Ana SayfaSEOBilişsel Teknoloji Pazarlamanın Sonu mu?

Bilişsel Teknoloji Pazarlamanın Sonu mu?

-

Los Angeles’taki son Dijital Zirve toplantısında yaptığı sunum sırasında IBM Watson’dan Loren McDonald tarafından yayınlanan zorlayıcı soru: Yapay zeka yakın gelecekte pazarlamacıların yerini mi alacak? Birçok pazarlamacı bunu provokatif bir sunum olarak düşünebilirler ancak pazarlamacılar sahada kalmaya ve rekabet edebileceklerini düşündükleri için dijital dünyayı inkar eden kör bir tavır sergiliyorlar.

Şu istatistikleri göz önünde bulundurmalısınız:

“Akıllı ajanlar (Intelligent agents) ya da yapay zeka, ABD’deki tüm işlerin% 6’sını 2021 yılına kadar yok edecek. Forrester Research
önümüzdeki yirmi yılda yapay zeka işlerin% 47’sinin yerini alabileek bir tehdit.” Eric Berger, Ars Technica

Peki yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi ne demektir?

Yapay Zeka(AI), görsel tanımlama konuşma tanıma, karar verme ve diller arasında tercüme gibi insan zekası gerektiren görevleri yerine getirebilen bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesiyle ilgilidir. Yapay zeka, telefonunuzda Siri’yi kullanarak, Staples veya 1-800-Çiçek gibi bir e-ticaret sitesinde veya Google’ı her kullanışınızda kullandığınız kaynakların çoğunda bir rol üstleniyor.

Makine öğrenimi, bilgisayarların, insanların yaptığı gibi yalnızca daha hızlı ve tamamlayabildikleri her görev için açıkça programlanmadan öğrenmesini sağlayan yapay zekanın bir alt kümesidir.

“Ekonomide, bazı gelişmeler sandığınızdan daha uzun sürüyor ve sonra düşündüğünüzden daha hızlı gerçekleşiyor” Rudi Dornbusch, Alman Ekonomist

Günlük hayatımızda yapay zekanın geleceği her yerde bu eğilimin pazarlanması ile yolunuzun nerede kesişeceğini merak etmeniz gerekiyor. Loren, pazarlamacılar Uber & Lyft sürücülerinin beklendiği gibi 10-15 yıl içinde işsiz kalacaklarını düşünüyorlardı. Bunu düşünmek oldukça mantıklı.

Watson World of Watson konferansında IBM Watson’un Bilişsel Teknolojisinin bir demosunu görme fırsatı buldum ve olasılıklar çok etkileyiciydi. Yapay zeka ve makine öğrenmesinin büyük miktardaki veriden bir öngörü çıkarmaya ve devam eden kampanya optimizasyonuna yardımcı olabilecek tüm yollarını düşünmemekle kalmaz. Demodaki en büyük değişim pakedi, değişen tüm sektörlerde olduğu gibi uyum sağlayanlar hayatta kalacak ve başarılı olacaktı. Bunu yapmayanlar hayatta kalamayacaklar.

Tıklama başı ödeme (PPC), sosyal reklamlar ve diğer herhangi bir online reklamcılık gibi şeyler yapay zekanın olgunlaşmasına katkıda bulunur. Yapay zeka ve makine öğrenmesinin pazarlamacılara nasıl yardımcı olabileceğinin bir başka pratik örneği e-posta konu satırı yazımı ve testidir. Loren, Phrasee gibi müşteri iletişim metriklerinizden öğrenebileceğiniz ve daha sonra kitlenizi en iyi şekilde kullanmanız için dili ölçümlemek ve optimize etmek için makine öğrenimini kullanmanızı öneriyor.

Bir pazarlamacı olarak sektör gereksinimi düzenli olarak yapabileceğiniz tüm yapısal, tekrarlayan ve kural tabanlı görevler için sağladığı katkı için teşekkür etmeliyiz. Hepsi yapay zeka servisleriyle tamamlanmaya açık. Sadece bir bilgisayarla tamamlanabilir değil, daha hızlı ve daha az hatayla yapma ihtimali var. Ek personel olmadan daha fazla programı yönetmek için zaman harcamayı sağlar.

Şimdi, hangi rollerin ve görevlerin risk altında olduğunu merak ediyorsanız, Loren’in paylaştığı listeyi aşağı bulabilirsiniz:

  • Kolayca tekrarlanabilir
  • Veri merkezli
  • Öğrenme ile iyileşen görevler
  • Kurallar görevleri yönlendirir
  • Raporlama
  • Müşteri ve segment analizi
  • Kampanya otomasyonu
  • Medya satın alma
  • Kampanya testi

Kesinlikle bazı gerginliklere neden olabilir işinizin bir bilgisayarla değiştirilebileceğini düşünmek ancak Loren, birçok pazarlamacının yaptığı bu yaklaşmakta olan otomasyona çözümün bir “merkez beyin(center brain)” pazarlama yaklaşımı benimsemek olduğunu ileri sürdü.

Loren, merkez beyin pazarlamasının, makinenin öğrenmesinin yol açtığı gelecekte başarıya ulaşması için teknolojiyle desteklendiğini söylüyor. Yani sol beynin analitik düşünceyle doğru beyin yaratıcılığını geliştirdiğini söylüyor.

Geleneksel olarak, pazarlama, “sağ beyin” ve yaratıcılık olarak görülüyordu. Ancak sol beyin analitik pazarlama çok hızlı büyüyor ve çoğu pazarlama organizasyonu zaten ikisinin bir karışımını içeriyor.

Yıllardır pazarlama programlarını optimize etmek için analitik ve çeşitli veri türlerini kullanıyoruz. IBMs WoW konferansına katıldıktan sonra, müşterilere daha iyi öneriler sunmamıza yardımcı olmak için içerik önerileri ve veri analizi ile birçok ilginç korelasyon bulmak için bluemix erişimi ile neler yapabileceğini tartıştık.

Loren sunumunda belirttiği gibi pazarlama kararları, hedefleme, yaratıcılık ve dönüşüm optimizasyonu için makine öğrenimi ve yapay zeka kullanan sol beyinli insanlar pazarlama daha baskın hale geldiğinden, bilişsel yönelim ön plana çıkacaktır. IBM Watson bilişsel pazarlama araçları gibi teknolojiler, pazarlamacıların, yalnızca insanların tek başına yapabileceğinden daha uygun içerik ve teklif sunmalarına yardımcı olacak.

Sonuçta, Loren, bilgisiz teknolojinin pazarlamacılar ve pazarlamanın sonu olup olmayacağı sorusuna cevap vermeye karar verdik; biliyoruz ki, sürücüsüz otomobiller ve 2-4 düzeyli otonomi kavramıyla ilgili olarak cevaplanmalıdır.

Seviye 0 – Yalnızca insan
Seviye 1 – Hız sabitleme sistemi
Seviye 2 – Tesla Otopilot
Seviye 3 – Araba kararlar verir
Seviye 4 – İnsan yedekleme
Seviye 5 – İnsansız

Yapay zeka uygulamalarının kademeli olacağını görebilirsiniz ancak hepsi veya hiçbiri esas durum değildir. Hedeflere dayalı kısmen ve tamamen otomatikleştirilmiş pazarlama programlarının yanı sıra teknoloji ile desteklenen insan odaklı pazarlama olacaktır.

Rekabetçi pazarlama programlarını ölçeklendirme baskısı artan rekabetin yanında arttığından, bilişsel özelliklerin pazarlamanın normal bir parçası haline gelmesi kaçınılmazdır. Sorun şu ki, bir organizasyon olarak ve oyun öncesinde bilgi, beceri ve perspektif kazanmak için bir birey olarak sizin planınız nedir?

Yapay zeka ve bilişsel teknolojinin işinizin bir kısmını veya tamamını yerinize geçireceğini düşünüyor musunuz? Uyum sağlamak için için ne yapıyorsunuz?

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/04/cognitive-technology-marketing/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...