Ana SayfaSEOGoogle Search Central nedir?

Google Search Central nedir?

-

Google tarafından ilk olarak Google Site Haritaları olarak kullanıma sunulan ve sonrasında Google Web Yöneticisi Merkezi olarak ismi değiştirilen web yöneticisi panelinde bir isim değişikliğine daha gidildi. Yeni duyuru ile birlikte servis, Google Search Central olarak kullanılacak. Türkiye’de ise bu isim Google Arama Merkezi olarak belirlendi. Peki, Google Search Central nedir, bundan sonraki süreçte nasıl bir değişim yaşanacak?

Neden böyle bir değişikliğe gidildi?

Değişiklik ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda “Yaptığımız kullanıcı deneyimi araştırması, çok az web uzmanının artık kendilerini web yöneticisi olarak tanımladığını ortaya çıkardı. Arama Motoru Optimize Edici (SEO Uzmanı), online pazarlamacı, blog yazarı, web geliştiricisi veya site sahibi gibi tanımlamalar daha yaygın ve bu nedenle çok azı “web yöneticisi” tanımını kullanılıyor.” denilirken, değişikliğin gerçek nedeni de böylece açıklandı. Google, yeni ismiyle birlikte bu alanda markalaşmaya giderken, aynı zamanda online dünyada yaşanan değişime de bir atıfta bulunuyor.

Google Search Central nedir, yenilikler neler?

En son isim değişikliği 2015 yılında yapılan Google servisinde, 5 yıllık sürenin ardından bir isim değişikliği daha yaşandı. Ancak web yöneticileri için yapılan değişiklikler sadece isim ile sınırlı kalmadı. Yeni servis ile birlikte bir dizi yenilik, alan da kullanıma sunuldu. Yapılan değişikliklerden öne çıkanlar şöyle;

Yeni ara yüzler ve adlandırmalar

Yenilenen sistem ile birlikte ara yüzde bir dizi değişikliğe gidildi. Google Arama Merkezi Blogu değiştirildi. Tasarımda yapılan bu değişiklik ile birlikte içerikler daha fazla ön plana alınmaya başlandı. Ayrıca ana blog ve 13 farklı yerel blog da tek merkeze toplandı. Blog dışında merkezin ana sayfasında da değişiklik yapıldı. Sistemi daha iyi anlatan içeriklerle desteklenen ana sayfada, pek çok araca ve bilgiye ulaşabilmek mümkün. Topluluk ismi, sosyal medya hesaplarında da yeni isme yönelik değişim yaşandı.

Bilgi ön plana alındı

Daha önceden tasarım nedeniyle arka planda kalan hizmetlere yönelik tasarım değişikliği büyük bir fark getirdi. Yardım açılış sayfası bunların en önemli örneği. Artık kullanıcılar tüm yardım kaynaklarına kolay bir şekilde erişebilecek ve sistem ile ilgili rehberler sayesinde merkezi daha iyi kullanabilecek. Bu kapsam dahilinde; tarama ve dizine ekleme, site konumu, site görünümü ve Google başlıkları altında sorular ve yanıtlar okunabilecek. Yardım sayfası dışında bölümlere özel olarak kılavuzlar da hazırlandı.

Yeni tanışanlara özel karşılama

Yeniliklerden bir diğeri ise ilk defa servisi kullanacak kişiler için özel dokümantasyonun hazırlanması. Hem yeni servisin hem de genel olarak merkezin faaliyetlerini açıklayan bu hızlı giriş ile genel bilgi edinmek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

0
Google 2010 yılında, site hızının masaüstü arama motoru sıralama algoritmalarına etki eden bir faktör olacağını duyurmuştu. Hızlı yüklenen sitelerin diğer web sitelerine göre SEO...