Ana SayfaSEOArama Motorları Nasıl Sınıflandırılır?

Arama Motorları Nasıl Sınıflandırılır?

-

Geçmişten günümüze sürekli olarak gelişmekte olan arama motoru teknolojisi bulunduğu döneme ve hitap ettiği alışkanlıklara paralel olarak içeriğine, sunduğu içeriğe ve modeline göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda “Arama Motorları Nasıl Sınıflandırılır?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

İçeriğine göre sınıflandırdığımızda;

  • Çok fazla dil seçeneğini önümüze koyan Google, Bing, DuckDuckGo, Yahoo, Yandex gibi arama motorları bir kategori olarak karşımıza çıkıyor.
  • Başka bir kategori ise P2P (Peer to Peer) arama motorları ve bunlara Faroo ve Yacy örnek verilebilir.
  • Meta arama motorları olarak kategorilendirdiğimizde ise DeeperWeb, info.com, MetaCrawler, WebCrawler vb arama motorları ile karşılaşıyoruz.
  • Yerel arama motorları da başlı başına bir kategori olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda bir kaç örnek sıraladık

Kategorilendirmeye devam edersek çok fazla alt başlık ortaya çıkacak. Muhasebe, iş dünyası, bilgisayar, eğitim, moda, yemek/yemek tarifi, sağlık, haber, gayrimenkul vb kategorilerde kullanıcılarla buluşan özel arama motorları da bulunmaktadır.

Sunduğu içeriğe göre sınıflandırdığımızda;

Modeline göre sınıflandırdığımızda;

Türkiye’de Google’ın arama payı her ne kadar %90’ın üzerinde olsa bile yer yüzünde başka arama motorları da mevcut. Yapılacak olan sitenin hedef kitlesine göre daha az trafik getirecek bile olsa hedefli arama motorları için çalışma yapmak faydalı olacaktır.

Sizin de eklememizi istediğiniz veya şu arama motoru neden yok dediğiniz yerler varsa lütfen bizimle paylaşın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...