Ana SayfaTasarımiOS Tasarımın Püf Noktaları

iOS Tasarımın Püf Noktaları

-

İyi bir yazılım kadar o yazılımın tasarımı da önemlidir. Biz de iOS’a gönül verenler için, tasarımda göz önüne alınması gereken en temel noktaları iOS tasarımın püf noktaları olarak özetledik.

Apple her yıl düzenlediği etkinlikler ile iOS’un yeni sürümünü ve değişen yapısını tanıtıyor. Bu tanıtımların ışığında da bize yol gösteren bazı prensipler bulunuyor.

Google Asistan, iOS ve Android İçin Yeniden Tasarlandı

iOS Tasarımın Püf Noktaları

Yerleşim

Bir uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken en temek noktalardan biri yerleşim yapısı olacaktır. Apple, iki şekilde olan yerleşim yapılarından “Sade Area” daki uygulama çizimleri ve kodlamalarında ekstra önem veriyor. Bir diğer yapı ise “Margins”.

Uygulamanızın reddedilmesinin önüne geçmek ve farklı cihazlarda sorun yaşamamak için UI çizimleri “Safe Area” yapısının Bottom Bar, Navigation Bar ve Status Bar grid yerleşimine göre yapmanız yeterli olacaktır.

Tipografi

Gelecek yazılarda ayrıca detaylı olarak inceleyeceğimiz tipografi, iOS tasarımın püf noktalarında ikinci önemli detay. Kullanıcıların rahat ve net okuyabileceğini doğru font ve boyutları seçmeden önce metinlerin önceliğine karar vermelisiniz. Başlık fontlarında bold, black, heavy gibi fontları tercih ederken, alt başlıklarda regular ile büyük punto kullanabilirsiniz.

Fontların kolay okunabilir, Türkçe karakter uyumlu ve farklı cihazlarda sorun çıkartmayacak özellikte olmaları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Butonlar

iOS’un kendi sunduğu hazır butonlarda, renkli seçenekler yerine yazı ağırlıklı butonlara yer verdiğini göreceksiniz. iOS sadece özel durumlarda renkli butonlara yer vermenizi önerse de siz uygulamanızın tarzına uygun ve bütünlüğü bozmayacak olan butonlar oluşturabilirsiniz. Kendi oluşturacağınız butonlarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta elbette kullanıcı deneyimidir. Butonların boyutu parmak algısı kolay olacak şekilde tasarlanmalıdır. Butonlar için genel olarak 44px-49px ideal olarak kabul edilir.

Estetik ve Bütünlük

Bir uygulamanın tasarımında düşünülmesi gereken ilk şey kullanıcı deneyimi olmalıdır. Uygulamanın hem göze hitap etmesi hem de kullanım kolaylığı, başarısını doğrudan etkileyecek olan önceliklerden biridir. Bu nedenle işlevselliğini ve kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlarken tasarımda oluşturulacak estetik ve bütünlük de unutulmamalıdır.

Tutarlılık

Estetik ve bütünlük ile bağlantılı olarak iOS tasarımın püf noktalarından biri de tutarlılık. Uygulamanın diğerlerinden farklı olmasının yanı sıra kendi içinde tutarlı ve devamlı olması da önemli. Sayfalar arasındaki uyum, tipografi, stil, bağlantılar, simgeler ve tüm UI öğeleri buna göre hazırlanmalıdır.

Tasarımcılar için SEO İpuçları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?