Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Dofollow Etiketinin Kullanımı Ve Detayları

Arama Motoru Optimizasyonu ile en alakalı konulardan biri olan Dofollow etiketi sitenizin SEO değerinin direkt olarak etkilemektedir. Dofollow linklere eklenen bir etikettir ve arama motoru botlarının bunu takip etmesi gerektiğini bildirir. Eğer etiket kullanılmamış bir link var ise bu yine de Dofollow olarak kabul edilir. Sitenizdeki gerekli ve link verdiğiniz sitenin sizinle bir bağlantısı var ise Dofollow link kullanmalısınız. Dofollow Türkçeye çevirdiğimizde Takip et anlamına gelmektedir ve bütün arama motoru botları bu kodu anlamakta ve ona göre içeriğini kontrol etmektedir. Çoğu arama motorlarının aksine Google Nofollow linkleri takip ediyor ancak bunu sitenize değer olarak yansıtmıyor, Nofollow linklerinde verilen siteye küçükte olsa bir katkısı bulunuyor. Uzun zaman bilgisiz kitleler tarafından nofollow link sitenizi kötü etkiliyor imajı vererek Dofollow link kullanımına site sahiplerini yittiler ancak anlacağınız gibi gereksiz kullanımda Dofollow link zararlı duruma düşebilir.

Dofollow Etiketi Nerelerde Kullanılır?

Bu etiketi kullanmadan önce vereceğiniz sitenin siteniz ile bağlantılı olup olmadığını ve kalite değerlerini iyice incelemelisiniz. Eğer sitenizden çıkan link Dofollow ise verdiğiniz sitenin kalitesi kontrol edilir ve sitenizden kalitesiz ise bir bir eksi puandır, ikinci kontrolde ise link verdiğiniz sitenin içeriği siteniz ile uyuşmuyor ve aynı sektörde değil ise bu da bir eksi puandır. Bunun gibi kriterlere dikkat ederek Dofollow etiketini kullanmalısınız aksi taktirde sitenizi gün geçtikçe batırabilirsiniz.

Faydalı Dofollow Kullanımı Nasıl Olur?

Öncelikle Backlink vermeyi gözünüzde büyütmemelisiniz başka siteleri önermek sitenize doğru kullanımda çok büyük faydası olacaktır. Anahtar kelimeniz de aynı kategoride bir siteye verdiğiniz Dofollow link sitenizin arama motorları gözünde bir kategoriye bürünmesinde yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken konu ise kendi kategorinizdeki kültleşmiş sitelere bunu yaparsanız daha faydalı olacaktır bir sıra üstünüz veya altınızdaki sitelere bunu yapar iseniz bu sizin zararınıza olacaktır.

Dofollow linkleri oldukça az ve gerekli şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde bol bol link çıkışı yapan spam bir siteye dönüşme olasılığınız var. Sosyal medya linklerine Dofollow vermemenizi Google şiddetle öneriyor ve bunun gereksiz bir etiketleme olduğu konusunda ısrarcı davranıyor.

Yorumlar

3 Yorum

osman çınar

Şimdi diyelim farklı bölgelerde 7-8 sitemiz var ve kategori aynı, ancak anahtar kelimeler farklı,
Misal, ankara elektrikçi, istanbul elektrikçi vs.
Şimdi bu sitelerden kendi aralarında Şubelerimiz başlığı altında anahtar kelimelerine link versek bunu nofollow mu vermeliyiz, yoksa dofollow mu?
(Şu an anahtar kelimelerde bir çoğu ilk sayfada)

Can YİĞİTEROL

Eğer siteler size ait ise dofollow olarak eklemenizde fayda var.


Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.