Ana SayfaSEOJohn Mueller'den Kötü Geçmişli Alan Adı Sahiplerine Öneri

John Mueller’den Kötü Geçmişli Alan Adı Sahiplerine Öneri

-

Google kıdemli mühendislerinden John Mueller’den kötü geçmişli alan adı sahiplerine öneri geldi. Kötü geçmişli alan adı sahipleri ne yapmalı, hangi yolları izlemeli?

Kötü Geçmişli Alan Adı Sahiplerine Öneri

Öncelikle kimdir bu John Mueller derseniz, sizler için daha önceden hazırlamış olduğumuz “John Mueller Kimdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Sık sık açıklamalarını sizler için derlediğimiz John Mueller son yaptığı site yöneticileri Hangout toplantısında kötü geçmişli alan adı sahiplerine öneri niteliğinde açıklamalarda bulundu. Mueller’in yaptığı açıklama her zaman olduğu gibi takipçilerinin sorduğu sorular üzerine geldi.

İşte sorulan o soru;

“Markamız bir alan adı satın aldı ve sonra, maalesef bizden önce birilerinin bu alan adını 1,5 veya 2 yıl önce korsan içerik için kullandığını öğrendik. Google şeffaflık raporunu incelediğimizde alan adına ait çok fazla sorun tespit ettik.

Google’da alan adı ile alakalı herhangi bir sıfırlama yapmanın yolu var mı? Çünkü bu alan adının eski sahibi ile artık hiçbir bağlantısı yok. Ve elbette içeriklerimizin tamamı özgün. Ne yapmamızı önerirsiniz?”

Mueller yukarıdaki soruya, yaşanan sorunun kendi kendine çözülmesi gereken bir sorun olduğunu söyleyerek karşılık verdi. Durumun kötü olduğunu belirten Mueller, sorunun çözülüp çözülememe durumunun, alan adında ne derecede ve ne kadar süre kötüye kullanım gerçekleştirildiğine göre değişik dedi. Mueller açıklamalarına şöyle devam etti; “Örneğin geçmişte gerçekleştirilen kötüye kullanımın süresi kısa olursa sorun sonunda kendi kendine ortadan kalkacaktır. Ancak kötüye kullanım süresi 10 yıl veya daha fazla sürmüşse bu durum endişe duymak için oldukça yeterli.”

Mueller, alan adının geçmişini görüntülemek ve kötüye kullanım süresini tespit edebilmek için Archive.org’u kullanmayı öneriyor. Eğer sahip olduğunuz alan adının önemli sıkıntıları varsa alan adınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak aldığınız alan adının kısa bir geçmişi var ise daha önceden yapılan hataları düşünmeyip içerik üretmeye devam edebilir ve sorunun kendiliğinden çözülmesini bekleyebilirsiniz.

Yani özetle sahip olduğunuz alan adında daha önceden herhangi bir kötüye kullanım olduysa, kötüye kullanımın süresi ve alan adı geçmişine göre cezanın kaldırılması sağlanabilir. Ancak bunun için herhangi bir yere başvuru yapmayıp sorunun kendiliğinden ortadan kalkmasını beklemelisiniz. Tabi kötüye kullanım süresi kısa ise!

John Mueller’in site yöneticisi takipçileri ile yaptığı son Hangout toplantısı aşağıda. Dilerseniz videonun tamamını izleyebilir ya da sadece bahsi geçen konu için videonun 6. Dakikasına atlayabilirsiniz. Keyifli seyirler.

Kaynak : Google Webmasters YouTube

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...