Ana SayfaSEOGoogle Organik Arama, Son 2 Yılın En Büyük Büyüme Oranını Gösteriyor

Google Organik Arama, Son 2 Yılın En Büyük Büyüme Oranını Gösteriyor

-

Google sürekli olarak yaptığı kullanıcı bazlı iyileştirmelerin ve yeni geliştirmelerin meyvelerini organik arama sonuçlarında kullanıcılara yansıtmayı başardı. Merkle’nin Q4 2017 için Dijital Pazarlama Raporuna göre Google organik arama sonuçları son 2 yılın en büyük büyümesini gösteriyor.

Organik arama sonuçlarında yönlendirilen toplam site ziyareti, 2015’ten bu yana en yüksek artış oranının olduğu söylenen 2017 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yaklaşık % 6 yükseliş gösterdi. Masaüstü organik arama ziyaretleri bile 2017 yılının son çeyreğinde keskin geçen yıla göre keskin bir artış gösterdi.

Mobil Organik Arama Büyümesi

Mobil organik aramaya özellikle bakıldığında, yıllık bazda % 15 artıştan daha da büyük bir oran görüldü. Mobil arama pazarının başta ABD olmak üzere Google hakimiyeti olduğu bir gerçek. Google, 2017 4. çeyrekte mobil organik aramayla yönlendirilen tüm site ziyaretlerinin % 96’sını 2014’te gerçekleştirdi.

Google’ın mobilde en iyi rakipleri de gelişmekte olan mobil arama yönlendirmesinde 4. çeyrekte Google organik site ziyaretlerinin % 56’sı kadarını üretti. Mobil arama yönlendirmelerinde Bing gelen organik site ziyaretleri büyümesi % 42, Yahoo ise % 18 büyüme gösterdi.

Diğer Kanallar Organik Arama kadar Hızlı Büyümüyor

Google tarafından yönlendirilen tüm organik arama ziyaretleri, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde organik arama ziyaretlerinin % 92’sini karşılayarak yıllık bazda % 8 artış gösterdi. Aynı dönemde, ücretli arama tıklamaları büyümesi bir önceki yıla göre % 19’dan düşüş gösterdi. Sadece yıllık gelişim % 8 olması bile dikkat çekici.

2017 yılının son çeyreğinde mobil organik arama ile kaydedilen büyümeye rağmen, organik arama ile üretilen site ziyaretlerinin toplam payında düşüş var. Merkle, sosyal, e-posta ve görüntülü reklamcılığın 4. Çeyrekte daha büyük bir büyüme gösterdiğini gösterdi.

Organik Arama & Sosyal Medya

Organik aramayla üretilen site ziyaretlerinin yüzdesi 2017 yılının dördüncü çeyreğinde % 24 iken, bir önceki yıla göre % 2 azalmış, ancak sosyal medyanın ürettiği saha ziyaretlerinin halen çok ilerisinde. Sosyal medya platformları, 2017 yılının 4. çeyreğinde tüm site ziyaretlerinin yalnızca % 3,3’ünü üretbilmiş.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/organic-search-sees-largest-growth-rate-2-years-report/236479/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...