Ana SayfaSEOB2B Pazarlamacılar İçin Influencer Marketing Yöntemleri

B2B Pazarlamacılar İçin Influencer Marketing Yöntemleri

-

Influencer Marketing (Etkin Pazarlama) tartışılan sıcak bir konu ancak gerçekten işe yarıyor. Pazarlamacılar için gelecek trendleri nelerdir? Neler değildir? Bunlar, araştırma raporunda cevap bulması beklenen ve herkes tarafından merak edilen influancer marketing yöntemleri hakkındaki sorulardır.

Altimeter’den Brian Solis ve Traackr ile TopRank Marketing arasındaki bir araştırma ortaklığı yapıldı. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki kurumsal pazarlamacılar, etkin pazarlama olgunluk düzeyinin sıralamayı da içeren etkinlik durumu hakkında sorular cevap buldu. B2C pazarlamacılarından % 31’i etkin pazarlama ile deney yaptıklarını ve % 48’inin devam eden programlar yürüttüğünü bildirmiş. Bu, B2B pazarlamacılarının aksine, daha büyük bir oran (% 49) deniyor ve sadece% 11 devam eden etkin programlarını yürütüyor.

Neden B2B pazarlamacıları ve arkasındakiler?

B2B pazarlamasında, müşteri iletişimi sırasında içeriğin rolü açıktır. Kendinden sorumlu müşteriler, satış öncesinde satış yolculuğunun çoğundan kendilerini çekiyorlar.

Peki bunlar içerikle beraber nasıl oluyor?

İçerik, müşteri çekiciliğini, katılımını ve dönüşümünü sağlamaya devam ederken, alıcılar, reklam engelleme yazılımını artan bir oranda yüklemek için marka mesajlarına ve reklamcılık faaliyetlerine karşı hissizleştiler. Bilginin getirdiği aşırı yük ve itme stratejisi (push marketing-müşteri ile izni olmaksızın iletişime geçme) olan güvensizlik alıcılara, bunların emsallerine, uzmanlara ve sektördeki etkin kişilere her zamankinden daha fazla güveniyor.

B2B markaları, aktif ağları olan güvenilir dış seslerle içerik üzerinde işbirliği yaptığında daha fazla alaka, güvenilirlik ve erişim olanağı sağlar.

Etkinlik ve içerik arasındaki bağlantı, araştırdığımız kurumsal pazarlamacılar arasında çok güçlü. Araştırmaya göre, pazarlamacıların % 80’lik bir kesimi, içerik pazarlaması olarak influancerlar ile çalışmanın en büyük etkiyi sağladı. B2B’de içerik pazarlamacılığının yoğun talebi ile B2B pazarlamacılarından etkiyi daha stratejik bir şekilde entegre etme becerilerini geliştirmeleri için muazzam bir fırsat var.

Çoğu B2B pazarlamacısı, içerik ve influancerlar ile olan bu fırsatı değerlendirirken, pek çoğu içeri odaklanmışlık içindedir. MarketingProfs’ın Baş İçerik Sorumlusu Ann Handley şu tavsiyeleri sunar: “Müşterinizi Hikayenizin Kahramanı yapın. Paradoksal olarak “hikayeniz” sizinle değil, başkaları için yaptıklarınızla ilgili. Bu ince bir nokta ancak önemli bir şey, çünkü müşterinizi pazarlamanızın kalbine yerleştiriyor.”

Müşteri odaklılık, etkili B2B içerik pazarlaması için gereklidir ve içerik yaratmak için sektörel influancerlarla birlikte çalışmak, pek çok pazarlamacının kaçırdığı müşteri iletişimini ve özgünlüğünü ekler.

B2B pazarlamacılarından, etki yaratanlarla daha fazla başarı elde etmekten alıkoyan nedir? Üç ana konu var:

 1. Etkili insanlar değil, ünlüler ve arkadaşlarınızla birlikte çalışın

  Sosyal ağ boyutu ve kendinden belirlenen influancer statüsü, alıcılar arasında bir düşünce değişikliğini sağlamak veya eyleme geçildiğinde ilham verme becerisine eşit değildir. Birçok B2B pazarlamacısı, markalaşma sürecinde ciddi mesafe kat etmiş markalar tarafından, popülerliğin tek başına satınalma çevrimi pazarlama metriklerinde ibreyi yukarı hareket ettireceğini düşünmeye itilir. Bilinç önemlidir ancak dönüşüm olmadan da ne kadar iyi olabilir? Bunun amacı nedir?

 2. Etkilenenleri reklam olarak görme

  İnsanlar yeni şeyleri zaten bildiklerinden anlıyorlar ve kaç B2B pazarlamacısının influancerlar ile çalışmaya başlamalarının sağladığı bir fark yok. Reklam, tanıdık bir modeldir ve bir reklamcılık kanalı ile aynı tutarlılıkla aynı performansı üretmek için etki yaratıcı işbirliğini bekleyen B2B pazarlamacıları, kaçınılmaz olarak hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

 3. Kısa süreli, metaya dayalı, bağlantısız işbirliği

  Pazarlamacılar, bir ilişkiyi sürdürmek ya da etkileşimin işbirliğinden ne istemek istediğini anlamak için herhangi bir çaba göstermeden pazarlamacıların influancerları rastgele seçtiği “bir kere” yaklaşımdır.

  Etkileyici içeriğe daha stratejik bir yaklaşımdan tam olarak yararlanabilmek için B2B pazarlamacılarının dikkate alması gereken üç iş bağlantısı senaryosu vardır:

  Influencer Mikro İçeriği

  Kısa formatlı içerik, influancerlardan katkı sağlamak daha kolaydır ve daha önemli iş birliği öncesinde marka topluluğu için güzel bir meze işlevi görür. Çekiş teklifleri, ipuçları ve sosyal mesaj uzunluğu yorumları da, etki alanı ilişkileri kurma ve daha büyük projeler arasında olumlu etkileşimlerin devam etmesi için harika bir fırsat anıdır.

  Influencer Kampanyaları

  Stratejik olarak planlanmış, uygulanmış ve bağlı etkileşim içerikli kampanyalar, katılan etkilenenlere, uzmanlıklarının ve düşünce liderliğinin paylaşılan marka ve etki sahibi topluluğuna daha fazla katkıda bulunma imkânı sağlar. İçerik kampanyalarını etkileşimi arttırmanın anahtarı, sadece kısa vadeli hedeflerle tek başına veya tek başına olmayan projelerle değil, sürekli ve gelişen etkileşimcilerin katılımını yönlendiren ilişkisel büyüme için yönlendirici bir anlatım olmasıdır.

  Influencer Topluluğu

  Bir marka VIP programının bir parçası olan influancer bir grup, yandaşları ve sektör uzmanlarını, çeşitli şekillerde işbirliği için bir platform sağlar. Etkilenen kişilerle daha resmi bir ilişki, karşılıklı toplulukların ortak ilgi alanlarının ve hedeflerinin yanı sıra markayla paylaşılan değerlere olan yakınlıklarını belirlemeye yardımcı olur.

  Verici pazarlaması ile halen denemeyi sürdüren pek çok B2B pazarlamacısı, bu üç katılım senaryosuna da dokunabilir ancak çoğu zaman stratejik veya uzun vadede uygulanmıyor. Bunu yapmak için hem bir strateji ve teknoloji gereklidir.

  Girişken pazarlamacılardan % 71’i etkin pazarlamayı son derece stratejik olarak görmekle birlikte, genel pazarlamacılardan yalnızca% 24’ü, genel pazarlama bütçesinin yalnızca % 10’unu tahsis eden influancerlardan destek alıyor. Daha büyük bir resim görünümü ve entegrasyonun farkındalığı, çoğu işletme düzeyindeki pazarlamacıyla bulunur; yalnızca teknoloji dahil bir strateji ve kaynaklara yatırım yapmanız gerekir; böylece, uzun vadeli ve ölçeklenebilir bir yaklaşımın faydalarını görebilirler.

  LinkedIn’deki Global İçerik Pazarlama Lideri Jason Miller, daha ölçeklenebilir, uzun vadeli ve entegre nüfuz politikası pazarlamasını destekleyen teknolojiye gelince şunu kabul ediyor: “Tüm işlerimizi pazarlamacılar için daha kolay hale getirmenin büyük savunucusuyum ve şu anda teknolojiyi yatırım yapmanın zamanı geldi. Bizim için çalışmak cephanenizde Traackr gibi bir araç olması etkileyici pazarlamanın genel iş hedeflerine geri dönmesine yardımcı olabilir ve CMO’nun pazarlama değerini ispatlayabilir; Bu çok iyi bir şey. “

Kuruluşlar İçin Influencer Marketing Yöntemleri Gelecekte Nasıl Olacak?

Çalışmamızdaki pazarlamacılardan % 57’si etkin pazarlamanın önümüzdeki 3 yıl içindeki tüm pazarlama faaliyetlerine entegre edileceğini ve bugün tam entegrasyon yaptığını iddia edenlerin % 5’e tekabül ettiğini söylüyor. Daha fazla B2B pazarlamacısı, etkin pazarlama denemelerinden ilişkileri, ortak hedefleri ve teknoloji ile yönetme ve ölçeklendirme becerisini vurgulayan daha stratejik bir yaklaşıma doğru ilerledikçe tüm pazarlama işlevleri arasındaki entegrasyonun faydalarını daha fazla göreceklerdir.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/03/b2b-marketers-behind-influence/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...