Ana SayfaSEOFavicon Nedir?

Favicon Nedir?

-

Web sitenin kimliği Favicon Nedir? En basit kod satırlarında bile bulunan ufak boyutlu, sitelerin baş tacı favicon, her web sitesinin olmazsa olmazıdır.

Favorites Icon’dan kısaltılmış Favicon, bilişim sözlüklerinde sıksimge olarak geçse de site simgesi simgesi daha iyi açıklıyor. Bir web sitesinin kimliği olan Favicon, özellikle web sitenizin tanınır hale gelmesini sağlıyor.

Mobil Arama Sonuçlarındaki Favicon Nasıl Belirlenir?

Favicon Nedir?

16×16 piksel boyutuna sahip Favicon, .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır. Web sitelerinin sayfa başlığının ve urlsinin önünde gözükür ve kimi zaman bir resmi kimi zaman bir logo halini alır. Favicon sık kullanılanlarda kendini göstermesinin yanı sıra siteleri daha zengin gösterebilir.

Favicon nedir?
Favicon nedir?

Kullanımı oldukça basit, ama hem seo hem de görüntü zenginliği olarak oldukça önemli bir görseldir.

Favicon siteye nasıl eklenir?

Öncelikle 16×16 boyutuna sahip bir favicon görselimiz olmalı. Bunun için bir çok program ve hazır şablonlar mevcut. Genellikle .ico uzantılı olan dosyaları sitemize eklememiz çok basit. Favicon kullanmak istediğiniz bir sayfanın  <head> </head> etiketleri arasına kodu eklemelisiniz. Kod kısmındaki href bölümü görselin yerini belirler. Aşağıdaki favicon kodu örneğinde görsel ana dizinde bulunuyor.

<link rel=”shortcut icon” href=”favicon.ico”>

Favicon ve SEO İlişkisi

Favicon ve SEO arasında önemli bir ilişki yoktur ama dolaylı bir şekilde yine de Favicon’un SEO’ya etkisi oldukça kuvvetlidir. Favicon, web siteleri için bir kalite göstergesidir. Özellikle akıllarda yer kalması için sitenin logosu kadar önem taşıyan bir görseldir. Akıllarda kalıcılık ve kalite ilişkisiyle birlikte dolaylı yoldan da olsa SEO’ya etkilidir.

Google’ın favicon adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Favicon nasıl yapılır?

Favicon görsel bir dosyadan ibarettir. Görseli yapmak için herhangi bir grafik tasarım deneyiminiz yoksa internet üzerinden “favicon maker” uygulamalarıyla internet siteniz için ideal favicon görselini tasarlayabilirsiniz. Favicon, Photoshop gibi yazılımlar ile birlikte de yapılabilir. 16×16 boyutunda tasarlayacağınız görseli .ico dosyası olarak kaydederek internet sitenize yukarıda belirttiğimiz kodlar yardımıyla ekleyebilirsiniz.

Görselinizi internet sitenize aktardığınızda sayfanın güncellenmesi ve yenilenmesi için sayfayı yenileyebilirsiniz. Favicon gelmiyor veya görünmüyorsa tarayıcı geçmişinizi tamamen silerek tekrar kontrol edin.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...