Ana SayfaSEOGoogle Webmasters gidiyor, yerine Google Search Central geliyor

Google Webmasters gidiyor, yerine Google Search Central geliyor

-

Google Webmasters adını Google Search Central (Google Arama Merkezi) olarak değiştiriyor ve markayı yeni bir maskot daha ekliyor.

Google Search Central nedir?

Google Search Central, marka bilinci oluşturma değişikliğinin ardından Googlebot için yeni bir yardımcı olan yeni Google Webmasters’tır.

Değişikliği açıklayan bir blog yazısında Google, “Webmaster” teriminin eski olduğu ve kullanımda azaldığı için aşamalı olarak kaldırıldığını söylüyor.

“Yaptığımız bir kullanıcı deneyimi araştırması, çok az web uzmanının artık kendilerini web yöneticisi (Webmaster) olarak tanımladığını ortaya çıkardı. Kendilerini Arama Motoru Optimizasyonu uzmanı (SEO), online pazarlamacı, blog yazarı, web geliştiricisi veya site sahibi olarak adlandırmaları daha olasıdır, ancak çok azı “web yöneticisi” kullanıyor.

Google “Search Central (Arama Merkezi)”, ” Webmaster Central (Web Yöneticisi Merkezi)” kanalları altında yayınlanan içeriği daha iyi temsil eder. Yapılacak isim değişikliği, Webmaster Central blogu ve sosyal medya hesapları için geçerlidir.

Değişikliğin YouTube video serisi için de geçerli olacağını söyleyebiliriz, yani John Mueller’in Webmaster Central Hangout’ları yakında Search Central Hangout’ları haline gelecek.

“Search Central” adı altında yayınlanan içeriğin odağı yine de SEO uzmanlarına ve site sahiplerine web sitelerinin Google Arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmaya yardımcı olmayı amaçlayacaktır.

“İster SEO’ya yeni başlıyor olun ister deneyimli bir web uzmanı olun, web sitelerinin Google Arama’da görünmesini isteyen herkes için içerik oluşturmaya devam edeceğiz.”

Burada, Search Central adı birkaç gün içinde kullanıma sunulduğunda yapılacak birkaç değişiklik daha var.

Google & Geliştirici Arasındaki Köprü: Webmaster Tools

Google bloglarını birleştirecek

Google, bloglarını ve yardım dokümanlarını tek bir sitede birleştiriyor.

Google Arama’nın nasıl çalıştığı, tarama ve dizine ekleme, arama yönergeleri ve aramayla ilgili diğer konularla ilgili tüm yardım dokumanları, Google’ın yeni Search Central sitesine taşınıyor.

Google ayrıca ana Webmaster Central blogunu ve diğer 13 yerelleştirilmiş blogu yeni sitesine taşıyacak. Yakın zamanda tüm arşivlenmiş ve yeni blog gönderileri https://developers.google.com/search/blog adresinde yer alacak.

Google’ın blog güncellemelerini takip edenlerin, onları almaya devam etmek için herhangi bir işlem yapması gerekmeyecek. Google, mevcut RSS ve e-posta abonelerini yeni blog URL’sine yeniden yönlendirecek.

Yapılacak bu değişikliklerle aşağıda paylaştığımız avantajlar söz konusu olacak:

  • İlgili içeriğin daha fazla keşfedilmesi (tek bir sitede yardım belgeleri, yerelleştirilmiş bloglar, etkinlik bilgileri)
  • Diller arasında geçiş yapmak daha kolay (artık yerelleştirilmiş blog URL’sini bulmanız gerekmiyor)
  • Daha iyi platform, Google’ın içeriği korumasına, blog yayınını daha kolay yerelleştirmesine ve yayınları tutarlı bir şekilde biçimlendirmesine olanak tanır

Googlebot maskotuna yardımcı geliyor

Googlebot maskotu artık bir web tarama yardımcısıyla görünecek – bir örümcek robot.

Yardımcının adı henüz belirlenmedi ve Google şu anda öneriler arıyor.

“Bu meraklı yaratıkla ilk tanıştığımızda merak ettik,” Gerçekten örümcek mi? ” Biraz gözlem yaptıktan sonra, bu örümcek bot melezinin büyük mesafeler atlayabildiğini ve yeşil ışıkla çevrili olduğunda en iyi şekilde gördüğünü fark ettik.

Googlebot’un yeni en iyi arkadaşının Phidippus cinsinden bir örümcek olduğunu düşünüyoruz, ancak yine de bot benzeri özelliklere sahip gibi görünüyor. “

Tüm bu değişiklikler önümüzdeki günlerde kullanıma sunulacak. SEO uzmanlarının “Webmasters Central” yerine “Search Central” demeye alışmasının ne kadar sürdüğünü zaman gösterecek. Yılların getirdiği bu alışkanlığın değişmesi pek kolay olmayacak 🙂

Kaynak: Google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...