesabınızdan çıkış yapıp tekrar bağlandığınızda, Chrome ayarlarında arama ve gezinme geçmişini devre dışı bıraktığınızda ve çeşitli temalar kullanabileceğiniz Chrome uzantılarıyla değiştirebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...