Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Google Görsel Aramada Alışveriş Reklamları Yer Alacak

Google, arama sonuçlarında gelişimini devam ettiremeyen veya kayıp yaşadığı her alanda yeni geliştirmeler ile artık alışılagelmiş hale geldiği gibi hayatımıza yenilikler katmaya devam ediyor. Google, Görsel Aramada Alışveriş Reklamları göstermeye başlayacağını duyurdu.

Özellikle e-ticaret sitelerinin kullanımında insanların mobil cihazlarındaki direkt alışveriş tercihlerinden dolayı bir süredir geliştirme çalışmalarını sürdüren Google, yükselişte olan bu trende karşı Google görsel aramalarda Google Alışveriş (Merchant Center) reklamlarını göstermeye başlayacak. Google I/O 2016’da açıklanan bu yenilik ile önümüzdeki süreçte neler göreceğimizi ve kullanıcı deneyimine nasıl yansıyacağını merakla bekliyoruz.

Tüm kullanıcılara açıldığında artık görsel arama yaptığımızda sonuçlar arasında gezinirken karşımıza ilgili anahtar kelimeye yönelik Google alışveriş reklamlar görsel arama sonuçlarında karşımıza çıkacak. İlgili reklamlar arama sonuçları sayfasının en üst satırında görüntülenecek.

Yeni filtre düğmeleri ile kullanıcıların aramalarını daha da daraltıp doğru satıcılarla buluşturmayı hedefliyor. Bugün arama yaptığımızda bulduğumuz görselleri satın almak istesek o ürünü bulmak için çeşitli ekstra hamleler yapmak durumundayız. Bu geliştirmeler sonrası Google hem kullanıcılara kolaylık sağlamış olacak hem de görsel arama kullanıcılarının fiyat araştırma, satın alma talebi vb deneyimlerini ölçümlemek istiyor. Google görsel arama sonuçlarında çıkan Google alışveriş ürünlerine tek tıkla ulaşıp ürün hakkında sorular sorabilecek, direkt satın alma yapabileceksiniz. Böylece çevrim içi alışveriş deneyiminde yeni bir soluğu deneyimleme imkanınız olacak.

Google’ın atlatılarak nasıl çevrim içi alışveriş yapıldığı konusunu araştırıldığında test gruplarındaki mobil kullanılanlardan %44’ü sadece “çevrim içi alışveriş sitesi adı” aratarak sitesine gitmiş ve alışveriş yapmış. Alışveriş yapanlardan %34’ü arama motorunda istediklerini arayıp çevrim içi alışveriş sitesine ulamış ve %21 ise doğrudan çevrim içi alışveriş sitelerine ulaşmış.

Google, Google Alışveriş’ten reklam verenlerin herhangi bir ekstra işlem olmadan bu yeni özellikten faydalanacağını belirtti.

Google görsel aramada reklam gösterilmesi gibi büyük bir adımı duyurdu ama tek yeni özellik bu değildi. Amerika’da yakın zamanda hayata geçmesi beklenen bir diğer özellik ise çevrim içi tamamlanan alışverişin firmanın mağazalarından teslim alınması. Test eden firmaların tıklanma oranlarında %50’ye varan artışlar olduğu açıklandı. Bu heyecan verici özelliklerin ülkemizde ne zaman kullanıcılarla paylaşılacağı henüz belli değil, umarız en kısa sürede yararlanabiliriz.

Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.