Ana SayfaSEOGoogle Arama Sonuçlarında Hikayeler Dönemi

Google Arama Sonuçlarında Hikayeler Dönemi

-

Snapchat’in başlattığı furya ile hayatımıza giren hikayeler, diğer sosyal medya platformlarının da bu özelliği kendi platformlarına eklemesi ile hikayeler hayatımızın her yerinde karşımıza çıkar oldu.Son olarak Google arama sonuçlarında hikayeler dönemi başladı. Sırasıyla Snapchat, Instagram, WhatsApp ve Facebook‘ta karşımıza çıkan hikayeler özelliği bu kez de Google’a ekleniyor.

Google Arama Sonuçlarında Hikayeler Dönemi 2

Google Arama Sonuçlarında Hikayeler Dönemi

İlk olarak Snapchat ile hayatımıza giren ve Snapchat’i Snapchat yapan özellik olan hikayeler dünya genelindeki kullanıcılar tarafından çok sevildi. Snapchat’i satın almak isteyen Facebook istediğini gerçekleştiremeyince satın aldığı Instagram sosyal medya platformuna hikayeler özelliğini ekledi ve kısa sürede Instagram üzerinde görüntülenen hikaye sayısı, Snapchat üzerinde görüntülenen hikaye sayısını geçti. Kullanıcıların hikayelere gösterdiği ilgiyi fark eden Facebook daha sonra bu özelliği hem kendi platformuna hemde satın aldığı WhatsApp’a uyguladı.

Paylaşılan fotoğraf, video, yazı veya çıkartmaların belli bir süre paylaşımda kalması mantığı ile çalışan hikayeler özelliği, popüler sosyal medya platformlarının ardından şimdide dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google’a geliyor.

Google Arama Sonuçlarında Hikayeler Dönemi 1

Bugünden itibaren “Hikayeler” formatını arama sonuçlarında test etmeye başlayan Google, AMP Stories adı verilen yeni sistemi kullanacak. Google ilk etapta AMP Stories sistemini kullanarak büyük haber siteleri ile testlerine başlayacak. SBNation, People, CNN gibi büyük haber siteleri ile testlere başlayacak Google, şimdilik herkesin arama sonuçlarına dahil olmasına izin vermeyecek. Hikaye şeklinde hazırlanacak haberin içeriğinde liste haberleri yapılabileceği gibi görsel açıdan zengin haberlerde yapılabilecek. Mobilde haberleri görsel bir şölene dönüştürecek olan Google hikayeler, aynı zamanda tarayıcılarda da yerini alacak. Aratılan haber veya site için hazırlanan hikayeler arama sonuçları sayfasında 1. arama sonucu ile 2. arama sonucu arasında yer alacak ve tıklandığında habere ait hikaye izlenebilecek.

Google hikayeleri ile alakalı yayınlanan ilk videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz;

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...