ICANN, .com, .net, .org gibi hepimizin bildiği jenerik üst seviye alan adlarının artan kullanıcı talebine yeterli yanıt veremeyeceği düşüncesiyle, bir kaç yıl önce yeni uzantı programını başlattı. Bu program çerçevesinde son 2 yılda yüzlerce yeni uzantı çıktı. Yüzlercesi de önümüzdeki yıllarda internet kullanıcılarına hizmet vermeye başlayacak. Bu durum bir çok kişinin aklına şu soruları getiriyor: Arama motorlarının yeni uzantılara tavrı nedir? Yeni çıkan bir uzantıya sahip bir internet adresi arama motorlarında nasıl sıralanıyor? Bu uzantıları kullanmanın SEO açısından avantajı veya dezavantajı var mı?

Bu yazıyı yazma nedenlerimizden biri de Twitter’da gördüğümüz bir paylaşım oldu. .istanbul uzantısının resmi Twitter hesabından İBB Medya A.Ş. genel müdürü Bekir Kaplan’a ait bir söz paylaşıldı. Bildiğiniz gibi, İBB Medya A.Ş. aynı zamanda .istanbul uzantısını işleten şirket. Şirketin en üst yöneticisi, kendilerine ICANN tarafından  .istanbul uzantılı domainlerin arama motorlarında sıralamalarda ilk sırada çıkacağına dair söz verildiğini iddia ediyordu.

Genel müdürün yanlış bilgilendirilmiş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendisinin söylediğinin aksine, arama motorları sıralamalarına ICANN’ın herhangi bir müdahalesi olamıyor. En büyük arama motorlarından Google’da çalışan John Mueller’in yaptığı açıklamaya göre ise yeni uzantılar, sıralamada olumlu ya da olumsuz bir etken olmuyor. Google tüm yeni çıkan uzantıları .com, .net, .org uzantılarını sıraladığı gibi sıralıyor. .istanbul gibi şehir uzantılarını ise bölgesel görmüyor,  bu uzantıları da jenerik üst seviye alan adı olarak değerlendiriyor. Yani bu tarz adresleri değerlendirirken fazladan bir önem vermediği gibi, yerel arama sonuçlarında da herhangi bir öncelik tanımıyor. Şayet başka bir sitemizin yerel sürümü olarak kullanacaksak, standart olarak çok bölgeli veya çok dilli siteler için yapmış olduğumuz ayarlamaları yapmamız gerekiyor. Konuyla alakalı Google’ın blogunda yazdığı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

 

Comments (8)

 1. Enes Dokuz
  Posted on 23 Mayıs 2016
 2. mesut
  Posted on 23 Mayıs 2016
 3. Sosyal Blog
  Posted on 23 Mayıs 2016
 4. Hasan Ozukcan
  Posted on 24 Mayıs 2016
 5. Çağatay Gülümser
  Posted on 24 Mayıs 2016
  • Hasan Yaşar
   Posted on 25 Mayıs 2016
   • cagataycaaa
    Posted on 27 Mayıs 2016
    • Hasan Yaşar
     Posted on 29 Mayıs 2016
 6. Pingback: XYZ Uzantılı Domainler Hakkında | Okulsayfam
  Posted on 23 Şubat 2020

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.