Ana SayfaSEOÖnemli Web Verileri Mayıs 2021'de sıralama sinyali olacak

Önemli Web Verileri Mayıs 2021’de sıralama sinyali olacak

-

Google, Önemli Web Verileri’nin arama sonuçları için sıralama sinyalleri haline geldiğini daha önce paylaşmıştı, yeni paylaştığı blog yazısında Önemli Web Verileri sıralama sinyali olacağı zamanı Mayıs 2021 olarak açıkladı.

Yeni Google sıralama kriteri: Önemli Web Verileri

Google, Önemli Web Verileri’nin Mayıs 2021’de mevcut kullanıcı deneyimi ile ilgili sinyalleri de birleştirecek bir güncellemeyle sıralama sinyalleri haline geleceğini duyurdu.

“Sayfa deneyimi” sinyali, Önemli Web Verileri’nin aşağıdaki sinyallerle birleştirir:

  • Mobil uyumluluk
  • Güvenli Gezinti
  • HTTPS güvenliği
  • Geçiş reklamları kuralları

Önemli Web Verileri daha önce tanıtıldı ve kullanıcıların bir sayfanın hızını, yanıt verebilirliğini ve görsel kararlılığını nasıl deneyimlediğini ölçmek için tasarlandığı paylaşıldı.

Spesifik olarak, bunlar Önemli Web Verileri olarak tanımlanır:

  • En Büyük İçerikli Boyama (LCP): Bir sayfanın ana içeriğinin yüklenmesi için geçen süre. İdeal bir LCP ölçümü 2,5 saniye veya daha hızlıdır.
  • İlk Giriş Gecikmesi (FID): Bir sayfanın etkileşimli hale gelmesi için geçen süredir. İdeal bir ölçüm 100 ms’den azdır.
  • Kümülatif Düzen Kayması (CLS): Görsel sayfa içeriğinin beklenmedik düzen kayması miktarı. İdeal bir ölçüm 0.1’den küçüktür.
Önemli Web Verileri
Önemli Web Verileri

“Bu sinyaller, kullanıcıların bir web sayfasıyla etkileşim deneyimini nasıl algıladıklarını ölçüyor ve insanların web’den en yararlı ve keyifli deneyimleri almalarını sağlamak için devam eden çalışmalarımıza katkıda bulunuyor.”

Önemli Web Verileri, web sayfalarının kullanıcı beklentileri değiştikçe yıldan yıla değişebilir.

Sitenin bir bölümünün kalitesi site sıralamasını etkiler mi?

Arama sonuçlarında yeni etiketler

Google, ilerleyen süreçte arama sonuçlarına hangi sonuçların iyi bir sayfa deneyimi sağladığını gösteren etiketler ekleyebilir.

Google şu anda yukarıdaki bölümde listelenen tüm sayfa deneyimi kriterlerini karşılayan sayfaları belirlemek için görsel göstergeler üzerinde çalışıyor.

Yakında bir etiket testinin kullanıma sunulması beklentiler arasında yer alıyor. Test başarılı olursa, sayfa deneyimi güncellemesiyle birlikte Mayıs 2021’de başlayacak.

Mevcut haliyle, birçok sayfa bahsedilen etiketleme için uygun değildir. Ağustos ayında yayınlanan bir araştırma, sitelerin% 15’inden daha azının Önemli Web Verileri değerlendirmesini geçecek kadar iyi optimize edildiğini gösteriyor.

Önemli Web Verileri optimizasyonu yapan sitelerin sayısı %15’ten az

Site sahipleri sayfalarını sayfa deneyimi sinyaline hazırlamak için çok çalışıyor gibi görünüyor. Google, sayfa deneyimi metriklerini değerlendirmek için Lighthouse ve Page Speed ​​Insights ile etkileşimde bulunan kullanıcıların sayısında ortalama % 70’lik bir artış olduğunu bildirdi.

Birçok site sahibi, iyileştirme fırsatlarını belirlemek için Search Console’un Önemli Web Verileri raporunu da kullanıyor.

Google’ın Önemli Web Verileri’ni ölçmek için toplam 6 yolu vardır.

Google, değeri ne olursa olsun, sayfa deneyimi sinyalini optimize etmenin kolay ve uygun maliyetli bir yolu olarak AMP’yi önerir.

Google, “AMP sayfalarının çoğu harika sayfa deneyimleri elde ediyor” diyor.

En çok okunan haberler kısmında AMP olmayan içerik de gelebilecek

Google, sayfa deneyimi sinyalinin Önemli Web Verileri sinyalleri ile birleşeceği duyurusuyla birlikte, AMP olmayan sayfaların Mayıs 2021’de En Çok Okunan Haberler’de görünmeye uygun hale geleceğini duyurmak için kullandı.

Bu güncelleme, sayfa deneyimi sıralama sinyaliyle aynı zamanda sunulacaktır.

Google Haberler içerik politikalarına uyan herhangi bir sayfa En Çok Okunan Haberler kısmında görünmeye uygun olacak ve üstün bir deneyim sunan sayfalara sıralamada öncelik verilecektir.

Google, şu anda olduğu gibi Google Arama’da AMP içeriğini desteklemeye devam edeceğini belirtiyor.

KAYNAK: Google Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...