Ana SayfaSEOEn çok kullanılan stok fotoğraf siteler

En çok kullanılan stok fotoğraf siteler

-

Kişisel blog sitesinden genel bir popüler haber sitesine kadar içeriklerle ilgili görsellerin her zaman özel bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Bir içerikte ilk dikkat çeken kısımlardan birisi görsel olduğu gibi konuyla ilgili, kullanıcıların dikkatini çekecek görsellerin kullanılmaya çalışılması, site için her zaman avantaj yaratacaktır. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri ise bu aşamada en büyük yardımcılardan birisi. Sitelerde sunulan ücretsiz/ücretli kullanım imkanı sayesinde ihtiyaç duyulan görseller seçilerek kullanılabilir.

En İyi Stok Video Siteleri

Neden Stok Fotoğraf?

Çeşitli konularla ilgili hazırlanmış, özel bir şekilde kullanıma sunulmuş olan görseller stok fotoğraf olarak adlandırılmaktadır. Stok fotoğraf sitelerinde yer alan görseller için çeşitli korumalar, yasal düzenlemeler yapılarak bu konuda önlemler alınmıştır. Özellikle ücretli bir şekilde satılan görselin alınarak kullanılması pek çok probleme yol açabilir. Bu nedenle kullanımda dikkatli olmak, ücretsiz olanları seçmek ya da ücretli bir şekilde satın alarak kullanmak gerekmektedir.

En çok kullanılan stok fotoğraf siteleri

Tüm dünyanın yakından takip ettiği sitelerden birisi olan Depositphotos, en geniş arşive sahip olan siteler arasında. Kullanıcıların kullanım ihtiyaçlarına göre farklı paketler sunan Depositphotos, bu sayede ihtiyaca yönelik bir seçim imkanı yaratıyor.

Adobe’nin pek çok programı ile uyumlu bir şekilde çalışan Adobe Stock ise özellikle bu programları kullanan kişiler tarafından daha çok tercih ediliyor. Milyonlarca resim, grafik ve video içerikleri ile Adobe Stock ihtiyacı tek başına karşılayabilecek seviyede.

Depositphotos ile birlikte sektörün liderlerinden birisi olan Shutterstock, geniş arşivi ile dikkat çekiyor. Üstelik sadece görseller için değil, müzik gibi farklı multimedya içeriklerinde de Shutterstock tercih edilebilir durumda.

İstemiyle dikkat çeken 123RF, kısa süre içerisinde sektörde kendine yer buldu. Ses desteği de sağlayan 123RF, geniş arşivi ile hizmet veriyor. Üstelik fiyatları da uygun.

Özellikle Google tarafından tercih edilmesi nedeniyle, ön planda olan iStock, tercih edilebilecek alternatiflerden birisi.

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi olan Freepik, bu özelliği sayesinde tasarımcıların en büyük yardımcısı. Öyle ki PSD ya da vektör çalışmalar dahi ihtiyaç duyulduğunda Freepik sayesinde çözüm bulmak kolay. Kullanıcılar sınırsız bir şekilde ücretsiz yararlanabilir.

Freepik gibi sektörün ücretsiz en iyi alternatiflerden birisi olan Pexels, arşivi ile pek çok ücretli stok sitesi ile yarışır durumda.

Stok fotoğraf onuşundaki bir diğer alternatif olan Pixabay, kullanıcıların ihtiyacına yönelik farklı çözümler sunuyor. Geniş bir arşiv olmasa da farklı içerikler için kullanılabilir.

Belirli güncelleme dönemleri ile arşivini geliştirmeye devam eden Gratisography, sektörün arka planında kalan siteleri arasında.

Her bir site kullanım ve ihtiyaca göre tercih edilebilir durumda. Özellikle ücretsiz sitelerdeki geniş imkanlar çoğu kişi için yeterli gelebiliyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...